خانه های کوچک

خانه های کوچک را با این ۶ راه بزرگتر نشان دهید

از آنجایی که افراد بیشتری رو به شهر ها آورده اند و البته جمعیت شهر ها هم خیلی بیشتر شده است، استفاده از خانه های آپارتمانی و کوچک هم بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. متاسفانه شرایط زندگی ها به گونه ای شده است، ما دیگر نمی توانیم در خانه های بزرگ، حیاط دار و قدیمی زندگی کنیم و همین باعث شده است، آن حس خوبی که در خانه های قدیمی داشته ایم، را دیگر تجربه نکنیم. اما مجبوریم خودمان را شرایط دنیای کنونی وفق دهیم.

اما چگونه؟ امروز در این مقاله روی صحبت ما با افرادی است که در خانه ها و آپارتمان های کوچک زندگی می کنند. پس تا انتها همراه ما باشید تا ببینیم، چطور می شود، حس خوب را در خانه های کوچک هم احیا کرد و چطور از فضای کم منازل امروزی، بیشترین استفاده را ببریم.

خوشبختانه شما با یک سری ترفند می توانید، مساله کوچک بودن خانه تان را تا حدود زیادی حل کنید. این نکات شامل موارد زیر می شوند:

خانه های کوچک
خانه های کوچک

خانه های کوچک را با رنگ روشن بزرگتر نشان دهید

یکی از اولین و مهم ترین فاکتور هایی که برای بزرگتر نشان دادن، خانه های کوچک باید در نظر بگیرید، رنگ ها هستتند. ثابت شده است که رنگ های روشن و کنتراست های هوشمندانه می توانند تاثیر زیادی روی این موضوع داشته باشند. پس اصل اول، همین واقعیت استفاده از رنگ های روشن در فضای خانه می باشد. به کمک رنگ روشن شما می توانید فضای خانه را بزرگتر و درخشان تر کنید.

زمانی که رنگ روشن را برای دیوار های خانه های کوچک انتخاب می کنید، درواقع به انعکاس نور طبیعی و مصنوعی کمک بیشتری کرده اید و همین باعث می شود فضای شما بزرگتر جلوه کند. اما از همین تکنیک می توانید برای موارد برعکس هم استفاده کنید. یعنی اگر یک اتاق یا سالن خیلی بزرگ دارید، می توانید با انتخاب یک رنگ تیره برای دیوار ها، آن را کوچکتر جلوه دهید. چرا که رنگ ها تیره تمایل کمتری به جذب نور دارند.

توصیه ما به شما این است که بیشتر از رنگ های ملایم مانند رنگ سفید، آبی و سبز استفاده کنید. با این کار می توانید جذابیت بیشتری هم به محیط خود بدهید. رنگ روشن این خاصیت را دارد که بیننده القا کند دیوار ها در فاصله دور تری قرار دارند. پس خیلی راحت با ترفند رنگ های روشن می توانید خانه های کوچک را بزرگتر جلوه دهید.

خانه های کوچک
خانه های کوچک

تاثیر پرده ها در بزرگتر نشان دادن خانه

اگر می خواهید خانه های کوچک خود را بزرگتر جلوه دهید، باید استفاده از پرده های بلند را هم جدی بگیرید. پرده ها و پنجره ها تاثیر زیادی روی بزرگی خانه دارند. همیشه در طراحی داخلی هم این نکته مهم تلقی می شده است. برای این منظور طراحان پیشنهاد می دهند، از پرده های بلندی استفاده کنید که از سقف تا روی زمین باشند. حتی بهتر است پرده دو سه سانت روی زمین قرار گیرد. با این کار مطمئن باشید سالن خانه های کوچک تان را می توانید شیک تر و البته بزرگتر نشان دهید.

زمانی که پرده های بلند را در خانه به کار گیرید، چشم شما در امتداد پرده بالا می رود و این حس در شما القا می شود که ارتفاع خانه خیلی زیاد است. در نتیجه خانه های کوچک را به راحتی می توان با این ترفند بزرگتر جلوه داد. علاوه بر این، می توانید همین اصل را روی هر شی عمودی و بلند دیگر هم امتحان کنید، مانند چراغ های آویز بلند و …

نور و روشنایی و تاثیر آن روی بزرگتر شدن خانه

عامل مهم دیگر استفاده از نور و بازی با نور در خانه می باشد. قبل از آن که به توضیح این ترفند بپردازیم، توصیه می کنیم مقاله تاثیر رنگ روی دکوراسیون خانه را نیز مطالعه کنید. به طور کلی حضور نور های طبیعی در محیط خانه، به بزرگتر نشان دادن آن، کمک زیادی می کند. اما اگر به نور طبیعی دسترسی ندارید، باید به سراغ نور های مصنوعی بروید.

نور طبیعی را با استفاده از پنجره های بزرگ، به خانه خود بیاورید. سعی نکنید جلوی این نور لذت بخش را پرده های ضخیم بپوشانید. بهتر است از پرده های نازک و حریر استفاده کنید تا هم زیبایی را به منزل خود هدیه داده باشید و هم نعمت نور را از خود دریغ نکرده باشید. حتی اگر فکر می کنید، پنجره های زیبایی ندارید، سعی کنید با اضافه کردن گل و گیاهان به اطراف آن، زیبایی را به آن ها ببخشید.

از شلوغی بپرهیزید

یکی از مسائلی که باعث می شود، محیط خانه های کوچک، کوچکتر جلوه کند، شلوغی و بهم ریختگی است. خانه کوچک خودش به اندازه کافی کوچک است. پس سعی نکنید آن ها را با چیدمان شلوغ و پلوغ کوچکتر و دلگیر تر کنید. مثلا روی دیوار خانه های کوچک توصیه نمی شود، چندین قابل عکس کوچک آویزان کنید. بلکه به جای آن باید از یک قاب بزرگ بهره بگیرید.

پس بهترین کار برای چیدمان خانه های کوچک این است که از حداقل لوازم تزئینی و حداقل اسباب و اثاثیه استفاده کنید. هر محیطی در هر خانه ای یک منطقه کانونی دارد، درست آن جایی که هر فردی وارد می شود به آن توجه می کند. پس تمرکز خود را فقط روی آن نقطه کانونی بگذارید و اطراف آن را سعی کنید خلوت نگه دارید.

هرچه کف اتاق را نیز خلوت تر نگه دارید، خانه شما بزرگتر جلوه می کند. بنابراین از پهن کردن فرش های بزرگی که کاملا کف محوطه را می پوشاند بپرهیزید و یا از قالیچه های کوچک استفاده کنید.

آینه ها و معجزه آن ها

بر هیچ کسی پوشیده نیست که آینده ها تا چه حد می توانند روی بزرگ تر نشان دادن خانه های کوچک تاثیر گذارند. نقطه کانونی را که یادتان هست؟ درست در مقابل آن باید آینه را قرار دهید. آینه ها این ویژگی را دارند که نور را چه مصنوعی و چه طبیعی به بیرون منعکس کنند. پس فرقی نمی کند، شب باشد یا روز، در هر صورت می توانید با کمک آینه ها فضای خود را بزرگتر نشان دهید.

اگر می خواهید نتیجه بهتری از استفاده از آینه ها بگیرید، بهتر است آن ها را در نزدیکی پنجره ها استفاده کنید. حتی خیلی راحت می توانید درب های کابینت های تان را آینه ای کنید، تا محیط آشپزخانه را نیز بزرگتر نشان دهید.

خلاقیت و فناوری را به خانه بیاورید

یکی از کارهایی که برای بزرگتر نشان دادن خانه های کوچک می توانید انجام دهید، این است که از مبلمان، تخت ها و کمد های چند منظوره استفاده کنید. این وسایل علاوه بر کار اصلی شان، می توانند محیطی برای استفاده بیشتر از فضا هم فراهم کنند. مثلا می توانید یک مبلی برای منزل خود تهیه کنید که زیر آن دارای کمک باشد، تا بتوانید با یک تیر دو نشان بزنید.

حتی می توانید برای اتاق خواب خود از تخت خواب های تاشو استفاده کنید. این تخت ها یا می توانند به مبل تبدیل شوند و یا کاملا در گوشه دیوار جمع شده و تبدیل به کمد شوند. علاوه بر این ها حتما از وسایلی با اندازه مناسب استفاده کنید. تا محیط شما را دست و پا گیر تر نکند.

خانه های کوچک
خانه های کوچک

چند نکته نهایی برای بزرگتر نشان دادن خانه های کوچک

یادتان باشد برای بزرگ تر جلوه دادن، خانه های کوچک لازم است که یک نقطه کانونی در خانه داشته باشید و اگر ندارید آن را ایجاد کنید. این نقطه کانونی هر چیزی می تواند باشد، مانند شومینه، یک تابلو نقاشی، یک قفسه کتاب و یا هر چیز دیگری که شما به داشتن و حضور آن در خانه نیاز دارید. با داشتن یک نقطه کانونی در خانه بهتر می توانید چیدمان را انجام دهید و نظم را وارد وسایل خانه کنید.

علاوه براین به جای اینکه وسایل تان را روی میز و یا داخل کمد های دست و پا گیر قرار دهید، توصیه می کنیم، قفسه های دیواری را امتحان کنید. بهتر است این قفسه ها از سقف تا زمین باشد و وسایل خود را داخل آن ها بچینید. یکی از کارهایی که می توانید برای بزرگتر نشان دادن، خانه های کوچک انجام دهید، این است که زاویه های تند و بلند را یا محدود کنید و یا با خطوط منحنی بدون زاویه اثر آن ها را خنثی کنید.

به هر حال محیط های کوچک و بسته پر است از زوایای تند و بلند. این زاویه ها محیط را کوچک تر نشان می دهند. چرا که پر هستند از خط های مستقیم. معمولا داخل راه رو هایی که از میز و پنجره و قفسه در چیدمان آن ها استفاده شده است، حالا چاره این است که با استفاده از خطوط منحنی جبران آن ها را بکنید.

برای این کار می توانید از پارچه ها و پره ها استفاده کنید. وجود والان هلالی پرده در چنین محیط هایی ضروری است. حتی می توانید رومبلی های خود را به صورت آویزان و گرد به کار ببرید. استفاده از فرش ها و قالیچه های بیضی و دایره شکل هم غافل نشوید. حتی می توانید در انتخاب میز و مبلمان تان هم به دنبال وسایلی باشید که منحنی دارند. کوسن های گرد هم گزینه های بسیار عالی برای این کار می باشند.

با به کار گیری این ترفند ها از زیبایی و بزرگی منازل خود، لذت ببرید…

املاک زمین به عنوان یک وب سایت فروش و خرید آپارتمان در سطح اصفهان، با نیاز های شما به خوبی آشنا است و می تواند راهنمای خوبی برای شما در این حوزه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید کلمه املاک را به ۳۰۰۰۶۰۱۶ ارسال کنید.