خرید آپارتمان

خرید آپارتمان یا خرید زمین؟

سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات شامل موارد مختلفی می شود که تصمیم گیری نهایی نیاز به اطلاع کامل نسبت به بازار ملک و سرشته در خرید و فروش املاک و مستغلات دارد. البته کمک گرفتن از متخصصین و مشاورین فروش در بخش ملک نیز می‌تواند منجر به این شود که افراد تصمیم گیری بهتری و نتیجه سرمایه‌گذاری مناسب تری کنند. لذا در ادامه ی این مقاله قصد داریم که به موضوعی بپردازیم که اکثر کسانی که می خواهند در زمینه ی خرید و فروش املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنند، بایستی از آن آگاهی کافی داشته باشند.

خرید آپارتمان
خرید آپارتمان

می‌خواهیم بدانیم که برای سرمایه گذاری در بازار مسکن، خرید آپارتمان بهتر است یا زمین؟ برای پاسخ به این سوال نیازمندیم که موارد زیادی را بررسی کنیم که از جمله عبارتند از سرمایه گذاری در بازار املاک، نکات مربوط به سرمایه گذاری در بازار املاک و نهایتاً اینکه خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

سرمایه گذاری در بازار املاک

بازار مسکن، بازار املاک و مستغلات، یکی از پرطرفدارترین و همچنین شلوغ ترین بازارهای خرید و فروش در ایران است که مضاف بر رفع نیاز مسکن برای افراد، قسمت اعظم سرمایه‌های در گردش را به خود جای داده است.
از آنجایی که سرمایه‌گذاری در بازار املاک طرفداران خاص خود را دارد، هر فردی که تصمیم به سرمایه گذاری و پس انداز کردن پول می گیرد، قبل از همه چیز بازار مسکن را در نظر گرفته و اگر پولش کفاف آن را دهد قبل از هر کاری ملکی برای خود خریداری کرده و آن را به عنوان پس انداز یا سرمایه گذاری در نظر می گیرد.

سرمایه گذاری در بازار مسکن نیاز به سرمایه ی اولیه هنگفتی دارد و همین امر باعث می شود که آگاهی و آموزش نسبت به این مسئله و همچنین مطلع بودن از اخبار روز در این زمینه و مشاوره با افراد متخصص در زمینه ی املاک و مستغلات یکی از مسائل پر طرفدار و داغ امروزی شود که البته از عهده ی افراد غیر متخصص در این زمینه بر نمی آید.

چرا که اگر به اندازه ی کافی در این زمینه تخصص و اطلاعات نداشته باشیم سرمایه گزاری نامناسبی کرده و پولمان را به هدر می دهیم. در این رابطه کمک گرفتن از مشاورین املاک و مستغلات یکی از پیش نیازهای خرید و تصمیم گیری در مورد مستغلات است که اگر با افراد ناآگاه و غیر متخصص در این زمینه انجام شود، قطعا پشیمانی و اتلاف سرمایه را به همراه دارد.

تنها در صورتی می‌توان نسبت به سرمایه ی اولیه و اولویت های فردی همچنین در نظر گرفتن بهترین موقعیت و مکان مناسب ترین تصمیم را گرفت که بتوان از متخصصین و افراد حرفه ای در زمینه ی املاک کمک گرفت.
بازار مسکن شامل معاملات بسیاری نظیر رهن و اجاره، خرید و فروش، پیش فروش های مسکونی و آپارتمانی خرید زمین، پیش فروش های تجاری و اداری، خرید آپارتمان، خرید ملک، خرید باغ، خرید ویلا و …. است که هر کدام از آن ها شرایط مربوط به خود را دارد.

خرید آپارتمان
خرید آپارتمان

هنگامی که قصد خرید و سرمایه گذاری در زمینه ی املاک را داریم می توان به هر کدام از این موارد فکر کرد. البته بدر این میان بیش از هر چیز دیگری شاهد معاملاتی نظیر معامله زمین و آپارتمان هستیم. در ادامه به بررسی و مقایسه این دو خواهیم پرداخت.

نکات مهم مربوط به سرمایه گذاری در بازار املاک

اولین نکته‌ای که باید در مورد خرید آپارتمان و همچنین سرمایه‌گذاری در این زمینه در نظر گرفت این است که استطاعت پرداخت هزینه های خرید را داشته باشیم به شکلی که بخش عمده ای از مبلغ خرید مسکن را در دست داشته و برای قسمت دیگر وام بانکی و فروش یا معاوضه ی زمینی دیگر را در نظر گرفته باشیم.

بهترین کار این است که معمولاً با بدهی و غرض وارد این بازار نشوید چرا که علاوه بر فشار های جانبی و روانی که بر شما وارد می کند، هزینه های زندگی تان را نیز بالا برده و آسایش را از شما خواهد گرفت. در این میان با دارا بودن شرایط عنوان شده و همچنین رعایت نکات زیر می توانید از بروز مشکلات احتمالی در این زمینه جلوگیری کنید.

 • حتماً برای وارد شدن به بازار مسکن بایستی پول نقد کافی داشته باشید
 • کلیه هزینه های جانبی را در زمینه ی خرید را لحاظ کنید
 • قبل از اقدام به خرید آپارتمان و یا زمین مورد نظرتان ابتدا تحقیقات کافی به عمل آورده تا اطلاعات کافی از بازار داشته باشید
 • بهتر است که با صبر و حوصله و همچنین در نظر گرفتن شرایط بازار زمان مناسب خرید زمین و آپارتمان را انتخاب کرده و بعد تصمیم بگیرید
 • قبل از اقدام به هرگونه خریدی شرایط بازار را به کلی بررسی کرده و در مورد آن تحقیقات کافی به عمل آورید
 • موقعیت ملک و یا آپارتمان مورد نظرتان را بررسی کنید
 • حتماً در مورد ملک، زمین استعلام شهرداری را گرفته و در مورد چند و چون آن اطلاعات کسب کنید
 • بهتر است که در مورد طرح های عمرانی که از طرف شهرداری در محله ی مورد نظر انجام میشود اطلاعات کافی داشته باشید
 • برای خرید ملک یا زمین معمولاً آینده نگری داشته باشید و موقعیت آینده و رشد منطقه را بررسی کنید
 •  به سهولت اجاره دادن یا فروش ملک و همچنین داشتن امکاناتی مانند آسانسور تراس، انباری، نورگیری توجه کنید
 • به طراحی ساختمان و قدمت آن توجه کنید
 • و نهایتاً اینکه املاک و آپارتمان های مورد دار وکالتی بدون سند موقوفی موروثی را خریداری نکنید

با رعایت نکات گفته شده بالا قطعاً با خیال آسوده تر و اطمینان خاطر بیشتری می توان در این بازار سرمایه گذاری کرده و سرمایه ی بیشتری را از آن خود کرد. البته در این زمینه بایستی به سوال دیگری نیز بپردازیم که آیا خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟ یا به عبارتی سرمایه‌گذاری در کدام یک از این دو مورد بهتر بوده و نتیجتا سود بیشتری را عاید سرمایه گذار می کند.

بررسی موضوع خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟ نیاز به بررسی و تحقیق در مورد جوانب مختلف موجود دارد که از جمله می‌توان به استطاعت مالی فرد، بودجه در نظر گرفته شده و موقعیت مکانی، نوع آپارتمان یا خانه و یا موقعیت زمین اشاره کرد.

خریدار و سرمایه‌گذار اگر تنها قصد داشته باشد که سرپناهی برای خود و خانواده‌اش در نظر بگیرد تکلیفش معلوم است و اگر بخواهد که با خرید ملک یا آپارتمان سرمایه گذاری در این زمینه داشته باشد، بایستی جوانب دیگری را در این موضوع بررسی کرده و سپس اقدام به خرید ملک مورد نظر خود کند چرا که در غیر این صورت، اگر خریدهای نامعقول و معاملات نامناسبی صورت گیرد، سرمایه گذار ضرر خواهد کرد.

در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل توجه و غیرقابل پیش بینی بازار املاک و مستغلات بوده ایم. رشد بازار زمین در مقایسه با رشد بازار مسکن از شرایط بهتری برخوردار بوده و افزایش بیشتری داشته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که رشد قیمت مسکن در سال‌های اخیر ناشی از رشد قیمت زمین بوده و این مسئله باعث شده است که تمامی معاملات در این زمینه افزایش چشمگیری داشته باشد.

لذا با این تفاسیر اگر تصمیم به خرید داشته باشید متوجه می شوید که خرید زمین گزینه ی مناسب تری است، اما نکته ی مهم دیگری که بایستی برای خرید زمین و یا معاملات املاک مدنظر قرار داد این است که نوع نگرش مردم نسبت به مسکن و سکونت در آن متفاوت است و همین مسئله باعث شده که عده ایبه سمت خرید زمین و عده‌ای دیگر به سمت خرید آپارتمان روی آورند.

اگر با دید سرمایه گذاری و سود بیشتر در این زمینه قدم برداریم قطعاً خرید زمین گزینه ی مناسب تری است اما نکته دیگراین است که این روزها مردم دیگر حوصله اجاره نشینی و اسباب کشی هر ساله را ندارند و معمولاً سعی می‌کنند که برای خود سرپناهی دائمی خریداری کنند.

خرید آپارتمان
خرید آپارتمان

البته تمایل بیشتر به خرید خانه باعث شده که میزان تقاضا در این بخش افزایش پیدا کرده که نتیجتا منجر به افزایش قیمت آپارتمان و معاملات در این زمینه شود. با تمام این تفاسیر آپارتمان ها بسته به موقعیت طراحی، معماری، امکانات، دسترسی ها و غیره از تغییر قیمت سهم می برند و طبعا هر چه موارد گفته شده است در آپارتمانی بیشتر دیده شود و ایده آل های مردم را داشته باشد افزایش قیمت بیشتری پیدا می کند.

علاوه بر این آپارتمان‌هایی که در برج های پرجمعیت وجود دارند به علت قدرالسهم زمین، قیمت کمتری داشته و طبع خریداران کمتری دارد. حال که تا حدودی با موضوع املاک و مستغلات و همچنین خرید ملک، خرید مسکن، خانه، زمین آشنا شدید، اگر تمایل به خرید ملک و مسکن دارید می توانید با مشاورین حرفه ای ما در سایت املاک زمین تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

قطعا با تحقیق و بررسی بیشتر می توانید زمین یا خانه مناسب تری پیدا کرده و سرمایه گذاری بهتری کنید. اگر می خواهید در زمینه ی خرید زمین یا مسکن پیشنهاد های زیادی را بررسی کنید می توانید وارد سایت املاک زمین شده و یا با مشاورین حرفه ای املاک در املاک زمین تماس بگیرید. قطعا با گرفتن مشاوره و همچنین بررسی گزینه های مختلف می توانید گزینه ی مورد نظر خود را پیدا کرده و با خیال راحت تری سرمایه گذاری کنید.

املاک زمین به عنوان یک وب سایت خرید و فروش زمین در سطح اصفهان، با نیاز های شما به خوبی آشنا است و می تواند راهنمای خوبی برای شما در این حوزه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید کلمه املاک را به ۳۰۰۰۶۰۱۶ ارسال کنید.