تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ های مختلفی که در طراحی داخلی استفاده می شود بر محیط تاثیر می گذارد و می تواند فضای اطراف ما را بیش از حد روشن و یا بیش از حد تیره کند. برای مثال اگر فضایی می خوایید که در آن حس و حالی به شدت پویا را در محیط ایجاد کنید بهتر است از رنگ هایی استفاده شود که در کنار یکدیگر کنتراست های شدید ایجاد می کنند. از آنجا که سایه ها و رنگ ها واقعا می توانند بر فضای اطراف ما تاثیر بگذارند، باید به فضایی که می خواهید قبل از انتخاب رنگ فکر کنید. این موضوع به انتخاب رنگ مناسب برای استفاده در طراحی داخلی کمک زیادی خواهد کرد.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی
تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

برای مثال وقتی در مورد این موضوع فکر می کنید که چه رنگ هایی را در اتاق خواب خود استفاده کنید، به رنگ های آرام و ملایم مثل آبی، سبز و بنفش فکر کنید. استفاده از دیوارهای با رنگ خنثی باعث می شود تا رنگ های منفعل داشته باشید و حالت لطیفی را که می خواهیم به ما می دهد. اگر یک فضای پر هیجان می خواهید، برای اتاق نشیمن از رنگ هایی مثل نارنجی، زرد و قرمز که پرانرژی و مهیج استفاده کنید.

این رنگ ها برای استفاده در قسمت ورودی هم بسیار مناسب هستند زیرا حس استقبال و گرم بودن میزبان را القا کرده و نشاط آور هستند. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که رنگ های سرد آرامش بخش بوده و رنگ های گرم نیز باعث ایجاد انرژی می شوند. رنگ هایی که برای دیوارها، کف ها و دکوراسیون انتخاب می کنید می تواند تاثیر عمیقی در زندگی و فضای زندگی شما بگذارد. به همین دلیل انتخاب رنگ های مناسب در طراحی داخلی بسیار حیاتی است.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی
تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ چیست؟

در فیزیک ، رنگ اساسا نوری است که چشم و مغز ما از طول موج های مختلف نور منعکس شده بر روی اجسام درک می کند. به عنوان مثال طیف رنگی را که چشم انسان از رنگین کمان می تواند ببیند شامل رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش است. پس سیاه و سفید چه می شود؟ برخی معتقدند که رنگ سفید عدم وجود تمام رنگها و رنگ سیاه وجود همه رنگها است.

با این حال، علم توضیح می دهد که اشیا در صورتی سفید به نظر می رسند که یک سطح ناهموار طول موج های مختلف را تقریبا با همان اندازه منعکس کند. و منظور از رنگ سیاه این است که جسمی به جای انعکاس تمام طول موج ها، آنها را جذب می کند. همه رنگها از رنگهای اصلی یعنی قرمز، زرد و آبی تشکیل شده اند. با ترکیب این رنگ ها می توانید هر رنگ دیگری را بدست آورید، اما با ترکیب رنگ های دیگر نمی توانید رنگ های اصلی را ایجاد کنید.

رنگ های ثانویه سبز، نارنجی و بنفش هستند که از ترکیب قرمز و آبی، زرد و قرمز و غیره ساخته می شوند. شاید این موضوع که از ترکیب بعضی از بعضی از رنگ ها به رنگ های دیگر می رسیم، موضوع ساده ای به نظر برسد اما در عمل اینطور نیست. زیرا بسته به کاربردهای مختلف از چرخ های رنگی متفاوتی استفاده می شود.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی
تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

چطور از چرخه رنگ استفاده کنیم؟

در دکوراسیون داخلی برخی از اصول را باید هنگام استفاده از چرخه رنگ بدانید. اصطلاحاتی مثل رنگ های مکمل، رنگ های مشابه، تک رنگ و غیره، اصلاحاتی هستند که باید برای استفاده درست از زنگ ها با آنها آشنایی داشته باشید.

رنگ های مکمل: این رنگ ها به رنگ هایی گفته می شود که روی چرخه رنگ مستقیما روبروی یکدیگر قرار دارند ، مثل آبی و نارنجی یا زرد و بنفش. رنگهای مکمل معمولا به عنوان رنگهای تاکیدی در مقادیر کم استفاده می شوند.

ترکیب رنگ مثلثی: منظور از مثلث رنگ مجموعه رنگ ‌هایی هستند که هر کدام بر روی چرخه رنگ به میزان ۱۲۰ درجه از هم فاصله دارند. یک مثلث رنگی روی چرخه رنگ، تنوع رنگی بالایی دارد، اما تعادل بین این رنگ ‌ها هم مناسب است. از این رنگ ها می توان به عنوان رنگ تم نیز استفاده کرد ، اما باید متعادل باشد. در غیر این صورت ترکیب متناسبی از آنها بدست نمی آید.

رنگ های مشابه: این رنگ ها گروه هایی از رنگ ها هستند که در چرخه رنگها در کنار یکدیگر قرار دارند ، مثل قرمز ، نارنجی و قرمز / نارنجی.

تک رنگ: گاهی برای حفظ سادگی فقط از یک رنگ استفاده می شود ، اما در سایه های تاریک تا روشن ، مانند سرمه ای تا آبی آسمانی.

رنگ های سرد و گرم: رنگ های سرد و گرم معمولا برای ایجاد فضای های آرامش بخش و یا پویا مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ های سرد شامل رنگ هایی مثل آبی، سبز و بنفش می شود، در حالی که رنگ های گرم شامل رنگ هایی مثل قرمز، نارنجی، زرد و صورتی هستند.

از روانشناسی رنگ چه می دانید؟

در مورد اصول رنگ صحبت کرده ایم، اما روانشناسی رنگ چیست و چرا در طراحی داخلی مهم است؟ ویکی پدیا روانشناسی رنگ را به عنوان “مطالعه رنگها به عنوان عاملی تعیین کننده در رفتار انسان” توصیف می کند. تردیدی وجود ندارد که رنگهایی که برای یک پروژه انتخاب می شوند می توانند بر روحیه، وضعیت روحی و روانی فرد تاثیر بگذارند.

نحوه تاثیر رنگ بر ساختار ذهنی و عاطفی ما دوران مصریان باستان بر می گردد که تاثیرات رنگ را بر خلق و خو بررسی کرده بودند و به عنوان مثال، تصور می شد که رنگ قرمز باعث افزایش گردش خون شده و رنگ نارنجی برای افزایش انرژی و آبی برای تسکین درد مفید است. توسعه روانشناسی مدرن مطالعه رنگ را گسترش داده است و برای دهه ها در طراحی و بازاریابی، طراحی معماری و طراحی داخلی مورد استفاده قرار گرفته است.

  • رنگ قرمز

یک قدم فراتر برویم ، رنگ ها چه احساسی در ما به وجود می آورند چه احساسی در ما ایجاد می کند؟ قرمز احساس انرژی، جنگ، خطر و قدرت ایجاد می کند، اما علاوه بر این احساس هایی مثل اشتیاق و عشق و سر زندگی را نیز در انسان به وجود می آورد.

تونالیته های مختلف قرمز روشن نشان دهنده حس شادی، میل به زندگی و عشق است. صورتی که از تونالیته رنگ قرمز است و در واقع قرمزی است که رنگ سفید در آن زیاد است به عنوان رنگ عشق و دوستی معروف است. قرمز تیره سمبل نشاط ، اراده، خشم، عصبانیت، رهبری، شهامت، اشتیاق، کینه و خشم است.

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی به عنوان رنگی که هیچ وقت کسل کننده نیست، برای درست کردن فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از رنگ قرمز می توانید برای گرمتر کردن یک اتاق خنک استفاده کنید. رنگ قرمز برای آشپزخانه عالی است و از لحاظ روان شناسی باعث افزایش اشتها می شود. قرمز به عنوان رنگی برای بالا بردن انرژی فضا و اتاق استفاده می شود، به همین دلیل برای یک اتاق غذاخوری گزینه بسیار مناسبی است.

  • رنگ صورتی

صورتی نشان دهنده عطوفت، مهربانی و عشق است و بسته به تونالیته آن می تواند یک اتاق را بچگانه، زنانه و گرم کند. به این نکته توجه داشته باشید که رنگ صورتی برای ایجاد احساس شادی همراه با لطافت و نرمی مناسب است.

بنابراین، اگر برای خانه خود ظاهری عاشقانه و دخترانه نمی خواهید، بهتر است یک صورتی را برای یک فضا به شکل تک رنگ استفاده نکنید و آن را با اشیا و رنگ های دیگر ترکیب کنید.” همانطور که گفته شد ، رنگ صورتی یک دیوار برای ایجاد یک فضای خوب و لطیف فوق العاده است. این رنگ برای اتاق های دخترانه کودکان یا نوجوانان، یا جذابیت و راحتی اتاق غذاخوری گزینه بسیار مناسبی است.

  • رنگ زرد

زرد رنگ آفتاب است و با شادی، خوشبختی، عقل و انرژی همراه است. این رنگ یک گزینه عالی برای آشپزخانه، اتاق ناهار خوری و حمام است. در راهروها رنگ زرد احساس استقبال از مهمان را به وجود می آورد. با این حال، مطالعات نشان می دهد که افراد در فضاهایی که کاملا زرد رنگ است، احساس استرس می کنند، بنابراین باید از آن در حد تعادل استفاده کنید. زرد مات یا ملایم نشان دهنده احتیاط، پوسیدگی، بیماری و حسادت است و بندرت برای اتاق ها استفاده می شود.

زرد روشن با عقل، طراوت و شادی همراه است و یک رنگ عالی برای فضای باز است. بر عکس رنگ زرد روشن احساس خوش بینی را القا می کند. در طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ زرد برای ایجاد نشاط در فضا استفاده می شود، اما معمولا از زرد ملایم برای این کار استفاده می شود. رنگ زرد با نارنجی گزینه های بسیار خوبی برای فضاهای صبحانه است.

استفاده از رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی تاثیر قابل توجهی در ایجاد فضای دلخواه دارد. برای مثال استفاده از رنگ سبز ملایم و یا آبی ملایم به دلیل اینکه در دسته رنگ های سرد قرار می گیرند، برای ایجاد فضای آرامش بخش برای اتاق خواب فوق العاده هستند.

بر عکس رنگ گرمی مثل قرمز و نارنجی برای فضای آشپزخانه و غذا خوری مناسب است. اما در مورد استفاده از رنگ ها بهتر است که بر اساس دانش رنگ ها از آنها استفاده کنیم تا در به کار گیری آنها بهترین استفاده را بکنیم.

املاک زمین به عنوان یک وب سایت خرید و فروش زمین و خانه در سطح اصفهان، با نیاز های شما به خوبی آشنا است و می تواند راهنمای خوبی برای شما در این حوزه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید کلمه املاک را به ۳۰۰۰۶۰۱۶ ارسال کنید. چرا که مردم اصفهان از آن گروه افرادی هستند که به زیبایی و رنگ در دکوراسیون داخلی زمین های ساخته شده نظیر آپارتمان، منازل ویلایی یا موارد دیگر توجه ویژه ای می کنند.