خانه هوشمند

خانه هوشمند، مزایا و معایب آن

رشد و پیشرفت تکنولوژی بسیاری از حوزه ها و عرصه ها را به طور کلی دگرگون کرده و تغییراتی اساسی در آن ها ایجاد کرده است. تکنولوژی و فناوری هر روز بیش از پیش در زندگی انسان ها نفوذ کرده و به آرامی در حال ایجاد تغییراتی در آن ها است. کمتر عرصه ای را می توانید بیابی که تکنولوژی به آن ورود نکرده باشد.

حوزه ساختمان سازی، ساختمان ها و خانه ها نیز از یان قائده مستثنی نبوده و در این زمینه متوجه تغییرات بسیاری بوده اند. زمینه های مختلفی همچون ساخت و ساز کلی ساختمان، آماده سازی داخل ساختمان، تزئیات ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، لوازم خانگی و حتی امکانات و وسایل منزل با ورود تکنولوژی متوجه تغییرات مختلفی شده اند. اگر دوست دارید خانه ای لوکس و مدرن داشته باشید ادامه این مطلب را از دست ندهید و در صورتی که به دنبال خرید آپارتمان در اصفهان آن هم از نوع هوشمند و لوکسش می باشید، همین حالا کلمه املاک را به سرشماره ۳۰۰۰۶۰۱۶ ارسال کنید.

خانه هوشمند
خانه هوشمند

خانه هوشمند و لوازم خانگی هوشمند از جمله اصطلاحاتی است که ممکن است بارها آن را شنیده باشید. یکی از نتایج ورود مستقیم تکنولوژی و فناوری های نوین به خانه ها، تغییرات گسترده در امکانات و تجهیزات خانه ها و لوازم خانگی بوده است. با وب سایت املاک زمین همراه باشید تا خانه هوشمند و تاثیرات تکنولوژی بر خانه ها و ساختمان ها را مورد بررسی قرار دهیم.

خانه هوشمند چیست؟

ورود تکنولوژی به ساختمان ها آن چنان هم بدون هدف و الگو نبوده است. گسترش تکنولوژی در منازل نتایج بسیاری به همراه داشته است. هر چند ممکن است مشکلاتی نیز در این زمینه به وجود آمده باشد، اما این حضور باعث کاهش هزینه ها، کاهش مصرف انرژی، افزایش ایمنی ساختمان ها، آسایش بهتر و بیشتر انسان ها و در اختیار گذاشتن خدماتی کاربردی تر و مفید تر است.

لامپ های پر مصرف قدیمی را به یاد آورید که علاوه بر تنوع بسیار پایین، مصرف انرژی بالایی نیز داشته و هزینه های زیادی را تحمیل می کردند. علاوه بر این ها، طول عمر پایینی داشته و نور متعادلی نیز پخش نمی کردند.

با ظهور نسل های جدیدی از لامپ های کم مصرف و LED، مشکل تنوع، مصرف بالای انرژی و طول عمر پایین رفع شده و تمامی این موارد منجر به کارایی بهتر، آسایش و رفاه بیشتر و کاهش هزینه ها شده است. اگر به شرایط نور پردازی امروزه نگاه کنیم می بینیم رشد و نفوذ فناوری و تکنولوژی همچنان ادامه داشته و متوقف نشده است. اگر سری به بازار لامپ ها و تجهیزات نور پردازی منزل بزنیم، متوجه می شویم فناوری های این حوزه مدام در حال تغییر تحول و رشد است.

اکنون لامپ های بسیار کم مصرف، هوشمند و با قابلیت کنترل از راه دور عرضه شده اند که می توان آن ها را به رنگ دلخواه، برای مدت زمان دلخواه برای روشنایی بخشیدن تنظیم کرد. به راحتی می توان روشنایی منازل را حتی با یک موبایل برنامه ریزی کرده یا روشن و خاموش کرد. یا حتی تجهیزات روشنایی که به سنسور های مختلفی مجهز بوده و با حضور انسان در محیط روشن شده و با رفتن او خاموش می شوند و یا به طور اتوماتیک نور خود را برای محیط تنظیم کرده و از مصرف بی رویه انرژی خودداری می کنند.

هوشمند سازی چگونه صورت می گیرد؟

هومشند سازی خانه ها و ساختمان را می توان به دو گونه کلی تقسیم بندی کرد. گونه اول را می توان هوشمند سازی ساختمان در حال ساخت دانست که در آن ساختمان ها از پایه با فناوری های نوین و تکنولوژی های به روز و تجهیزات مدرن ساخته و تجهیز می شوند. حالت دوم را نیز می توان حالتی دانست که در آن خانه ها از ابتدا هوشمند نبوده و اکنون با بهره گیری از این فناوری ها و تجهیزات مدرن قصد هوشمند سازی آن ها وجود دارد.
در حالت کلی می توان هوشمند سازی ساختمان در حال احداث را بهتر و کارا تز از هوشمند سازی خانه از پیش ساخته شده دانست.

زیرا در این حالت الگوهای طراحی و پیاده سازی خانه هوشمند لحاظ شده و در کنار طرح ساختمان به اجرا در می آیند. این موضوع می توان منجر به تطابق بهتر و بیشتر این فناوری ها و تجهیزات با ساختمان و کارایی بهتر آن ها بینجامد. از سویی دیگر به دلیل این که در طراحی و ساخت ساختمان های از پیش ساخته شده، تجهیزات و فناوری های نوین لحاظ نشده است، پیاده سازی و هماهنگی این تجهیزات پس از ساخ ساختمان سخت تر بوده و کارایی حالت اول را نیز نخواهد داشت.

در هوشمند سازی خانه های در حال ساخت معمولا از سیستم های سیمی برای هوشمند سازی استفاده می شود. اما در هوشمند سازی خانه ها و ساختمان های از پیش ساخته شده معمولا از سیستم هوشمند بی سیم بیشتر استفاده می شود.

هوشمند سازی در چه زمینه هایی صورت می پذیرد؟

هوشمند سازی را می توان در بخش های مختلف ساختمان به کار گرفته و از مزایای آن بهره برد. هم اکنون در بخش های وسیعی می توان از این فناوری ها و تجهیزات بهره برداری کرد اما پیش بینی می شود این حوزه ها مدام افزایش پیدا کرده و تکنولوژی به صورت مدام در بخش های مختلف آن نفوذ کند.

هم اکنون می توانید از هوشمند سازی و سیستم های هوشمند در بخش روشنایی و نور پردازی، گرمایش و سرمایش، پرده ها و نورگیری محیط، سیستم های ورودی و خروجی همانند درب ها و پنجره ها، سیستم های صوتی و تصویری، دستگاه های کنترلی، حفاظت و امنیت ساختمان، آبیاری باغ و باغچه، اعلام حریق یا واکنش در برابر برخی بلاها همچون زلزله بهره ببرید. این سیستم های هوشمند معمولا به شکل مجموعه و از طریق ارتباط های با سیم یا بی سیم به شکل گسترده در ساختمان به کار گرفته و یک سیستم مرکزی در حال کنترل، فرمان دهی و مدیریت آن ها است.

خانه هوشمند
خانه هوشمند

اما تجهیزات و امکانات ریز و درشت دیگری هستند که به صورت جداگانه می توان آن ها را خریداری کرده و از آن ها برای هوشمند سازی برخی بخش های منزل خود از آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال لامپ های هوشمند مختلفی اعم از دیواری، سقفی، رو میزی و چراغ های مطالعه وجود دارد که می توانید آن ها را خریداری کرده و به صورت وایرلس با استفاده از اپلیکیشن های همراه یا کامپیوتر آن ها را کنترل کنید. یا سیستم های گرماشی و سرمایشی مختلفی که می توانید با استفاده از اپلیکیشن های موبایل آن ها را کنترل کرده و دمای اتاق و ساختمان را تنظیم کنید.

هوشمند سازی خانه ها چه معایبی دارد؟

هوشمند سازی خانه ها علاوه بر مزایای بسیاری که به همراه دارد، معایب و مشکلاتی نیز به دنبال دارد.

  • از مهم ترین این معایب می توان به هزینه بالای این سیستم ها اشاره کرد. هوشمند سازی خانه ها و ساختمان چه در حین ساخت و چه پس از آن هزینه های در پی دارد. هر چه این سیستم ها گسترده تر بوده و بخش های بیشتری از ساختمان را در بر بگیرند، هزینه های بیشتری را می طلبند. همچنین نوع فناوری و تجهیزات مورد استفاده در هوشمند سازی نیز مهم بوده و بر هزینه نهایی آن موثر است.
  • از دیگر معایب این سیستم ها می توان به نیاز آن ها به زیرساخت های پیچیده و سنگین اشاره کرد. معمولا اجرا و راه اندازی این سیستم ها نیازمند سیم کشی های متعدد و پیچیده، برق کشی های گسترده یا راه اندازی دستگاه های مختلف است.
  • کاربری پیچیده نیز از دیگر معایب این سیستم ها است. تجهیزات و دستگاه های این سیستم ها معمولا خارجی بوده و دارای منو های و رابط کاربری انگلیسی زبان است که کار با آن ها برای افراد مسن یا کسانی که با زبان های خارجی چندان آشنایی ندارند کمی دشوار است.
  • از دیگر معایب این سیستم ها نیز می توان به عیب یابی و رفع اشکال سخت آن ها اشاره کرد. بررسی این سیستم ها و رفع اشکال آن ها نیازمند دانش تخصصی بوده و مردم به راحتی نمی توانند اشکالات آن را یافته و آن را رفع اشکال کنند. از این رو، عیب یابی آن ها نیازمند نیروی متخصص می باشد.
خانه هوشمند
خانه هوشمند

هوشمند سازی خانه ها چه مزایایی دارد؟

در بالا به برخی از مزایای خانه هوشمند اشاره کردیم. بار دیگر این مزایا را مرور می کنیم.

  • صرفه جویی در هزینه ها: از مهم ترین مزایای این سیستم ها می توان به صرفه جویی در هزینه ها اشاره کرد. جایگزینی سیستم های سنتی و بهره مندی از فناوری های نوین می تواند به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی و و صرفه جویی در هزینه ها نقش داشته باشد.
  • راحت کردن کارها: یکی از نتایج بهره مندی از سیستم های خانه هوشمند، راحت تر کردن کارها و افزایش کیفیت خدمات است. اکنون به جای استفاده از تنظیم دستی دمای خانه با استفاده از تجهیزات قدیمی، می توان با چند لمس یا کلیک از راه دور دمای اتاق را قبل از رسیدن تنظیم کرده یا روشنایی آن را تنظیم کرد.
  • افزایش امنیت: به کار گیری این فناوری ها موجب افزایش امنیت ساختمان ها و در نتیجه امنیت اعضای خانه خواهد شد. امنیت و آرامش از مهم ترین فاکتورها در ساخت و تجهیز منازل بوده و عده بسیاری به این موضوع اهمیت داده و همواره به دنبال افزایش امنیت منازل خود هستند. بهره مندی از تجهیزات مدرن می تواند به میزان قابل توجهی به افزایش امنیت ساختمان ها کمک کند.

خانه هوشمند یکی از مفاهیم جدیدی است که چند سالی است در حوزه ساخت و تجهیز ساختمان ها وارد شده است. همان طور که دیدم خانه هوشمند مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر شما نیز به استفاده از این فناوری ها علاقه دارید، می توانید از آن ها در ساخت و تجهیز ساختمان خود استفاده کرده و از مزایای بسیار آن بهره مند شوید.