خانه بخریم یا خودمان بسازیم

خانه بخریم یا خودمان بسازیم؟

هنگامی که می خواهید خانه ای برای خود بخرید، تصمیمات مهمی را باید بگیرید. یکی از این تصمیمات، آن است که خانه آماده بخرید و یا ملکی را بصورت سفت کاری شده بخرید و خودتان بسازید و یا اینکه زمینی مسکونی خریداری کرده و نسبت به ساخت آن اقدام کنید.

شاید به نظرتان این تصمیم ساده باشد، اما باید بدانید که هر اقدامی که می کنید چه مواردی را به همراه دارد و اینکه چه کاری برای شما بهتر است. در این مقاله از سایت املاک زمین می خواهیم تمامی زوایای مربوط به خرید خانه جدید یا ساخت خانه را بررسی کنیم و ببینیم کدام یک انتخاب بهتریست.

خانه بخریم یا خودمان بسازیم
خانه بخریم یا خودمان بسازیم

برخی از نکات مهم درباره خانه های موجود و خانه ای که می سازیم

خانه هایی که موجود هستند، ممکن است کاملا جدید نباشند و چند سالی از ساخت شان گذشته باشد. اما اگر نوساز باشند و شما توان خریدشان را داشته باشید، می توان گفت که به صرفه هستند و سختی ساخت خانه را از شما دور می کنند. البته باز هم خانه ای که خودتان می سازید مطابق با میل و سلیقه شخصی خودتان است. همچنین متریال با کیفیت و مناسبی را می توانید در آن بکار ببرید. از طرفی حتی می توانید نقشه چگونگی ساختش را هم خودتان مطابق با نظر شخصی تان تعیین می کنید.

از جمله مزایای دیگری که در ساخت خانه بدست خواهید آورد، آن است که می توانید امکانات جدیدی را برای آن در نظر بگیرید و خانه ای مجهز و پیشرفته داشته باشید. مثلا می توانید برای خانه تان قفل هوشمند بگذارید، یک حوض کوچک در حیاط بسازید و بسیاری کارهای دیگر که اگر خانه آماده بخرید هیچ کدام از آن ها عملی نخواهند شد. مگر اینکه خانه را بازسازی کنید که نه تنها مقرون به صرفه نیست، بلکه ممکن است دستگاری در خانه و گذاشتم امکانات، نقشه کلی خانه را به هم بریزد و آن چیزی که مد نظر شماست حاصل نشود.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید خرید خانه است. ممکن است شما با بودجه ای که دارید بتوانید یک خانه را نسبتا مطابق با ایده آل هایتان بخرید، در حالی که ساخت خانه هزینه های بسیاری را برای شما در برداشته و شما را از ایده آل هایتان دور کند.

همیشه ساخت خانه فرآیندی پر هزینه و دشوار است و نمی توانید از سختی هایی که در این راه خواهید کشید، چشم پوشی کنید. همچنین مصالح ساختمانی روز به روز گران تر می شوند و ممکن است برآوردی که برای ساخت خانه کرده اید بسیار بیشتر از مبلغ پیش بینی شده از جانب شما بشود.

مسئله مهم دیگر این می باشد که انعطاف پذیری بیشتری برای املاک موجود، در بحث هزینه و موقعیت مکانی وجود دارد. شاید گاهی تامین بودجه سخت باشد و به طور کلی اگر قصد خرید خانه آماده را دارید، باید بدانید که همواره رقابت بیشتری میان خریداران، برای انتخاب و خرید بهترین املاک و مستغلات به چشم می خورد.

خانه بخریم یا خودمان بسازیم
خانه بخریم یا خودمان بسازیم

در نظر گرفتن هزینه خرید خانه

خریداران مسکن همواره یک نگرانی مهم دارند که آن هزینه خرید خانه است. از لحاظ قیمت، میان یک خانه ای که ساخته شده و موجود است با یک خانه که قرار است بسازید، تفاوت های بسیاری وجود دارد. هزینه خانه ای که آماده باشد مشخص است و شما می توانید حتی با مذاکراتی که با مالک انجام می دهید، آن را به قیمت پایین تری بخرید و تخفیف بگیرید. اما خانه ای که می خواهید بسازید هزینه های مشخص و دقیقی ندارد.

ممکن است تورم و نوساناتی در حین ساخت خانه به وجود بیاید و هزینه هایی که تخمین زده اید کافی نباشند. از طرفی همیشه افراد خواهان خریدن خانه های آماده نیستند و اگر نگرانی بابت بودجه نداشته باشند، ترجیح می دهند که ساخت خانه را به شکلی که در ذهن دارند پیش ببرند. توجه داشته باشید که هزینه ها اجتناب ناپذیرند و در امر خرید خانه، انتخاب یک مورد آماده ریسک کمتری نسبت به ساخت دارد.

تعمیرات و نوسازی ها برای خانه ای که آماده می خریم

شاید شما یک خانه آماده بخرید ولی به دلیل قدیمی بودن آن، تصمیم به نوسازی و یا کوبیدن و مجدد ساختن بگیرید. اگر خانه ای که خریداری می کنید کلنگی باشد و شکل ظاهری مطلوبی نداشته باشد، یا نیاز به تعمیرات داشته باشد، به نوعی شما مجبور به ساخت می شوید. در چنین شرایطی اگر شما ملک را در موقعیت مکانی خوبی خریده باشید، بازسازی کاملا ارزشش را دارد و بعدها می توانید خانه را با قیمت بالاتری به فروش برسانید.

اما چنانچه ملک خریداری شده از سوی شما در موقعیت مکانی دور و نامناسبی باشد، امکان دارد بازسازی اساسی و ساخت مجدد ارزش نداشته باشد و به نوعی دور ریختن سرمایه تان به حساب بیاید. اغلب خانه های قدیمی بزرگ و دارای حیاط می باشند. اگر شما بتوانید خانه ای با متراژ بالا ولی قدیمی را بخرید، می توانید به مرور زمان اقدام به ساخت آن کنید و از ارزش زمین آن بهره ببرید.

خانه آماده هزینه های اضافی بیشتری دارد

علاوه بر پولی که بابت خرید  ملک آماده پرداخت می کنید، باید بدانید که هزینه های اضافی دیگری نیز به شما تحمیل می شود. اگر خانه آماده ای که می خرید قدیمی ساز باشد، طبیعتا مصرف انرژی آن نیز بیشتر از یک خانه نوساز است. خانه های قدیمی هدر رفت انرژی بیشتری دارند، چرا که مصالح بکار رفته در ساخت آن ها غیر استاندارد و قدیمی هستند.

خانه ای که خودتان می سازید با مصالح ساختمانی جدیدتر و عایق بندی اصولی همراه است و شما با بکار بردن تکنولوژی های پیشرفته می توانید میزان انرژی مصرفی را تا حد چشمگیری پایین بیاورید. زمانی که امکانات و تجهیزات یک خانه قدیمی باشند، مثلا از آب گرم کن به جای پکیج استفاده شود و یا به جای شوفاژ از بخاری برای گرم کردن خانه استفاده شود، شما با اتلاف انرژی بسیاری روبرو خواهید بود.

از طرفی ممکن است لوله کشی قدیمی و چندین ساله خانه، مسدود شده و پوسیدگی داشته باشد. بدین ترتیب شاهد نشت آب و الا زدن آب دستشویی و مشکلات بسیاری از این قبیل خواهید بود. هزینه های نگهداری خانه قدیمی آماده بسیار زیاد است و حتی نمی توان پیش بینی کرد که چه اتفاقی قرار است رخ دهد و چه هزینه هایی در راه هستند. اما اگر خانه ای را خودتان به شکل اصولی و با امکانات استاندارد بسازید، لااقل مطمئن هستید که چنین مشکلاتی برایتان رخ نمی دهد.

موقعیت مکانی خانه اهمیت دارد

تا به اینجای کار از موارد مختلفی درباره خرید خانه آماده و ساخت خانه جدید صحبت کردیم. اما نکته مهمی که وجود دارد، آن است که موقعیت مکانی خانه بسیار مهم است و بر کیفیت و سبک زندگی شما تأثیر می گذارد. شاید خانه ای که شما خودتان می سازید، امکانات بسیاری داشته باشد ولی از امکانات شهری و دسترسی به محل های مورد نیاز دور باشد. شما باید در هر حال چه با قصد خرید خانه آماده و چه خرید زمین برای ساخت خانه دسترسی های منطقه را در نظر بگیرید.

مثلا ببینید که آیا ملک شما به مدرسه، مسجد، سوپرمارکت، مراکز خرید و … دسترسی مناسبی دارد؟ شما اگر بهترین خانه را داشته باشید ولی دسترسی تان به امکانات محدود باشد، نمی توانید لذت چندانی از زندگی در آن ببرید. باید دائما در حال رفت و آمد باشید و در تامین خواسته ها و نیازهایتان در می مانید.

بررسی موارد مثبت و منفی خرید خانه آماده و یا ساخت خانه ای جدید

شما باید قبل از هر گونه تصمیمی برای خرید خانه، بدانید که موارد مثبت و منفی کدام ها هستند. اگر لیستی از موارد مثبت و منفی در اختیار داشته باشید، می توانید تصمیم گیری هوشمندانه تر و سرمایه گذاری عاقلانه تری داشته باشید. سایت املاک زمین برای شما انواع خانه، آپارتمان، زمین و … را با بهترین موقعیت ها و شرایط ارائه می دهد. شما با مراجعه به این سایت می توانید جدیدترین گزینه ها را مشاهده کنید و بهترین مورد را برای خود انتخاب نمایید. در زیر برای شما برخی از نکات مثبت و منفی در خرید خانه آماده و یا ساخت خانه ای جدید را آورده ایم و امیدواریم به شما در انتخاب تان کمک کنند.

نکات مثبت ساخت خانه ای جدید

 • ساخت خانه جدید ضمانت نامه فعال دارد
 • نقشه آن قابل برنامه ریزی است
 • هزینه های اضافی برای نگهداری ندارد
 • بهره وری از انرژی در آن بهتر است
 • برای ساخت می توانید تقاضای دریافت وام کنید
 • نیازی به تعمیرات و یا بازسازی ندارید
 • می توانید امکانات و تجهیزات پیشرفته در آن ها بکار ببرید

نکات منفی ساخت خانه ای جدید

 • به احتمال زیاد، گرانتر از چیزی که برآورد کرده اید هزینه دارد
 • ممکن است موقعیت مکانی آن ایده آل نباشد (دسترسی نامناسب به مدارس، مراکز خرید و رفت و آمدهای مداوم).
 • سختی های بسیاری در ساخت و ساز وجود دارد
 • بار مالیاتی آن زیاد است
 • نوسانات و تورم ممکن است هزینه هایتان را ضمن ساخت بالاتر ببرد
خانه بخریم یا خودمان بسازیم
خانه بخریم یا خودمان بسازیم

نکات مثبت خرید خانه آماده

 • معمولا ارزان تر می باشد و فرصت بیشتری برای مذاکره در مورد قیمت و تخفیف گرفتن دارید.
 • موقعیت مکانی مطلوب تری دارند
 • پویایی محله شناخته شده تر است
 • دسترسی به مدرسه، مراکز خرید و … مشخص است.
 • بار مالیاتی آن پایین تر است
 • سختی برای ساخت خانه را ندارید

نکات منفی خرید خانه آماده

 • ممکن است نیاز بازسازی و یا تعمیرات زیادی وجود داشته باشد
 • امکانات کمتر و وسایل قدیمی تر
 • رقابت بیشتری میان خریداران وجود دارد
 • محله ممکن است خوب نباشد
 • هزینه های اضافی دارد
 • اتلاف انرژی بیشتر است