همه چیز در مورد ویلا

همه چیز در مورد ویلا در یک قاب

مردم همواره در پی یافتن مسیری به منظور دور شدن از مشکلات و مسائل جامعه هستند. روش های بسیاری برای رهایی از موانع رسیدن به آرامش وجود دارد که یکی از آن ها سفر و گردشگری است. حال عده ای برای ساکن شدن در یک منطقه خوش آب و هوا اقداماتی برای خرید و ساخت ویلا و یا حتی خرید خانه ویلایی انجام می دهند.

حال ممکن است برای وی سوالاتی نظیر به چه نوع ساختمانی ویلا می‌گویند؟ ویلا چه ویژگی‌ هایی دارد؟ تفاوت ویلا با خانه چیست؟ چند نوع ویلا داریم؟ و سبک‌های مختلف ویلا کدام است؟ پیش بیاید و نداند که در این مسیر از چه کسانی کمک بگیرد. از این جهت وب سایت املاک زمین بر آن است تا اطلاعاتی را در این باب در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

لذا ما قصد داریم در این مقاله به همه چیز در مورد ویلا اشاره کنیم زیرا این سبک یکی از پر طرفدار ترین خانه ها به شمار می رود که در کشورهای مختلف سبک های متنوعی از آن دیده می شود.

همه چیز در مورد ویلا
همه چیز در مورد ویلا

تعریف کلی از ویلا

لازم به ذکر است که ویلا یک کلمه انگلیسی فرانسوی است و به ساختمانی گفته می شود که که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق ‌ها می‌سازند. این در حالی است که در بعضی از کشور ها قوانین ساخت ‌و ساز بر این اساس است که دولت به شهروندان اجازه ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و حتی خانه ‌های مسکونی را می توان به صورت ویلایی تهیه نمود.

البته مناطق خوش آب و هوایی در هر شهر وجود دارد که معمولا همه برای دور شدن از هوای آلوده و گذراندن اوقات فراغت به ویلا می روند. از این رو به دلیل تجمع ساخت و در هم تنیده شدن ساختمان‌ ها امکان داشتن یک خانه ویلایی در شهر کمتر دیده می‌شود. چرا که ممکن است عده ای خانه های حیاط دار را جزو ویلایی ها بر شمرند.

اما تعریف درست ویلا به خانه هایی اطلاق می شود که از هر چهار طرف آزاد باشد و نمای بیرونی آن مشخص باشد. البته این تعریف در فرهنگ هر کشور متفاوت است و در کشور هایی که تاریخی کهن دارند بیشتر مشاهده می شود. همچنین با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد، ولی می توان در حومه و شهرک ‌ها ویلاهای بی شماری را نظاره کرد.

ویلا و خانه چه تفاوتی هایی دارند

همان طور که می دانید و به وضوح دیده اید، ویلا از نظر ساختاری بسیار شبیه خانه است، اما ویژگی ‌های منحصر به ‌فردی نیز دارد که آن را از خانه متمایز می‌کند. در بخش های قبلی گفته شد که ویلا در مناطق خوش آب و هوا و به منظور تغییر روحیه افراد ساخته می شود معمولا بر اساس دلایلی مانند لوکس بودن، بزرگ بودن، دارا بودن باغ یا حیاط بزرگ، برخورداری از استخر یا آب نما و گل و گیاه فراوان، با خانه فرق دارد.

همه چیز در مورد ویلا
همه چیز در مورد ویلا

این در حالی است که اغلب منازل به قصد سکونت در شهر ها و وجود مکانی برای خواب اجاره یا ساخته می شوند. و اما درباره طراحی دکوراسیون داخلی بهتر است بدانید که ویلا ها بایستی دکوری متفاوت و لوکس تر از خانه ها داشته باشند.

آشنایی با انواع ویلا

لازم به ذکر است که ویلا ها دارای سبک ‌های بسیار متنوع و گوناگونی هستند که می‌تواند متناسب با انواع سلایق طراحی و ساخته شوند. در این بخش به بررسی همه چیز در مورد ویلاها خواهیم پرداخت.

بررسی ویلای مدرن

این ویلاها مناسب حال افرادی است که به زندگی در خانه ‌های ویلایی مدرن و شیکی تمایل دارند. این گروه علاقه مند به سکونت در مکان هایی هستند که با اصول و طراحی ‌های مدرن و مد روز ساخته گشته اند. نکته ای که توجه همگان را در طراحی دکوراسیون داخلی این ویلاها جلب کرده این است که هیچ رد پایی از زمان، مکان و حتی باورهای شخصی و اعتقادات موجود نمی باشد.

در این ویلاها اصول زیبایی‌ شناسی بصری مانند تعادل، ایستایی، توازن، تناسب، ترکیب رنگ ‌های چشم ‌نواز به وفور مشاهده می شود و آرامشی که در این مکان پدید می آید، هیج کجای جهان احساس نمی شود. این سبک ویژگی های مخصوص به خود را دارد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم. در طراحی ویلای مدرن، نور از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از این رو باید جهت تابش نور خورشید مورد بررسی واقع شود و بر اساس آن سازنده فضای ویلا طراحی کند. در صورتی که بخش های مختلف ویلای مدرن نور کافی نداشته باشد، آن را کسل‌ کننده و بی روح جلوه می کند. به طور کلی در ویلای مدرن وجود نور حرف اول را می زند. همچنین لازم به ذکر است که این نوع ویلا نسبت به ویلای کلاسیک از نظر اقتصادی‌ مناسب تر است و برای تعمیر و تهیه لوازم ساخت نیازی نیست که وسایل گران قیمت خریداری شود.

همه چیز در مورد ویلا
همه چیز در مورد ویلا

همچنین تمامی خانواده ها معمولا در جست و جوی مکانی هستند که بتوانند به راحتی در تغییر در چیدمان آن نقش موثری داشته باشند. به عنوان مثال محل قرار گرفتن مبل‌ ها، تلویزیون و سایر وسایل بسیار راحت در نظر گرفته می شود و هزینه زیادی نیز در بر نخواهد داشت.

بررسی ویلاها به سبک کلاسیک

این سبک مناسب افرادی می باشد که علاقه بی شماری به زندگی در فضایی سنتی و قدیمی دارند. جالب است بدانید که سبک کلاسیک از دوران رنسانس در رم به وجود آمد و همچنین ستون ‌های بلند، سرستون، مجسمه ‌های تزئینی، طاق و قوس‌ ها و تزئینات از ویژگی‌های بارز این سبک به شمار می روند.

لازم به ذکر است که سبک کلاسیک نسبت به مدرن از ویژگی های خاصی برخوردار است و فرد سازنده باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشد. از این جهت بهتر است بدانید که در طراحی ویلای کلاسیک تنوع متریال، ترکیب حجمی فرم و طراحی نما نسبت به طراحی ویلای مدرن کمتر است و بیشتر سنگ برای نمای آن بکار گرفته می شود. همچنین نورپردازی در طراحی نمای کلاسیک مانند مدرن بسیار مهم است و به جلوه دادن هرچه بیشتر طرح کمک می‌کند.

بیاد داشته باشید که تقارن در این سبک از ویلا ها مورد پسند همگان است برای مثال هماهنگی میان فرش ها و نوع پرده یا حتی مبلمان باید لحاظ شود. جالب است بدانید که در طراحی ویلاهای کلاسیک بر خلاف ویلاهای مدرن، بیشتر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود که از لحاظ روانشناسی حس رسمیت، قابل اعتماد بودن و قدرت را در آن مکان به تصویر می کشد. رنگ‌هایی از قبیل مشکی، سفید، قهوه‌ای شیری، برنزی و طلایی از جمله رنگ‌هایی هستند که در طراحی‌های کلاسیک به کار می‌روند. از این رو باید به همه چیز در مورد ویلا ها پرداخته شود.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون ویلا

خرید ویلای نو ساز به دلیل تنوع بودن سبک ها و طرح ها مورد توجه تعداد بی شماری قرار گرفته است. معماری که پروژه ای را قبول می کند بر اساس اطلاعاتی که دارد طرح و نقشه آن را می کشد. از این رو هر کدام از بناها معماری خاص خود را دارند که یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن، این است که در محوطه‌ های باز و بزرگ ساخته می‌شوند.

  • بعضی از نماهای ویلاها از یک برجک مرکزی که از تمام قسمت ‌های بنا بلندتر است برخوردار می باشند که نقطه کانونی بنای ویلا نام دارد.
  • تعداد بی شماری از خانه ‌های ویلایی در اطراف زمین ‌های بزرگ که مملو از درختان تنومند، مناظر طبیعی و دلنشین و آب نما ها ساخته می‌شوند. همچنین فضایی که بنای ویلا را شامل می‌شود، باید شامل جذابیت ‌های بصری باشد.
  • در طراحی ویلا باید به جاگذاری فضاهای مختلف توجه زیادی شود. به عنوان مثال بایستی که درب حمام به داخل آشپزخانه باز نشود. آشپزخانه و سالن مهمان باید به سمت نور خورشید مورد طراحی واقع شوند. همچنین سرویس‌ های بهداشتی باید در مکانی قرار بگیرند که به دور از فضا های عمومی باشند و فضای آن مهمان ها و اهل خانه را آزار ندهد. همچنین اتاق خواب‌ ها باید در مکانی قرار گیرند که رفت و آمد کمی در آن ها باشد تا همه بتوانند با آرامش به خواب بروند.
  • در ویلا های مدرنی که به صورت دوبلکس ساخته شده ‌اند، بایستی پله‌ ها به گونه ای طراحی شوند که مانعی برای تابش نور نباشند. و به طور کلی متریال قرار گرفته در پله ها باعث به وجود آمدن سر و صدا نباشد.
  • توجه داشته باشید که در هر آب و هوایی مصالح مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند و فرد سازنده باید بداند که چه نوع مصالحی برای استفاده در طراحی نما ارزش و مقاومت بیشتری دارند و چگونه می توان با بکارگیری مصالح مناسب گرمی و سردی را در فصل های مختلف فراهم آورد.

با املاک زمین ویلای مورد علاقه تان را خریداری کنید

فراموش نکنید که ویلا مکانی است که در درجه اول باید اسباب آرامش و راحتی را فراهم کند. این تنها شما هستید که قصد ماندن در این مکان را دارید. پس سعی کنید ویلایی که آماده می‌خرید یا می‌سازید، سبک و شرایطی مورد علاقه تان را داشته باشد و همچنین با روحیه شما سازگار باشد تا بتوانید از سکونت در آن بسیار استفاده کنید.