10 نرم افزار برتر معماری در سال 2020

۱۰ نرم افزار برتر معماری در سال ۲۰۲۰

معماران و طراحان با استفاده از نرم افزار مدل سازی سه بعدی، می توانند نمای یک ساختمان را طراحی کرده یا ایده های جدیدی برای طراحی خانه را قبل از اینکه ساخت شود، طراحی کرده و ببینند. پس اگر به تازگی به فکر ساخت و ساز افتاده اید و یا قصد خرید زمین در اصفهان را دارید و دوست دارید طراحی آن را خودتان انجام بدهید، بد نیست با نرم افزارهای معماری آشنا شوید. اگر حرفه ای هستید، این نوع نرم افزارها ابزاری مفید و آسان برای نشان دادن کار شما به مشتریان هستند.

علاوه بر این، آیا می دانید چاپ سه بعدی و معماری را می شود با هم مرتبط کرد؟ یک خانه را با نرم افزار طراحی کرده و بعد به صورت سه بعدی چاپ کنید. این کار روش خوبی برای یک دید کلی از کار است. استفاده از چاپ سه بعدی یا فقط طراحی و مدل سازی با نرم افزار برای برنامه ریزی و شبیه سازی ایده های جدید واقعا ایده ال هستند.

در این مقاله، ۱۰ نرم افزار برتر معماری در سال ۲۰۲۰ برای ایجاد مدل های سه بعدی برای پروژه های معماری بررسی خواهیم کرد. اما قبل از آن این موضوع را بررسی می کنیم که چرا باید از یک نرم افزار طراحی سه بعدی برای طراحی پروژه های خود در معماری استفاده کنید؟

10 نرم افزار برتر معماری در سال 2020
10 نرم افزار برتر معماری در سال ۲۰۲۰

چرا باید از یک نرم افزار طراحی برای معماری استفاده کنید؟

اگر در حوزه معماری کار می کنید ، یک نرم افزار مدل سازی ۳ بعدی یک ابزار ضروری است. این نرم افزارها برای معماران، طراحان داخلی و همچنین دانشجویان یا مهندسان عمران برای ایجاد مدل ها یا طرح های سازه ای کاربرد دارد. استفاده از نرم افزارهای معماری یک روش واقعا خوب برای تجسم بهتر پروژه های خود برای مشتریان است.

به عنوان مثال، جنش و رنگ مواد و بافت های مورد نظر مشتری را به سادگی می توانید با کمک این نرم افزارها تصویر سازی کرده و به مشتری نشان دهید.

این کار باعث می شود تا هم شما و هم مشتری تصویر واضح تر و بهتری از آنچه در ذهن دارید را به چشم ببینید. مختلف استفاده کنید. با یک نرم افزار طراحی معماری این می تواند ایده های خود را به طرح های دقیق تبدیل کنید. علاوه بر این، اگر به دنبال همکاری بهتر در تیم خود هستید، برخی از نرم افزارها از کلود ( cloud) استفاده می کنند و به شما امکان می دهند تا ارتباطات بین اعضای تیمی که بر روی یک پروژه کار می کنند، بهتر و بهینه تر شود. اما بهترین نرم افزارهای طراحی برای معماری کدامند؟

  • نرم افزار آرشیکد

نرم افزار آرشیکد(ArchiCAD )یک نرم افزار برتر معماری است که توسط گرافیک سافت ساخته شده است. این نرم افزار ابزاری کامل برای معماران است که امکان می دهد پیش نویس های سه بعدی و ۲ بعدی، تجسم یا مدل سازی ساختمان را انجام داده و تمام جنبه های کار مهندسی و طراحی را با آن مدیریت کنید.

این نرم افزار به دلیل توانایی ذخیره اطلاعات زیاد در بین نرم افزارهای طراحی ۳ بعدی مشهور است. برای طراحی ساختمان ها و فضای داخلی و همچنین مناطق شهری می توانید از آرشیکد استفاده کنید. این نرم افزار برتر معماری طیف گسترده ای از ابزارهای طراحی را که مخصوص معماران و طراحان داخلی است، ارائه می دهد.

10 نرم افزار برتر معماری در سال 2020
10 نرم افزار برتر معماری در سال ۲۰۲۰
  • نرم افزار رویت

نرم افزار رویت (Revit) نرم افزاری است که توسط اتودسک ساخته شده است. استفاده از این ابزار قدرتمند در صورتی که می خواهید به صورت حرفه ای در حوزه معماری کار کنید ضروری است، زیرا تمام ویژگی های آن مخصوص معماران ساخته شده است. همین ویژگی کمک می کند تا طرح های کامل معماری را با آن درست کنید. با کمک نرم افزار رویت می توانید هر ساختمان و زیرساختی را طراحی و مدیریت کنید.

این نرم ‌افزار سه نسخه معماری، عمران و تاسیسات دارد که بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می‌ شوند و با استفاده از افزونه BootCamp بر روی سیستم عامل مک نیز قابلیت نصب شدن دارد. رویت می تواند اطلاعات و مدل‌ سازی ساختمان را به صورت چند بعدی با قابلیت مدیریت مالی و هزینه تولید و مصرف بر پایه زمان علاوه بر ترسیم سه بعدی انجام دهد. رقیب اصلی نرم ‌افزار رویت در بازار تکلا استراکچرز و آرشیتکچرال دسکتاپ هستند.

  • نرم افزار اتوکد آرشیتکت

این نرم افزار را شرکت اتودسک طراحی کرده است و برای پروژه های معماری بسیار مفید و کاربردی است. این نرم افزار برتر معماری به شما امکان می دهد هم طراحی سه بعدی و هم ۲ بعدی را انجام دهید. علاوه بر این یک ابزار کامل و کاربردی برای مدل سازی سه بعدی و تجسم اجسام و طرحی است که بر روی ان کار کرده اید.

با کمک این نرم افزار می توانید یک طراح کامل از ایده خود را داشته باشید. نرم افزار اتوکد آرشیتکت (AutoCAD Architecture) از آن دسته از نرم افزارهای طراحی معماری است که هم زمان چندین نفر می توانند اطلاعات موجود را با هم به اشتراک بگذارند. این ویژگی به خصوص برای پروژه های بزرگ بسیار اهمیت دارد.

  • نرم افزار اتوکد ۳ بعدی عمران

یکی دیگر از محصولات شرکت اتودسک که برای افراد فعال در زمینه معماری بسیار کاربرد دارد، نرم افزار اتوکد Civil 3D است. این نرم افزار همه ویژگ های سایر نرم افزارهای طراحی برای معماری دارد با این تفاوت که بیشتر برای مهندسی عمران و ساختمان استفاده می شود.

اگر به طراحی جزئیات مربوط به مهندسی عمران نیاز داشته باشید، این نرم افزار دقیقا همان چیزی است که لازم دارید. علاوه بر این، می توانید AutoCAD Civil 3D را به Revit متصل کنید، تا با مدل سازی ساختاری اضافی، طرح های خود را دوباره کار کرده و کامل کنید.

  • نرم افزار شف آرشیتکت

نرم افزار شف آرشیتکت (Chief Architect ) یک نرم افزار طراحی است که برای حرفه ای کار کردن معماری ساخته شد است. استفاده از این طراحی معماری نرم افزار، با منحنی یادگیری مناسب، آسان است. اگر مهارت مدل سازی سه بعدی ندارید، این نرم افزار برایتان بسیار مفید خواهد بود، به خصوص اگر پروژه طراحی خانه دارید.

  • نرم افزار راینو

راینو یک نرم افزار طراحی معماری نیست، اما وقتی صحبت از مدل سازی سه بعدی می شود یکی از ابزارهای اصلی برای این کار است. این نرم افزار طراحی عمدتا برای طراحی صنعتی و معماری استفاده می شود. از آنجا که هندسه راینو مبتنی بر NURBS است، این نرم افزار دقت بسیار خوبی را برای مدل هایی که طراحی می کنید فراهم می کند.

برای استفاده بهتر از امکانات بیشتر راینو، می توانید Grasshopper که یک ویرایشگر الگوریتم گرافیکی مخصوص هندسه سه بعدی است را نیز به ان اضافه کنید. این نرم افطار برای مهندسی سازه ، معماری و ساخت پیشنهاد می شود.

  • نرم افزار کتیا

CATIA نرم افزاری است که Dassault Systèmes برای نیازهای خود آن را طراحی کرد. از این نرم افزار در بخش های مختلفی به عنوان مثال، هوا فضا، خودرو، فناوری پیشرفته و معماری استفاده می شود. این نرم افزار برتر معماری امکان ایجاد مدل های پیچیده و بسیار دقیق را فراهم می کند و یک محیط برای کار کردن هم زمان چندین نفر بر روی یک پروژه را دارد، زیرا نسخه ابری این نرم افزار اکنون در دسترس است.

  • نرم افزار اسکچاپ

نرم افزار اسکچاپ یک برنامه بصری و یکی از نرم افزارهای رایگان طراحی است. با استفاده از این برنامه می توانید به راحتی در وقت خود صرفه جویی کنید زیرا استفاده از آن به عنوان یک ابزار ترسیم بسیار آسان است. در مورد مدل سازی سه بعدی می توان از آن برای هر چیزی استفاده کرد و معماری نیز از این قاعده مستثنی نیست! اسکچاپ یک ابزار عالی برای طراحی است و مطمئنا کمک می کند تا با طراحی های سه بعدی طراح های معماری خود، تجسم بهتری از چیزی که می خواهید را داشته باشید.

  • نرم افزار ۳دی مکس

نرم افزار تریدی مکس نرم افزاری است که توسط شرکت اتودسک ساخته شده است. این نرم افزار کاملا شبیه به اتوکد بوده و برای ایجاد طرح های ساختاری برای معماری بسیار مناسب است. این نرم افزار که عمدتا در صنعت بازی های ویدیویی مورد استفاده قرار می گیرد، توسط معماران برای پیش تجسم سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار ۳ دی مکس ابزاری مناسب برای معماری است و آموزش های زیادی به صورت آنلاین در اختیار معماران قرار گرفته است تا نحوه استفاده از این نرم افزار سه بعدی را بیاموزند.

معماران با ۳ دی مکس به طرح پلان های خود روح بخشیده و قبل از ساخته شدن ساختمان تمامی عناصر نمای بیرونی و طراحی داخلی و حتی دکوراسیون داخلی ساختمان را با بهترین کیفیت ببینند و تغییرات دلخواه را روی آن اعمال کنند. رندر نوع متریال، رنگ پنجره ها، کفپوش ها، شیرآلات و …، و همچنین نورپردازی در این نرم افزار می تواند به طرز غیر قابل باوری طبیعی باشد، به قدری که گاهی تشخیص یک رندر خوب و عکس واقعی دشوار خواهد بود. به همین دلایل معماران در صورت بهره بردن از آموزش تری دی مکس حرفه ای می توانند طرح های خود را به بهترین نحو به صورت کاملا سه بعدی در اختیار کارفرما قرار دهند.

  • نرم افزار کورل کد

نرم افزار کورل کد(CorelCAD ) یک ابزار سه بعدی عالی برای ایجاد و ویرایش پروژه ها است. از آن هم برای طراحی سریع ۲ بعدی و هم طرح های پیشرفته سه بعدی می توانید به راحتی استفاده کنید. این نرم افزار برتر معماری به عنوان یک نرم افزار طراحی معماری مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این برنامه می توانید طرح های خود را در قالب STL درست کرده و از آن در مدل های چاپ سه بعدی استفاده کنید.

با پیشرفت علوم و ورود کامپیوتر به تمام بخش های مختلف صنعت کار طراحی و اجرای بسیاری از پروژه های آسان تر شده است. این موضوع در مورد معماری نیز صدق می کند. یک معمار می تواند قبل از اجرای طراح خود آن را با کمک نرم افزارهای مختلف معماری طراحی و حتی چاپ کند. این کار باعث می شود تا هم مشتری و هم یک معمار طرح مناسب با سلیقه خود را طراحی و اجرا کند.