طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی

طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی

مطمئنا تا به حال نام فنگ‌ شویی را شنیده اید اما آیا معنای فنگ شویی و چگونگی تاثیرات آن بر تمامی جوانب زندگی تان را می دانید ؟ و یا اینکه چگونه می توانید با رعایت نکات ظریف و ساده انرژی مثبت را در زندگی خود به جریان انداخته و طراحی دکوراسیون خانه و چیدمان تان را بر اساس اصول فنگ شویی به سمت شادکامی و دستیابی به موفقیت هدایت کنید. با ما در سایت املاک زمین همراه باشید و در صورتی که به دنبال خرید آپارتمان در اصفهان می باشید نگاهی به آگهی های املاک زمین بیاندازید. در ادامه ی این مقاله نحوه ی استفاده از اصول فنگ شویی و اثرات آن را در چیدمان خانه برای تان توضیح می دهیم.

فنگ شویی چییست؟

فنگ شویی در لغت از دو واژه ی فنگ و شویی تشکیل شده که به معنای آب و باد است و ماهیت این کلمه بر مبنای جاری ساختن انرژی در تمامی ابعاد زندگی با الهام گرفتن از عناصر طبیعت یعنی ،چوب، فلز آتش، آب، خاک است.

در واقع تمامی خانه و همچنین نحوه ی قرار گرفتن لوازم منزل بر اساس اصول فنگ شویی طوری طراحی شده است که انرژی در خانه به جریان افتاده و خانه را به سمت انرژی مثبت سوق دهد. در اصول فنگ شویی، نحوه قرار دادن و چیدمان از لوازم شخصی گرفته تا تمامی لوازم منزل مثل گلدانها، آینه، درهای خانه، پنجره و … اصول مشخصی داشته و با هدف به جریان انداختن انرژی در خانه طراحی شده است.

طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی
طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی

بسیاری از افراد فنگ شویی را با مرتب بودن و یا جمع و جور کردن خانه اشتباه می گیرند اما باید برای این دسته از افراد این چنان عنوان کرد که اگرچه فنگ شویی از انباشتگی وسایل و بی‌نظمی در محیط بیزار است اما نحوه ی چیدمان خاص، استفاده درست از رنگ ها، ایجاد خط های منحنی، و … در چینش وسایل و همچنین جهت قرارگیری آنها و بسیاری از اصول دیگر را در بر می گیرد.

اصول فنگ شویی در خانه

خانه هر فردی بایستی به گونه‌ای باشد که منبع امنیت و آرامش بوده و با قرار گرفتن در آن آرامش به ذهن و جسم فرد جاری شود. بنابراین اگر می خواهید که خانه ای امن و آرام داشته باشید قطعاً بایستی کارهای بسیاری انجام دهید. نحوه ی چیدمان وسایل و دکوراسیون خانه یکی از مهمترین مواردی است که نقش بسیار اساسی در برقراری آرامش در خانه دارد.

یکی از مهمترین جنبه هایی که بایستی در چینش فنگ ‌شویی مدنظر قرارداد این است که نحوه چیدمان تمامی وسائل، محل قرار گرفتن، رنگ های مورد استفاده جهت قرار گیری آنها، چگونگی قرار دادن آینه ها و گلدان ها و یا محل قرارگیری تمامی این وسایل مشخص شود به شکلی که بر اساس اصول اصلی فنگ شویی بوده و بتواند جریان انرژی را در خانه روان کند. اگرچه برای بسیاری از افراد برقراری اصول فنگ شویی در خانه و اجرای آن ممکن نیست، اما قطعاً با رعایت نکات ریز و امکان پذیر اصول فنگ شویی به راحتی در فضای خانه جاری میشود.

حال که در مورد کاربرد فنگ شویی در چینش وسایل خانه توضیح دادیم، با ما در سایت املاک زمین همراه باشید تا چند نکته ی طلایی در مورد کاربرد فنگ شویی در چینش وسایل خانه و همچنین دکوراسیون را با هم مرور کنیم.

 

 

  • فنگ شویی و وسایل اضافی

متاسفانه در فرهنگ ما ایرانی ها به واسطه دوراندیشی از قدیم الایام رسم بر این بوده که حجم زیادی از وسایل بی کاربرد و بدون استفاده را در خانه نگه داشته و در جایی انبار کنیم. در واقع با پیروی از این ضرب المثل که هر چیزی که خار آید روزی به کار آید دقیقاً تمامی این وسایل را به امید روزی که شاید به کار بیاید در جایی انبار کرده ایم و ناخواسته و ناآگاهانه انباشتگی ذهنی و روحی برای خود ایجاد کرده ایم.

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی مردم و همچنین آپارتمان نشینی در کلانشهرها و شهرها و کوچکتر شدن خانه ها نسبت به قبل جمع کردن وسایل اضافی کاری منطقی به نظر نمی رسد. یکی از اصول فنگ شویی در چیدمان خانه دقیقاً به همین موضوع اشاره دارد که از به هم ریختگی و انباشتگی و نگهداری لوازم بی مصرف در محیط خانه، آشپزخانه، اتاق خواب و …. خودداری کنید. هنگامی که وسایل اضافی را دور بریزید هم نگرانی ذهنی کمتری دارید و هم از اینکه جای بیشتری را در خانه تجربه می‌کنید احساس آرامش و شعف خواهید داشت.

  • فنگ شویی و کاربرد رنگ ها

اگر درمورد اصول فنگ شویی چیزی بدانید قطعاً در مورد ارزش رنگها در چینش خانه اطلاعاتی دارید. حقیقت این است که با توجه به اصول فنگ شویی وجود رنگی خاص به تنهایی در دکوراسیون خانه هیچ وقت باعث ایجاد انرژی و فضای مثبت نمی شود و این ترکیب رنگ های سرزنده و خاص با چیدمان وسایل هستند که انرژی مثبت را در خانه روان می سازند.

در واقع نبایستی تنها از وسایل فرسوده و کهنه در فضای خانه استفاده کرد اگر بتوان فضای خانه را با وسایل جدید و رنگ های شفاف و سرزنده پر کرد قطعاً انرژی مثبت در فضا جاری خواهد شد.

  • چینش مبلمان بر اساس فنگ شویی

مبلمان نباید جریان انرژی را قطع کند. اگرچه این عنوان تا حدی مبهم و گنگ است اما مفهوم آن بسیار ساده است. تنها کافیست که هنگامی که می خواهید مبلمان را در فضای پذیرایی تان بچینید، مراقب این باشید که جریان انرژی در منزلتان قطع نشود. بدین ترتیب که نباید مبلمان را در فضای رفت و آمد خانه و یا در مسیر هایی که مورد استفاده زیاد هستند قرار داد. چرا که این کار باعث می شود که جریان انرژی در خانه تان قطع شود. بایستی طوری مبلمان تان را بچینید که دائم مجبور نباشید برای رفت و آمد از بین آن ها به صورت زیگزاگ رد شوید.

  • فنگ شویی و منظره چشم‌نواز

منظره چشم نواز یک اتاقی که برطبق اصول فنگ شویی چیده شده باشد همزمان هم حس امنیت و هم راحتی را به فرد می دهد. برای چینش اتاق نشیمن بهتر است که نوری را از سمت بالا به اتاق بتابانید که باعث شود چشمانتان به سمت بالا حرکت کند. در واقع این کار، روش ایجاد حس مثبت در فضای اتاق است. در صورتی که در اتاق فضای هنری نداشته باشید می توانید نور را از سمت پنجره و یا سقف به اتاق بتابانید.

طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی

  • چینش اتاق نشیمن به صورت گروهی

اگرچه برنامه مشخصی برای چینش اتاق پذیرایی در فنگ شویی وجود ندارد اما معنای اصلی نوع قرار گرفتن وسایل اتاق و میزان صمیمیت ایجاد شده از طریق نوع چیدمان است. در اتاق های خیلی بزرگ چینش مبلمان نزدیک هم باعث می شود که حس نزدیکی به محیط القا شده و در اتاق های کوچک این کار فقط باعث تداعی حس صمیمیت می شود.

در هردو فضاها چیدمان باید به گونه‌ای باشد که فضایی در اطراف صندلی باقی بماند تا فرد بتواند وسایل شخصی اش را روی آن بگذارد و احساس راحتی و دسترسی داشته باشد. در واقع بایستی چینش مبلمان به گونه ای باشد هیچ کس تنها و دور از جمع قرار نگیرد.

  • قرار دادن کاناپه در فنگ شویی

معمولا دیوارهایی که نمای بیشتری داشته و دورترین فاصله نسبت به در ورودی را دارند بهترین گزینه برای چیدمان کاناپه هستند. در واقع فضای بازتری در جلوی چشم ها ایجاد خواهند کرد. معمولا کاناپه بایستی پشت به دیوار قرار بگیرد.

هیچوقت نباید کاناپه را کاملاً به دیوار چسباند. حتما بایستی اندکی فاصله بین دیوار و کاناپه باقی گذاشت تا باعث جریان داشتن هوا و انرژی در اطراف آن شود.

  • فنگ شویی و خطوط منحنی

مطابق با اصول چیدمان فنگشویی و همچنین طراحی داخلی، ترکیبی از زوایای گوناگون و ترکیبی از اشکال مهندسی در محیط باید وجود داشته باشد، اما مراقب استفاده از اجسام با لبه ‌های تیزباشید، چرا که آنها هم در اصول فنگشویی مناسب نیستند.

مطابق با اصول فنگشویی، وجود اجسام با لبه‌های خمیده و منحنی باعث به جریان انرژی در محیط می شود. مثلاً اگر میز نهارخوری یا به واسطه ی انتخاب دایره ای شکل آن و یا به واسطه ی نوع چینش صندلی ها در اطراف گرد چیده شود، باعث می شود که حرکت به دور آن انجام شود که همین باعث می شود که اثر خطوط خمیده در فضا بیشتر شود.

  • استفاده از زیبایی گیاهان در فضا

نگه‌ داری و رشد گیاهان یکی از آن مواردی است که در اصول فنگ شویی به آن تاکید فراوانی شده است چرا که چینی ها بر این اعتقادند که وجود گیاه در فضای خانه باعث تولید انرژی مثبت می شود. درصورتی‌که پنجره ای بزرگ در فضای تان دارید، معمولا در فنگ شویی این اعتقاد وجود دارد که انرژی از درون این پنجره ها به بیرون می رود، مگر اینکه بتوانید با قرار دادن اشیایی کنار آن از بیرون رفتن انرژی خودداری کنید که گیاهان در این مورد بهترین گزینه هستند. نگه‌داری از گیاهان در گلدان‌ های شکیل و زیبا با نصب پرده‌های جذاب و مناسب برای پنجره تأثیر بسیار زیادی در حفظ انرژی خواهد داشت.

طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی
طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی
  • فنگ شویی و نقاط تاریک

هیچ فردی گوشه تاریک را دوست ندارد در این مورد هم فنگ شویی تاکید فراوانی دارد که تمامی فضاها بایستی به نور کافی در محیط دسترسی داشته باشند. این حالت حس و حال خوبی به محیط می دهد و باعث می شود که فضا انرژی مناسبی را به محیط ببخشد. چرا که نور باعث به حرکت در آمدن انرژ ی و فعال شدن آن شده و برخلاف آن تاریکی باعث راکد ماندن انرژی می شود.

حال که تا حدودی با طراحی دکوراسیون داخلی خانه بر اساس اصول فنگ شویی آشنا شدید، اگر می خواهید که طراحی دکوراسیون داخلی انجام دهید و یا خانه اتان را بر اساس اصول فنگ شویی طراحی کنید با ما در سایت املاک زمین تماس بگیرید تیم با تجربه و حرفه ای ما در سایت املاک زمین همواره آماده ی ارائه ی خدمات و مشاوره به شما عزیزان خواهند بود.