صفر تا صد ساخت ویلا

صفر تا صد ساخت ویلا

ساخت صفر تا صد یک بنا همان اندازه که سخت است و نیاز به انرژی، وقت و هزینه بسیاری دارد، قطعا می تواند هیجان انگیز و شیرین باشد. افراد زیادی هستند که عاشق این کار می باشند و در واقع کار اصلی شان این است که پروژه های ساختی دست بگیرند و همواره این چرخه ادامه دارد.

اما در کنار افرادی که این کار حرفه اصلی شان می باشد، هستند کسانی که تصویری رویایی از یک خانه و یا ویلای منحصر به فرد در ذهن دارند، لذا می خواهند هر چه زودتر دست به کار شوند و مراحل ساخت را طی کنند، اما مشکل اینجاست که دقیقا نمی دانند باید از کجا شروع کنند. اگر آنچه گفته شد در مورد شما نیز صدق می کند و نمی دانید بهتر است ویلایی را خودتان بسازید و یا اینکه آماده بخرید، کافیست ۵ دقیقه از زمان خود را به مطالعه این کار اختصاص دهید. پس اگر قصد خرید ویلا دارید و یا می خواهید، خرید خانه ویلایی در اصفهان داشته باشید و خودتان آن را بسازید، در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

انسان ها امروزه متحمل فشار و بار روانی بسیاری می باشند و این مسئله باعث می شود که همواره به دنبال مکانی امن برای دوری از هر گونه بار و فشار روانی باشند و چه جایی بهتر از ویلایی شخصی که به سلیقه خود شخص ساخته شده باشد؟ کل فرآیند ساخت ویلا نیز خود می تواند شیرین و دلچسب باشد و باعث شود که شخص بعدها با حضور در آن مکان احساس خوشایندی داشته باشد.

اگر زمینی در یک منطقه خارج از شهر و خوش آب و هوا دارید وقت آن است که آستین ها را بالا زده و به فکر ساخت یک فضای دلچسب در آن باشید. به خاطر داشته باشید که اگر صفر تا صد کار را خود بر عهده بگیرید و آهسته آهسته قدم بردارید قطعا نیل به هدف برای تان شیرین تر خواهد شد و البته نکته مهم تر این است که مبلغی که در این مسیر هزینه می کنید بسیار برای تان مناسب تر از خرید یک ویلای آماده خواهد بود.

حتی اگر نمی توانید در یک برهه زمانی کوتاهی ویلای شخصی تان را بنا کنید، مشکلی وجود ندارد، می توانید برای خودتان هدف گذاری کنید که دو سال زمان دارید تا صفر تا صد کار را انجام دهید. و در این فاصله زمانی ۲۴ ماهه تمامی کارهایی که باید به آن ها بپردازید را بین ماه های موجود تقسیم کنید و آن ها را از سر بگیرید.

اینگونه قطعا فشار ناشی از انجام کار برای تان کمتر خواهد بود و باعث می شود که فشار زیادی از لحاظ مالی به شما نیاید. و اما در ادامه دقیقا به مراحل ساخت اشاره کرده ایم. اگر هیچ گونه نظری در خصوص صفر تا صد ساخت یک ویلا در سر ندارید در ادامه با ما همراه باشید.

صفر تا صد ساخت ویلا
صفر تا صد ساخت ویلا
 • نقطه گذاری

در مرحله اول بایستی مهندسین معمار نقشه های معماری را تایید کرده و بعد از اخذ مجوزهای لازم، برای نقطه گذاری زمین مطابق با نقشه دست به کار شوند. برای نقطه گذاری باید مطابق با نقشه نسبت به زمین همسایه یا جدول خیابان اقدام شود. توجه داشته باشید که این کار بایستی توسط شخصی با تجربه انجام شود.

این نقطه گذاری می تواند توسط دو عدد گل میخ یا میلگرد ۳۰ سانتی انجام شود، بدین صورت که در نقاطی که نشانه گذاری می شود، این میخ ها را می کوبند و بعد از آن ریسمان را در دو نقطه ی مورد نظر تنظیم کرده و بعد از این مرحله بایستی با استفاده از یک عدد گونیای بزرگ یک متری یا فیثاغورث، قسمتی دیگری از زمین را گونیا کرده و نقطه سوم را مشخص کرده و بعد از آن با نشانه گذاری نقطه سوم به منظور به دست آوردن نقطه چهارم با متر اقدام می کنند.

 • گچ ریزی

بعد از این مرحله نوبت به گچ ریزی می رسد، بدین شکل که با استفاده از ریسمان در بین نقاط نشانه گذاری شده عملیات گچ ریزی انجام می شود. چنانچه عمق زمینی که عملیات پی کنی در آن انجام خواهد شد بیش از یک متر می باشد، بهتر است به ازای هر یک متر اضافه، با توجه به نوع زمین میزان بیشتری گچ ریزی شود. مبحث اضافه عرض به منظور عملیات پی کنی مخصوص زمین هایی می باشد که اشتراکی با دیوار و یا ملک همسایه نداشته باشند و این عملیات در وسط زمین انجام شود.

 • خاکبرداری و پی کنی

عملیات خاکبرداری بایستی تحت نظارت ناظر و یا پیمانکار توسط لودر، بیل مکانیکی و یا و کامیون انجام شود.

 • رگلاژ و تسطیح

در مرحله بعد از خاکبرداری بایستی حدود ۱۰ الی ۲۵ سانتی متر از زمینی که قبلا توسط بیل و لودر خاک برداری شده به کمک بیل و کارگر به صورت دستی تسطیح شود.

 • بتن مگر یا پاکیزگی

سپس بایستی عملیات بتن ریزی برای مکان هایی که قرار است فونداسیون و قالب بندی اجرا شود ریخته شود. این عملیات در ۵ الی ۱۰ سانتی متری زمین انجام می شود و قالب ها اصولا از جنس چوب یا فلز می باشند.

 • قالب گذاری

بعد از این مرحله نوبت به قالب ریزی می رسد. اگر قالب ها از جنس فلز و یا چوب باشند باید آرموتور بندی انجام شود (میلگردها خم شده و خاموت ها آماده و در محل مورد نظر قرار داده می شوند و به کمک سیم های مفتول با ضخامت ۱/۵ تا ۲ به همدیگر وصل می شوند. دقت داشته باشید که جوشکاری در محل وصله آرماتورها مجاز نیست.) اما اگر از آجر برای قالب بندی استفاده می شود، قبل از کارگزاری میلگردها در محل مورد نظر بایستی آجرها را نسبت به فشار پی از ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر و پایه هایی در پشت قالب تعبیه کرد.

صفر تا صد ساخت ویلا
صفر تا صد ساخت ویلا
 • رامکا

بعد از بتن ریزی فونداسیون چنانچه سازه از جنس بتن باشد باید ۴از عدد میلگرد به اندازه ابعاد ستون به اسم رامکا بسته شود. در نظر داشته باشید که این ابعاد به شرح زیر است:

برای ستون ۴۰*۴۰ از هر سمت ۵ سانتی متر است، البیته خاموت گذاری یا تنک گذاری ستون ۳۰*۳۰ بوده اما رامکا ۴۰*۴۰ می باشد تا به وسیله آن بتوان جای دقیق ستون ها را مشخص کرد.

 • قالب گذاری ستون ها

گفتنی است که قالب ستون ها اصولا از جنس فلز، چوب و یا فایبرگلاس می باشد که در مکان مشخص شده بتن ریزی می شود، دقت داشته باشید که بهتر است ارتفاع بتن ریزی از ۱ متر بیشتر نباشد.

 • شمع گذاری و میلگرد گذاری و آویزها

شمع ها نیز از جنس های فلز و یا چوب می باشد که در زیر پودرهای بتنی کارگذاری می شود، به طور کلی قالب گذاری در زیر سقف ها می باشد، سپس نوبت به بستن آویزها می رسد.

 • تیرچه گذاری و یونولیت

هنگامی که آویزها کارگذاری شد، مطابق با نقشه بایستی تیرچه ها کارگذاری شود. همزمان با کارگذاری تیرچه ها، بایستی یونولیت ها نیز کارگذاری شوند. چنانچه سقف از جنس بلوک باشد،در هر سر تیرچه بلوک این کار انجام می شود و در نهایت قسمت های خالی تیرچه ها نیز به کمک بلوک، یونولیت و یا سفال پر می شود.

 • قالب گذاری دور سقف

عملیات قالب گذاری بر دور سقف به کمک سیم مفتول انجام می شود. بدین صورت که سیم های حرارتی بر روی سقف به کمک میلگرد بسته می شود، و این کار با آرموتور بند انجام می شود. پاکسازی سقف با خرده یونولیت و سیم اضافه انجام می شود و بعد از آن عملیات بتن ریزی انجام می شود، به خاطر داشته باشید که بهتر است بتن سقف را به صورت آماده تهیه کنید و توسط پمپ به محل مورد نظربریزید.

این کار بایستی توسط افراد مجرب و کاردان انجام شود. بعد از این به کمک ماله و یا دستگاه تسطیح بایستی بتن صاف شود، البته به خاطر داشته باشید که با دستگاه ویبراتور حباب های اضافه را از بتن خارج کنید تا از کرم زدگی جلوگیری شود، مرطوب کردن بتن و آبپاشی آن نیز باید بعد از ۲۴ ساعت و برای ۱ هفته به طور مستمر انجام شود.

به منظور جلوگیری از تبخیر آب بتون، می توانید گونی هایی که بر روی سقف پن است را مرطوب کنید تا از خشک شدن بتن جلوگیری کنید، قالب برداری زیر سقف بعد از هفت روز، امکان پذیر است.

صفر تا صد ساخت ویلا
صفر تا صد ساخت ویلا
 • سقف شیروانی

چنانچه ویلا یک طبقه باشد، بعد از پایان سقف بایستی شروع به خرپا سازی کرد، به خاطر داشته باشید که عملیات خرپاسازی مطابق با نقشه پیش می رود، در برخی مواقع سقف شیروانی بر روی سقف آخر برپا می شود، که در آخر بایستی جاهای خالی به کمک میلگرد و توری پر شود، سپس به کمک گچ کاری یا سیمان کاری با مدل های مختلف گچ بری شود.

 • دیوار چینی

بعد از برپا کردن سقف نوبت به دیوار چینی می رسد. به این منظور باید با  به کمک یک لایه عایق رطوبتی به کمک بلوک سبک لیکا و یا آجر گری یا سفال، دیوار اطراف ساختمان کشیده شود. در داخل بنا نیز به ساخت دیوارهای سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، مستر، سونا و یا جکوزی پرداخته می شود.

 • نازک کاری

بعد از اتمام دیوار چینی نوبت به گچ کاری دیوارهای داخلی و زیبا سازی داخلی می رسد. این قسمت کار می تواند تا حد زیادی شیرین و هیجان انگیز باشد. لوله کشی گاز و آب و تاسیسات نیز در این مرحله انجام می شود. به منظور انتخاب سرامیک بهتر است که سلیقه به خرج دهید و  به کمک سرامیک و کاشی داخل سرویس و حمام و آشپزخانه خود را مطابق با سلیقه تان بسازید.

انتخاب پنجره و درب بیرونی، انتخاب شیرهای فلکه برای داخل حمام و دستشویی، کلید و پریزها و در نهایت رنگ آمیزی واحد همه در این مرحله می باشد. چنانچه به دنبال مطالعه مقالاتی بیشتر در مورد نحوه زیباسازی دکور داخلی ساختمان هستید از سایت املاک زمین دیدن فرمایید.