15 نکته مهم در خرید باغ

۱۵ نکته مهم در خرید باغ

همه افراد به دلیل زندگی در محیط های شلوغ و آلوده شهری، ممکن است به فکر خرید باغ بیفتند. داشتن باغ باعث می شود که به دور از زندگی ماشینی و مشکلات، بتوانید چند ساعتی را آسوده بوده و در میان درختان میوه و گل ها، احساس بهتری داشته باشید. همچنین در باغ هوایی پاک و تمیز وجود دارد که می توانید آن را استنشاق کنید.

داشتن باغ به شما کمک می کند تا در کنار خانواده و دوستان، لحظات خوشی را تجربه کرده و با باغبانی و کاشت درختان و محصولات کشاورزی، لذت بیشتری از زندگی ببرید. برخی از افراد نیز در باغ خود استخر درست کرده و هیجان آب تنی در روزهای گرم تابستان را نیز محیا می کنند.

نکته مهمی که در رابطه با مالکیت باغ وجود دارد، این است که خریداری باغ یک سرمایه گذاری مطمئن بوده و هر چه باغ دارای درختان و فضای سبز و امکانات بیشتری باشد، مبلغ آن در خرید و فروش بیشتر می شود. با تمامی این ویژگی های مثبتی که درباره باغ گفتیم، شاید شما نیز در فکر خرید باغ فرو بروید و بخواهید باغی برای خود خریداری کنید. اگر چنین تصمیمی دارید، خوب است که قبل از خرید به نکاتی توجه کنید. در این مقاله از سایت املاک زمین به شما ۱۵ نکته مهم در خرید باغ را می گوییم که بسیاری برایتان کاربردی خواهند بود.

 

15 نکته مهم در خرید باغ
15 نکته مهم در خرید باغ

 

1. محوطه سازی

محوطه سازی باید به صورت هوشمندانه ای انجام شده باشد. اگر باغ نقشه خوبی برای محوطه سازی نداشته باشد شما نمی توانید باغ آنچنان زیبایی برای خود داشته باشید. از طرفی برخی از افراد ناآگاهانه اقدام به محوطه سازی می کنند و در آن از گیاهان نامناسب که عمر کوتاهی دارند بهره می گیرند یا به آب و هوا در زمان کاشت گیاهان محوطه توجهی نمی کنند. برخی تصور می کنند که محوطه سازی تنها به وجود آوردن یک منظره زیباست و به زیر ساخت ها و اصول این کار اهمیتی نمی دهند.

 

2. آفتاب و خاک حاصلخیز

اگر باغی را بخرید که آفتاب کافی نداشته باشد و یا خاک آن حاصل خیز نباشد، هر چقدر هم که باغ زیبایی باشد برایتان فایده ای نخواهد داشت. برخی از زمین ها خاک سخت و یا شور دارند، بنابراین کاشت همه نوع گیاه و درخت در آن ها امکان پذیر نیست. از طرفی برای کاشت هر گل و گیاهی در باغ، نیاز به تابش نور خورشید دارید. شما باید حتما به فاکتور آفتاب و خاک حاصلخیز توجه کنید. این موضوع را می توانید با کمی تحقیق و بررسی درباره منطقه قرارگیری باغ متوجه شوید.

 

 

3. اتاقک، انباری، آلاچیق یا خانه در باغ

شما برای اینکه بتوانید به باغ خود رسیدگی کنید، نیاز دارید که دائما به آن بروید و برای آبیاری، کاشت، هرس کردن و بررسی شرایط باغ چند ساعتی را در آن بگذرانید. داشتن اتاقک، آلاچیق و خانه ای کوچک در باغ به شما این امکان را می دهد که به راحتی بتوانید به تمامی کارها برسید و برای استراحت مکان مناسبی داشته باشید. همچنین برای باغبانی و مسائل مربوط به باغ، نیاز به تجهیزات و لوازم به خصوصی دارید. بنابراین باید یک انباری در باغ باشد که بتوانید وسایل و لوازمات خود را در آن نگهداری کنید تا در برابر آفتاب، خاک، باد و آب از بین نروند.

 

4. گل و گل کاری ها

مسلما بخش عظیمی از زیبایی باغ را گل های آن تشکیل می دهند. اگر باغی را بخرید که گل های زیبایی در آن کاشته شده باشند، مطمئنا احساس بهتری خواهید داشت و هر کسی که به باغ شما بیاید، مجذوب زیبایی و طراوت گل های آن می شود. گل کاری ها باید به شکل منظم و اصولی با توجه به شرایط آب و هوایی و خاک و آفتاب موجود در باغ انجام شده باشند. همچنین باید سلیقه و حس زیبایی شناختی ویژه ای در ترکیب و کنار هم قرار دادن شان صورت گرفته باشد.

 

5. درختان سالم

درختان باغی که قصد خریداری آن را دارید، باید کاملا سالم و بدون آسیب دیدگی و شکست در شاخه ها باشند. گاهی برخی درختان ریشه های قدرتمند و بسیاری دارند که زمین را از بین می برند و کیفیت خاک را پایین می آورند. از طرفی اگر این درختان در کنار دیوارها باشند، ممکن است به ساختمان و دیوارهای باغ آسیب رسانده و سبب تخریب و ترک برداشتن آن ها شوند.

درختان باید سالم، سم پاشی شده، دارای اصول کاشت و دارای نظم قرارگیری خوبی باشند. گاهی ممکن است باغی را با نهال هایی بخرید که هنوز ریشه ندوانده و ماندگاری شان تثبیت نشده باشد. باید به درختان توجه کنید و موقعیت قرارگیری آن ها و سن شان را ارزیابی کنید.

 

6. تجهیزات نگهداری

یک باغ ایده آل باغی می باشد که دیوارهای نگهدارنده مستحکم، پاسیو، عرشه، نرده، آب نما، اتاقک، فضای باز و … مناسبی داشته باشد. بهتر است قبل از خرید باغ حتما از تجهیزات نگهداری باغ و امکانات آن مطمئن شوید.

 

15 نکته مهم در خرید باغ
15 نکته مهم در خرید باغ

 

7. گلخانه

ممکن است بخواهید گیاهان و یا سبزیجاتی را خارج از فصل شان به شکل گلخانه ای کشت کنید. وجود گلخانه در باغ امکان کاشت همه چیزهایی که می خواهید را برایتان به وجود می آورد و باعث می شود بتوانید محصولاتی را به شکل ارگانیک برای خود پرورش دهید.

 

8. سیستم آبیاری

سیستم آبیاری یکی از مهمترین موارد برای باغ است. هنگام خرید باغ توجه کنید که سیستم آبیاری مناسب، تجهیزات اصولی، چاه، استخر، منبع، تانکر، کف کش و کلیه لوازمات به طور کامل وجود داشته باشند. همچنین از سالم بودن و کارکرد درست آن ها نیز اطمینان حاصل کنید. چرا که اگر نتوانید باغ را آبیاری کنید، به سرعت سرسبزی و خرمی آن به خطر می افتد.

 

9. امنیت و تجهیزات امنیتی

از آنجایی که ممکن است عده ای به قصد دزدیدن تجهیزات باغ به داخل آن بیایند، باید تمهیداتی برای جلوگیری از ورود سارقین اندیشیده باشند. باید دیوارها دارای حفاظ بوده و درب ورودی دارای قفل مطمئن باشد. همچنین توجه کنید که تجهیزاتی همچون دزدگیر و دوربین های مدار بسته در باغ وجود داشته باشند تا دزدها جرات نزدیک شده به باغ را نداشته باشند.

ممکن است حتی گاهی حیوانات وحشی از جمله، سگ، روباه، شغال، گرگ و کفتارهایی به باغ شما بیایند و اگر حیواناتی همچون مرغ و خروس را در باغ تان نگهداری می کنید، آن ها را بخورند. بنابراین اگر تجهیزات امنیتی بالایی را در باغ خود داشته باشید؛ دیگر نگران چنین مواردی نخواهید بود.

 

15 نکته مهم در خرید باغ
15 نکته مهم در خرید باغ

 

10. مکان ایده آل و خوش نقشه بودن

دقت داشته باشید که باغ شما هر قدر که در موقعیت مکانی بهتری باشد و به امکانات نزدیکتر باشد بهتر است. همچنین باید به نقشه ساخت آن نیز توجه کنید. برخی از باغ ها نقشه های ناقص و بدفرمی دارند و شما با دیدن آن ها احساس خوبی نخواهید داشت. بنابراین موقعیت مکانی باغ و نقشه آن نیز از مواردی هستند که نباید نادیده بگیرید.

 

11. سند و سایر جزئیات مهم

گاهی ممکن است فریب ظاهر زیبای باغ را بخورید و به مشکلات سند و مالکیت توجهی نکنید. دقت داشته باشید که سند دارای اعتبار بوده و هیچ مشکلی نداشته باشد. همچنین استعلامات کلی برای آب و برق و گاز و مجوزات ساخت ، کاشت و سایر موارد مهم را داشته باشد.

 

12. آینده دار بودن باغ

ممکن است باغی را بخرید ولی رشد چندانی برای آن اتفاق نیفتد و چه از لحاظ مالی و چه به لحاظ رشد منطقه ای، باغ شما راکد بماند. بنابراین باید حتما توجه کنید که باغی که می خواهید بخرید، آینده دار باشد و بتوانید با خرید آن سود کنید و سرمایه تان چند برابر شود. خرید هر ملک و زمینی که آینده ای نداشته باشد، صرفا هدر دادن پول است و هیچ مشتری برای آن پیدا نخواهد شد.

 

13. شرایط جغرافیایی

توجه کنید که باغ شما در منطقه ای که نباشد که در مسیر طغیان رودخانه و یا خط زلزله باشد. چنانچه باغ شما در منطقه زلزله خیزی باشد، یا در مسیر روخانه و نهری احداث شده باشد، ممکن است در اثر بلایای طبیعی همچون رانش زمین و طغیان رودخانه که بر اثر بارندگی های پیاپی به وجود می آید، از بین برود. از این رو به شرایط جغرافیایی باغ نیز توجه کافی داشته باشید.

 

14. مشرف بودن به کدام جهت

برخی از باغ ها ممکن است مشرف به نور خورشید نباشند و نور و تابش کافی نداشته باشند. اگر باغ شما مشرف به سایه باشد، محصولات کاشته شده و درختان تان، رشد مناسبی نخواهند داشت و شما دائما مشکل تابش نور خورشید را خواهید داشت. باغی که نور نداشته باشد، ارزش چندانی ندارد، بنابراین از این مورد مهم غافل نشوید و هنگام خرید حتما این موضوع را در نظر داشته باشید.

 

15. متراژ و اندازه

درست است که هر چه باغ بزرگتر باشد، هزینه بیشتری باید برای خرید آن پرداخت کنید، اما حتما به متراژ باغ توجه کنید. اگر باغ شما بیش از حد بزرگ و یا بیش از حد کوچک باشد، مشکلات متعددی را برایتان به وجود خواهد آورد. به طور کلی سعی کنید با توجه به بودجه ای که برای خرید باغ در نظر گرفته اید، متراژ مناسب و قابل قبولی را خریداری کنید تا دستتان برای انجام کارهای مختلف باز باشد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت املاک زمین بهترین باغ ها را برای خود پیدا کنید و از پیشنهادات ویژه برای خرید و فروش هر گونه املاک و مستغلات از جمله انواع باغ مطلع شوید.