نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند

نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند

خرید یا فروش خانه از آن دسته کارهایی نیست که یک نفر هر روز انجام دهد، مگر اینکه شغلش این باشد. به همین دلیل خیلی طبیعی است که در زمانی که می خواهید ملکی را بخرید یا بفروشید دچار شک و تردید و حتی استرس شوید. زمانی که می خواهید این کار را انجام دهید سوال های زیادی به ذهن شما می رسد؟

آیا قیمتی ملکی که خریده ام مناسب است؟ آیا این خانه برای من مناسب است؟ چطور می توانیم برای این ملک وام بگیریم؟ و … سوالاتی از این دست امکان دارد که به ذهن هر خریدار و فروشنده یک ملک برسد و این موضوع کاملا طبیعی است. اما همیشه بهتر است قبل از انجام یک کار مشورت کنید و نکاتی را در مورد آن بدانید. در ادامه برخی از مهمترین نکاتی که باید قبل از خرید ملک یا خانه توضیح داده شده است.

نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند
نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند

چقدر می خواهید برای خرید ملک هزینه کنید؟

یکی از مهمترین نکاتی که قبل از خرید ملک باید در نظر بگیرید، توجه به این مسئله است که چقدر می خواهید برای خرید یک ملک هزینه کنید. زمانی که از ابتدا مشخص کنید میزان بودجه شما چقدر است، خیلی راحت تر می توانید به دنبال ملک مورد نظر خود بگردید. اگر از ابتدا میزان بودجه خود را مشخص نکنید، این احتمال وجود دارد که وقت زیادی را برای دیدن خانه یا ملک های دیگر تلف کنید. با تعیین بودجه در همان ابتدای کار در واقع به نوعی مسیر خرید خانه یا ملک را مشخص می کنید.

حتی می توانید بر روی وامی که بر روی یک خانه هست هم حساب کنید. خانه هایی هستند که با خرید آن ها می توایند از بانک وام بگیرید. بنابراین باز هم باید موضوع هزینه و میزان پولی که می خواهید برای خرید یک خانه صرف کنید را قبل از خرید ملک مشخص کنید.

ملک یا خانه مناسب چه ملکی است؟

تعیین خوب و مناسب بودن یک ملک یا خانه به عوامل زیادی بستگی دارد. به همین دلیل نمی توان گفت که مثلا اگر خانه ای در ضلع شمالی قرار دارد یا انتخابی یک بن بست است، پس این ملک مناسب نیست. هر فردی باید ابتدا برای خود معیار هایی به عنوان خانه یا ملک خوب را مشخص کند.

با مشخص کردن معیار کار پیدا کردن خانه یا ملک بسیار آسان تر می شود. برای مثال شما می خواهید که حتما پنجره اتاق خواب به سمت کوچه باشد، پس باید خانه ای بخرید که به اصطلاح یک خانه جنوبی محسوب می شود. یا به دنبال خانه ای هستید که سر و صدای کمتری داشته باشد.

معمولا خانه هایی که در کوچه ها یا خیابان های اصلی هستند، به دلیل تردد زیاد آلودگی صوتی بیشتری دارند، بنابراین اگر به دنبال یک خانه آرام هستید که کمترین میزان سر ور صدا را داشته باشد، بهتر است که خانه هایی که از خیابان یا کوچه های اصلی دور هستند و یا در بن بست قرار دارند را در اولویت خود قرار دهید.

اما به طور کلی می توان در پاسخ به این سوال که چه خانه یا ملکی مناسب است، گفت که در کنار برخی از موارد عمومی و حقوقی که هر خریداری قبل از خرید ملک یا خانه باید آن ها را در نظر داشته باشد، ملک مناسب به نظر و کاربرد هر فرد بستگی دارد. برای مثال فردی که برای سرمایه گذاری ملکی را می خرد باید به منطقه ای که در آن ملکی را خریداری می کند توجه داشته باشد.

نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند
نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند

قبل از خرید ملک چه موضوعات حقوقی را باید بدانید؟

یکی از اولین اقداماتی که قبل از خرید ملک یا خانه و امضای قرار داد باید آن را در نظر داشته باشید، اطمینان از قانونی بودن سند ملک است. و یا در صورتی که می خواهید فروشنده ملک وکیل مالک است باید مدارک شناسایی و وکالت نامه قانونی فروشنده را به شکل دقیق بررسی کنید. موضوع بعدی ممنون المعامله نبودن فرد فروشنده است. برای مثال افرادی که ورشکسته می شوند، از نظر قانونی اجازه شرکت در یک معامله را ندارند.

بنابراین قبل از اینکه قراردادی را امضا کنید، باید مطمئن شوید که طرف فروشنده از هر لحاظ شرایط لازم برای فروش ملک را داشته و آن ملک مشکل حقوقی نداشته باشد. معمولا بنگاه ها و مراکز و سایت های معتبر معاملات املاک و مستغلات املاک زمین برای خرید ملک مراکز معتبری هستند و با کمک آنها می توانید خانه و ملک مناسبی را خریداری کنید.

مسئله حقوقی دیگری که در زمان خرید یک ملک باید آن را در نظر بگیرید، توجه به وضعیت سند یک ملک است. علاوه بر بررسی و اطمینان از قابل معامله بودن طرف فروشنده بهتر است که وضعیت ملک مورد معامله را هم به لحاظ ثبت در دفتر اسناد، توابع و ملحقات، مشاعات ساختمان و … در نظر داشته باشید.

از آنجایی که اسناد ملکی مختلفی وجود دارد که هر کدام می تواند با توجه به قوانین ثبتی مختص خود تنظیم شده باشند، خریدار باید از نوع و وضعیت سند قبل از امضا قرارداد مطمئن شود. علاوه بر اینکه می توانید از دفاتر رسمی معتبر برای تنظیم قرار داد استفاده کنید هر ملک یک کد رهگیری دارد که از طریق سامانه دفتر اسناد و املاک کشور قابل استعلام است.

موضوع حقوقی بعدی در رابطه با خرید ملک توجه به محدوده جغرافیایی آن است. احتمالا تا به حال اصطلاحی به نام داخل طرح بودن به گوشتان خورده است. این اصطلاح بیشتر در مورد زمین های زراعی متداول است. به همین دلیل قبل از خرید زمین بهتر است که از طرح تفضیلی آن منطقه اطلاعاتی کسب کنید تا مطمئن شوید که زمین مورد نظر شما در طرح خاصی قرار نداشته باشد.

بعضی از زمین ‌های کشاورزی دارای سند رسمی نیستند و به صورت محلی و سنتی برای آنها سند تنظیم شده است. برای خرید زمین‌ هایی از این دست باید قبل از انعقاد هرگونه قرارداد از مراجع مربوطه و دفاتر اسناد رسمی استعلام‌ هایی را کسب کنید و درباره‌ صحت این دسته از اسناد مطمئن شوید.

در مورد املاک ورثه ای باید این نکته را در نظر داشته باشید که تمام مشخصات دقیق تمام ورثه یا موکلین آن ها باید با اطلاعات ملک و گواهی انحصار وراثت مطابقت داشته باشد. توجه داشته باشید که معامله املاک ورثه ای فقط با حضور و موافقت همه وراث امکان پذیر است. در صورتی که حتی یک نفر از آنها مخالف باشد، انجام معامله امکان نداشته و تا زمانی که پیگیر های قانونی برای تعیین سهم هر یک از ورثه انجام نشود، نمی توانید آن ملک را خریداری کنید.

در مورد معاملات املاکی که چندین مالک دارند، حضور و امضای همگی آنها یا وکلای قانونی آنها اجباری است. اما در صورتی که یک نفر از مالکین از طرف بقیه آنها وکالت شرکت در معامله را داشته باشد، تنها حضور و امضای او کافی است. توجه داشته باشید که داشتن مبایعه‌ نامه شما را صاحب یک ملک نمی کند، زیرا پایبندی کامل به تعهدات درج شده در متن مبایعه نامه ، توسط هر یک از دو طرف قرارداد، از الزامات ضروری معاملات املاک است.

نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند
نکات مهمی که قبل از خرید ملک به شما نمی گویند

در زمان خرید خانه چطور باید پول پرداخت کنید؟

در معاملاتی که به نقل و انتقال یک ملک یا خانه مربوط می شود، معمولا پرداخت پول به صورت چند مرحله ای انجام می شود. پس از توافق بین خریدار و فروشنده، یک مبایعه نامه تنظیم می شود و بخشی از مبلغ توافق شده برای خرید ملک به مالک پرداخت می شود.

مبایعه نامه در سه نسخه تنظیم می شود که دو نسخه به طرفین قرار داد و یک نسخه برای بنگاه معاملات ملکی است. مبلغ مبایعه به توافق طرفین معامله بستگی دارد که به طور معمول بین ۲۰ درصد یا یک سوم از مبلغ کل قرار دارد است. این مبلغ در مبایعه نامه ذکر می شود.

بخش دیگری از پول را خریدار زمان تحویل کلید به فروشنده می دهد. معمولا دو طرف قرار داد تاریخی را برای این کار با موافقت یکدیگر تعیین می کنند با حضور در بنگاه معاملات ملکی بخش دوم پول به فروشنده پرداخت می شود. بخش پایانی پولی که برای خرید یک خانه پرداخت می شود، در زمان انتقال سند و در دفتر خانه اسناد رسمی به فروشنده پرداخت می شود.

نحوه پرداخت هر کدام از این موارد به توافق طرفین قرار داد، یعنی خریدار و فروشنده بستگی دارد. به همین دلیل این مبالغ می توان به صورت چک عادی، چک بانکی تضمین شده ، چک بین بانکی تضمین شده ، پرداخت مستقیم به شکل کارت به کارت، انتقال از طریق دستگاه پوز و غیره انجام شود.

جمع بندی

خرید ملک یا خانه از جمله کارهایی است که در صورت آگاه نبودن از مواردی که باید به آن توجه داشت، می تواند باعث ضرر خریدار شود. به همین دلیل بهتر است که قبل از هر گونه اقدام برای خرید ملک از کارشناسان و مشاورین متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد، فقط بعضی از نکات مهمی بود که قبل از خرید ملک باید از آنها اطلاع داشته باشید. به خصوص در مورد مسائل حقوقی و فسخ قرار داد و اطمینان از سند و محل تنظیم قرار داد باید توجه و دقت کافی داشته باشید. خرید ملک در صورتی می توان یک معامله شیرین باشد که با آگاهی قبلی آن را انجام داده باشید.