خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟

خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟

با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی امروز ایران، افزایش تورمها، متلاشی شدن بازار بورس، بالا رفتن غیر منتظره ی نرخ طلا و دلار، ارزش کم ریال و … به طور کلی سرمایه گذاری یکی از نگرانی ها و دغدغه های مردم ایران به شمار می رود. سال های قبل مردم معمولاً سرمایه نقدی خود را در بانک ها پس انداز می کردند و با استفاده از طرح های سپرده گذاری سود های ماهیانه دریافت می کردند و به این ترتیب می توانستند تا حدودی ارزش خود پول خود را حفظ کنند.

اما این روزها دیگر این روش جواب نمی دهد چرا که به ازای هر روز ماندن پول در بانک در واقع مقداری از آن نابود می شود. پس با این اوضاع اقتصادی امروز چه کار می شود کرد؟ بهترین نوع سرمایه گذاری در شرایط بازار فعلی ایران کدام است؟ چگونه می توان با سرمایه گذاری مناسب در شرایط فعلی ایران سرمایه خود را چند برابر کرد؟ و نهایتاً اینکه چه نوع سرمایه گذاری بسیار مطمئن است؟

برای پاسخ به این سوال با توجه به شرایط فعلی بازار ایران سرمایه گذاری در خرید ملک، خرید مسکن، خرید زمین و … بهترین نوع سرمایه گذاری هستند. چرا که نه تنها ریسک خرید زمین و سرمایه گذاری در آن بسیار کم است بلکه بعد از گذشت مدت زمان کمی سرمایه تان را چند برابر می کند.

سرمایه‌گذاری در بازار سکه و ارز نیست این روزها کاملاً با ریسک جدی و خطر نابود شدن همراه است که به راحتی ممکن است با یک اتفاق ساده تمامی ارزش خود را از دست داده و یا یا ارزش بسیاری پیدا کند که البته در این حالت نیز با خطر از بین رفتن سرمایه مواجه هست اما سرمایه گذاری در بازار مسکن و خرید ملک چگونه است؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگویم که از زمان های قدیم تا به امروز خرید ملک یکی از انواع سرمایه گذاری های رایج و کم ریسک در بازار بوده و تمامی افراد می‌توانند با توجه به شرایط مالی شان و تمکن مالی خرید ملک، خرید زمین، خرید خانه، خرید ویلا، خرید آپارتمان و … را انجام دهند.  سرمایه گذاری اصولی و با برنامه ریزی در مسکن به راحتی می تواند بعد از چند سال سرمایه ی شما را چند برابر کرده و سود زیادی را عایدتان کند. البته این نوع سرمایه گذاری با ریسک بسیار کمی همراه است.

البته خرید مسکن یا آپارتمان و ویلا جدا از افزایش سرمایه مزیت دیگری نیز دارد که آن این است که دیگر مجبور نیستید به صورت ماهانه اجاره خانه بپردازید و پول مورد نظر را می توانید برای پس انداز کنار بگذارید.

سرمایه گذاری در بازار مسکن به چه صورت است؟

سرمایه گذاری در بازار مسکن مزایای بسیاری دارد که در ادامه ی مقاله می‌خواهیم به چند مورد از آنها اشاره کنیم. پس با سایت املاک زمین همراه باشید و از مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن مطلع شوید.

خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟
خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟

مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن کدامند؟

 • با سرمایه گذاری در بخش مسکن به راحتی می‌توانید ملک خود را از خسارتی مانند سیل زلزله و آتش سوزی بیمه کنید.
 • داشتن ملک و سند آن همانند ضمانت نامه است و در واقع به افزایش اعتبار شما در بازار داخلی و خارجی کمک می‌کند.
 • در صورت نداشتن بدهی و پرداخت وام ها در زمان مقرر، ملک غیر قابل مصادره می‌شود.
 • به راحتی می توانید با اخذ پروانه ساخت زمین کلنگی و یا خانه قدیمی خود را خراب کرده و مجدداً آپارتمان سازی کرده و واحدهای آن را به فروش برسانید.
 • با توجه به اینکه در ماه های اخیر محدودیت در برخی بازارهای سرمایه گذاری اعمال شده اما در خرید و فروش ملک هیچ محدودیتی وجود ندارد.
 •  به دلیل بالارفتن ارزش ملک به صورت ساعتی، امنیت روانی و آرامش روحی در این سرمایه گذای بسیار بالا است.
 • به راحتی می توان برای خرید و فروش ملک اقدام کرد و مطمئن بود که ارزش آن روز به روز بالاتر می رود.
 • با داشتن سند ملک به راحتی می توانید وام مسکن، وام جعاله مسکن، وام تعمیر مسکن برای بافت فرسوده دریافت کنید.

 

 

با وجود تمامی مزایای عنوان شده بایستی هنگام خرید ملک به موارد بسیاری توجه کنید که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد با ما همراه باشید.

 • نکات مهم در خرید ملک
 • زمان مناسب خرید ملک را تشخیص دهید
 • منطقه ملک مورد نظرتان را ارزیابی کرده و آن را از جهت فرهنگ محله، دسترسی آسان به بازار، دسترسی به مدارس و … کنترل کنید. مراقب باشید که در کوچه های پر رفت و آمد ملکی را خریداری نکنید. چرا که ارزش آن بسیار کمتر از ملک هایی با دسترسی آسان و عبور و مرور راحت است.
 • استعلام گیری ملک قبل از خرید
 • آگاهی از شرایط فعلی ملک (متراژ، آب برق گاز تلفن و غیره)
 • آگاهی از موقعیت ملک از لحاظ داشتن کوچه بن بست، شمالی جنوبی بودن سر نبش بودن و غیره
 • آگاهی از نوع ملک آپارتمانی، کلنگی، نو ساز و …
 • کمک گرفتن از دانش و تجربه افراد متخصص و حرفه ای در زمینه خرید و فروش ملک

البته در صورتی که مورد آخر نادیده گرفته باشد شود امکان از بین رفتن سرمایه وجود دارد چرا که گاهاً افراد بدون آگاهی و اطلاع کامل از شرایط، ملک هایی را خریداری می کنند که یا در طرح های شهرداری بوده و یا اینکه در حوزه ی میراث فرهنگی قرار دارد و نهایتاً اینکه جزء زمین‌های کشاورزی هستند که در این صورت ارزش سرمایه به شدت کاهش پیدا می کند.

برای خرید ملک و سرمایه گذاری در این مسیر می توانید از مشاورین زبده و متخصص سایت املاک زمین کمک گرفته و با توجه به میزان سرمایه تان بهترین ملک از نظر شرایط و قیمت را خریداری کنید.

خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟
خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟

خرید زمین و خانه کلنگی

یکی از تصمیمات خوبی که هر فرد می‌تواند برای افزایش سرمایه ی خود در نظر بگیرد خرید خانه کلنگی و یا خرید زمین است. با خرید خانه کلنگی اصلا نیاز نیست که همان موقع شروع به ساخت یا فروش ملک کنید بلکه می توانید در صورت قابل سکونت بودن ملک چند صباحی در آن زندگی کرده و بعد با خیال راحت تصمیم به ساخت و آپارتمان سازی در آن بگیرید.

در این صورت هم به ارزش ملک تان افزوده شده است و هم می توانید از طریق ساختن آپارتمان و فروش واحدهای آن سرمایه خود را چندین برابر کنید.
اما اگر پول کافی داشته باشید می توانید بلافاصله بعد از خرید ملک شروع به ساخت و ساز کنید و صاحب چندین واحد آپارتمان شوید و بعد از آن از طریق فروش یا اجاره آپارتمان ها، سهم سرمایه ی خود را چندین برابر کنید.

اما اگر پول کافی ندارید همان راه اول بهترین گزینه برای شما است چرا که هم زمان کافی برای پس انداز کردن پول و اقدام به ساخت به دست می آورید و هم بدون دغدغه خاطر می توانید در فرصتی مناسب ساخت و ساز را شروع کنید. نکته‌ای که باید حین خرید آپارتمان به آن زیاد دقت کنید این است که آپارتمان های کوچکتر از ۶۰ متر و یا بزرگتر از ۱۲۰ متر خریداری نکنید چرا که خواهان زیادی ندارد.

خرید ویلا

ساخت ویلا و یا مشارکت در ویلا سازی همیشه با سود کلانی همراه بوده است. با توجه به چند برابر شدن ارزش ملک در این روزها در مناطق شمالی و یا خوش آب و هوا، با ساختن ویلا در این مناطق می توانید سرمایه ی خود را چندین برابر کنید. حتی در این مناطق می‌توانید از طریق مشاوره با آژانس های املاک ویلاهای خود را در اختیار مسافرین گذاشته و آنها را اجاره دهید که این خود نیز راهی بسیار مناسب برای کسب درآمد است.

برای خرید ویلا و یا ساخت ویلا بایستی به تمامی امکانات آن نیز توجه کنید. همچنین بایستی موقعیت زمین از نظر موقوفی نبودن و یا ساخت و ساز را در نظر داشته و از آن استعلام گیری کنید.

خرید آپارتمان

طبق مشاورات انجام شده با مشاورین املاک، خرید آپارتمان بیشتر برای مستاجران مناسب است. چرا که این افراد به جای پرداخت اجاره به صورت ماهانه می‌توانند اقساط وام خرید خانه خود را پرداخت کرده و بعد از چند سال نهایتاً صاحب خانه شوند.

اما برای آن دسته از افرادی که خرید آپارتمان را به نوعی سرمایه گذاری می دانند باید بگوییم که در خرید آپارتمان نوساز و یا چند سال ساخت هر دو بعد از گذشت مدت زمان محدودی دچار فرسودگی می شود و دیگر سودی را که انتظار دارید به شما باز نمی گرداند. اما باز هم از طریق اجاره دادن اینگونه آپارتمان ها می توانید کسب درآمد کنید.

خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟
خرید ملک، سرمایه گذاری خوب یا بد؟

خرید پنت هاوس

خرید پنت هاوس سرمایه گذاری خاصی است که باید حین انجام آن دقت کافی داشت چرا که هم مزایا دارد و هم معایب. از آنجایی که پنت هاوس خریداران خاصی دارد و در واقع افراد ثروتمند معمولاً مایل به خرید پنت هاوس هستند و از عهده هزینه ‌های شارژ و هزینه های جانبی آن بر می آیند. لذا در صورت عدم سکونت توسط صاحب خانه معمولاً مدت زمان زیادی صرف می شود که این خانه ها یا به فروش و یا به اجاره برسند.

چراکه خرید پنت هاوس سرمایه بسیار گزافی می خواهد که افراد معمولی نمی توانند از عهده ی آن بر بیایند. این گونه خانه ها معمولاً توسط سلبریتی ها، هنرپیشگان، بازیکنان فوتبال، سیاسیون دیپلمات ها و غیره خریداری شده و یا اجاره می شوند. البته تعداد این گونه افراد محدود است.

پس اگرپنت هاوسی خریداری بکنید که خودتان در آن سکونت نداشته باشید و صرفاً بخواهید از طریق آن سرمایه گذاری کنید، اول این که زمان زیادی می‌برد که این آپارتمان را به فروش برسانید و یا در صورت تمایل به اجاره دادن آن، باز هم زمان زیادی می طلبد که افراد خواهان اینگونه آپارتمان ها را پیدا کنید. چرا که زندگی در پنت هاوس ها علاوه بر اجاره بالای آن هزینه های جانبی دیگری دارد که از عهده افراد معمولی برنمی‌آید، هزینه‌هایی مانند شارژ، چکاپ آسانسور، پرداخت قبوض و ….

حال که تا حدود زیادی با انواع سرمایه گذاری در بازار ملک و خرید یا فروش ملک آشنا شدید اگر قصد خرید ملک و یا سرمایه گذاری در این زمینه را دارید، می توانید از مشاورین زبده و متخصص ما در سایت املاک زمین کمک بگیرید. سایت املاک زمین با سالها تجربه قطعاً بهترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهند داد. پس با مشاوره با مشاورین املاک زمین با اعتماد کافی و بدون دغدغه و نگرانی می توانید در بازار ملک و مسکن سرمایه گذاری کنید.