• خانه
  • مقالات
  • دکوراسیون خانه تان را با انتخاب پرده مناسب زیباتر کنید
انتخاب پرده

دکوراسیون خانه تان را با انتخاب پرده مناسب زیباتر کنید

چه به فکر طراحی دکوراسیون خانه تان باشید چه محیط کار، باید بدانید پرده نقش مهم و اساسی در زیبایی آن دارد. پس اگر به فکر خرید ملک تجاری و اداری هستید و یا می خواهید دکوراسیون منزل تان را تغییر دهید، خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید. شما می توانید پنجره های خانه یا به طور کلی دکوراسیون آن را به کمک پرده ها شیک تر و زیباتر کنید. به طوری که هر بار وارد اتاق می ‌شوید، اولین چیزی که نظرتان را جلب می ‌کند، ترکیب رنگ‌ هایی است که در پرده به کار رفته است. درضمن بهتر است بدانید که تاثیر پرده‌ ها بر نورپردازی به داخل اتاق از دیگر موارد خیلی مهم برای انتخاب پرده است. بدون شک خانه بدون پنجره خانه ای است که نمی توان در آن زندگی کرد، به همین خاطر هم مهم است که آن را تزئین کرده و از آن نهایت استفاده را ببرید. شما می توانید با انتخاب پرده ای مناسب باعث زیبایی دکوراسیون داخلی خانه تان شوید.

در حقیقت انتخاب پرده را می توان یکی از بخش‌ های بسیار حائز اهمیت در دکوراسیون خانه دانست که متاسفانه بسیاری از افراد، بی ‌توجه از کنار آن می ‌گذرند. شما می توانید با انتخاب پرده تاثیر فوق العاده ای در دکوراسیون خانه بگذارید، حتی تفاوتی ندارد که در اتاق خواب، آشپزخانه و اتاق نشیمن باشند، در هر صورت تأثیر بسزایی در زیبایی و حتی راحتی خانه دارند.

همچنین لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که در انتخاب نوع پارچه پرده تنوع گسترده ‌ای از نظر جنس مانند پنبه، کتانی، ابریشم، مخملی و … وجود دارد. به غیر از سلیقه شخصی، عوامل تاثیر گذار دیگری برای انتخاب پرده مناسب در دکوراسیون خانه شما وجود دارد که ما قصد داریم به تعدادی از مهم ترین آن ها در ادامه این مطلب بپردازیم.

انتخاب پرده
انتخاب پرده

طول عمر پرده را در نظر داشته باشید

شاید از نظر شما بسیاری از پارچه های زیبا و جذاب باشند اما نمی توان هریک از آن ها را بدون بررسی  انتخاب کرد، ممکن است از لحاظ دوام و کیفیت مناسب نباشند. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم پرده ای را انتخاب کنید که عمر طولانی داشته باشد. با توجه به این ها اگر تغییر در دکوراسیون خانه را دوست دارید می توانید برای خرید هر نوع پارچه که دوست دارید اقدام کنید.

اهمیت اندازه و سبک

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب پرده باید به آن دقت کنید اندازه و سبک آن است چرا که هردو آن ها در کنار یکدیگر تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی خانه تان دارند. فراموش نکنید که پارچه ‌های سبک وزن برای قسمت بالای پرده بهتر است و پارچه‌ های سنگین برای پنجره ها و درب های بزرگ مناسب تر می باشند.

انتخاب پرده
انتخاب پرده

در انتخاب پرده مقرون به صرفه‌ عمل کنید

سعی کنید همیشه در انتخاب پرده به بودجه ای که در دست دارید دقت لازم را داشته باشید. برای مثال انواع پارچه پرده ابریشمی بسیار گران هستند و ممکن است هزینه تمام شده برای شما را بالا ببرند. بهتر است به جای انتخاب این نوع پارچه ها از پارچه های ارزان قیمت تر مثل پارچه های پرده پنبه ‌ای، از انتخاب کنید. شما می توانید از این نوع پارچه ها برای قسمت ‌هایی از خانه که زیاد در معرض دید نیستند، استفاده کنید.

هماهنگ بودن پرده با اجزای محیط

شما نمی توانید برای هر قسمت خانه یک نوع پرده که دوست دارید را انتخاب و از آن استفاده کنید. باید در این نوع انتخاب هماهنگی وجود داشته باشد. برای هر محیطی پارچه مخصوصی وجود دارد. معمولا برای اتاق‌ ها اغلب می توان از پارچه ‌های روشن و ظریف استفاده کنید. به عنوان مثال در اتاق خواب بهتر است از پرده ای استفاده کنید که نه بسیار نور را از خود عبور دهد و نه محیط را بسیار تاریک و خسته ‌کننده جلوه دهد. یادتان باشد که به هیچ وجه نباید از انواع پارچه پرده ضخیم برای اتاق ‌های کوچک استفاده کنید. همچنین با انتخاب این نوع پرده های ضخیم اتاق کوچک ‌تر به نظر می رسد به طبع در چنین فضایی حس راحتی و آرامش نخواهید داشت.

شما می توایند با انتخاب پرده مناسب علاوه بر زیبا تر کردن اتاق های کوچک، احساس بهتر و راحت تری در آن ها داشته باشید. درضمن درصورتی که کودکی در خانه دارید یا حیوانات خانگی نگهداری می ‌کنید، برای جلوگیری از آسیب دیدن پرده‌ ها در انتخاب آن ها توجه داشته باشید که طول کوتاه ‌تری را انتخاب کنید.

انتخاب پرده
انتخاب پرده

تأثیرگذاری انتخاب انواع پارچه پرده بر روشنایی

بهتر است با توجه به نور طبیعی که در مکان مورد نظرتان وجود دارد نوع پارچه پرده تان را انتخاب کنید. بعضی از پارچه‌ ها به دلیل قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید آسیب می‌ بینند و از بین می‌ روند، بنابراین در هنگام انتخاب پرده باید از استفاده چنین پارچه‌ هایی در اتاق‌ های آفتابی خودداری کنید. برای اتاق هایی که نور شدید خورشید در آن ها می تابد از پارچه‌ ای با دوام استفاده کنید چرا که به مروز زمان نور خورشید به هر نوع پارچه آسیب خواهد رساند.

اما شما می توانید با انتخاب پارچه های که در برابر اشعه های خورشید دوام بیشتری دارند، این مشکل را نیز حل کنید. به عنوان مثال ابریشم مصنوعی، از جمله پارچه هایی است که بیشترین مقاومت را در برابر نورخورشید دارد. درضمن ابریشم اگر بی‌ رنگ باشد در برابر پوسیدگی خورشید حساس خواهد بود. اگر هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از نور طبیعی لذت می ‌برید، بهتر است پرده و پارچه ای را انتخاب کنید شفاف باشند. همچنین این نوع پرده برای فضاهای کوچکی که می‌ خواهید آفتاب گیر باشد، مناسب هستند، این گونه پارچه­ ها همچنین تهویه طبیعی را فراهم می کنند.

اهمیت بافت در انتخاب پرده

از دیگر مواردی که باید در انتخاب پرده به آن دقت داشته باشید نوع بافت پرده می باشد چرا که بافت پرده این اجازه را می دهد تا نور از طریق آن به فضای اتاق راه پیدا کند. به عنوان مثال اگر می ‌خواهید اتاق تاریک باشد، با پارچه‌ های ضخیم پنجره را بپوشانید. اگر هم می خواهید اتاق پرنور باشد، پارچه‌ های نازک را در انتخاب پرده لحاظ کنید. انتخاب یک پارچه سنگین بر روی پرده اصلی می تواند انتخاب خوبی برای مواقعی باشد که نور اذیت تان می کند.

هر پارچه فضایی منحصر به فرد را ایجاد می ‌کند

هر نوع پارچه فضایی متفاوت را به اتاق شما می دهد. اگر به دنبال داشتن فضایی شفاف و زیبا هستید می توایند به سراغ پرده های ابریشمی طبیعی یا حتی مصنوعی بروید. اگر هم طرفدار دکوراسیون ساده هستید می توایند از پارچه کتانی یا مخملی استفاده نمایید. همچنین این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که پارچه‌ هایی با بافت سنگین فضای خانه را سنتی می کنند. برای مثال برای یک فضای سنتی می توانید پرده ‌هایی را انتخاب کنید که ارتفاع شان بیشتر از حد معمول است و روز زمین قرار دارند.

 

سهولت استفاده از پرده و شستشوی آن

بسیاری از پارچه‌ ها مثل ابریشم و مخمل به تمیز کردن آن هم از نوع خشک نیاز دارند یا بهتر بگوییم باید به خوبی از آن ها مراقبت شود. در انتخاب پرده حتما به نوع پارچه جهت استفاده و نگهداری آن دقت لازم را داشته باشید. به عنوان مثال پارچه های سنگین تر مانند پارچه‌ های لوکس که از جنس ابریشم یا همراه گلدوزی‌ هستند، ممکن است زیبایی داشته باشند، اما معمولا نیاز به تمیز کردن خشک دارند. البته که ممکن است ترجیح دهید که برای اتاق ‌های رسمی یا مناطقی که ترافیک رفت و آمد آن کم است از این نوع پرده استفاده کنید. اما بهتر است برای سهولت در شستشو، پارچه ‌های پنبه ‌ای را برای پرده های خانه تان انتخاب کنید تا خودتان به آسانی توانید در خانه آن ها را بشویید و خشک کنید.

از دیگر فاکتورهای مهمی که باید در انتخاب پرده به آن ها دقت کنید می توان به

  • حفظ حریم خصوصی و روشنایی
  • اندازه فضا
  • انتخاب پارچه مناسب
  • انتخاب سبک مطابق با عناصر خانه
  • متناسب بودن طرح با محیط اطراف
  • بررسی مکان مورد استفاده
  • نوع استفاده

اشاره کرد.

سخن آخر

اولین چیزی که در انتخاب پرده باید به ان توجه کنید، سلیقه ی شخصی خودتان است. همچنین باید در انتخاب پرده به جزئیات اتاق، نوع پارچه، رنگ، نوع پرده، طول و تمام عناصری که در هنگام انتخاب پوشش پنجره برای خانه شما مهم است توجه داشته باشید. چرا که با دقت به این جزئیات اجرای آن ها به درستی می توانید دکوراسیون خانه تان را نیز زیباتر کنید.

شاید در انتخاب پرده کمی استرس داشته باشید و مدام به این فکر کنید که ایا با انتخاب آن می توانید تغییری جذاب در دکوراسیون خانه تان ایجاد کنید یا خیر. اما همانطور که اشاره کردیم فراموش نکنید که نظر شخصی خودتان را در انتخاب پرده های خانه تان به کار بگیرید. همچنین فراموش نکنید که نحوه انتخاب دکوراسیون خانه از جمله انتخاب پرده‌ ها، نشان ‌دهنده زیبایی شناسی فردی شماست.

شما می ‌توانید براساس نیازهای خصوصی خود، سبک پرده ‌ها را برای یک اتاق تنظیم کنید، بنابراین فکر خود را به کار بگیرید. البته همان طور که پیش تر هم ذکر شد به موارد مختلف وجه داشته باشید، برای مثال اگر بچه‌ های کوچک در خانه دارید، از استفاده هر گونه پارچه ‌ای که دارای طناب است و می تواند خطرساز باشند، اجتناب کنید. به طور کلی در نظر داشته باشید که انتخاب پرده، چطور می‌ تواند نیازهای شما در هر فضایی خاص رفع کند.