همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی

همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی

گیاهان از دیرباز جایگاه ویژه ای برای برخی از انسان ها داشته اند. از زمان ساخت جوامع گسترده، ظهور ساختمان ها و ساکن شدن انسان ها در آن ها، همواره برخی افراد به دنبال آن بودند که برخی از گیاهان و گل ها را در داخل منزل نگهداری کنند. دلایل و اهداف پشت این تصمیمات زیاد و متنوع بود، اما در هر حال در طول تاریخ نگهداری گیاهان در داخل ساختمان به یک رفتار و عادت بدل شد و بسیاری افراد آن را انجام دادند. خصوصا در آپارتمان شرایط نگهداری گیاهان کمی متفاوت است. بنابراین اگر منزلی آپارتمانی دارید و یا به فکر خرید آپارتمان هستید و نگران گل و گیاهان تان هستید، مطالعه ادامه این نوشته را از دست ندهید…

نگهداری گل آپارتمانی یا گیاهان آپارتمانی هم اکنون نیز در بسیاری از خانه ها وجود دارد و افراد بسیاری هستند که در بدترین حالت حداقل یک گل در خانه خود دارند. در این مقاله قصد داریم با گیاهان آپارتمانی، اهداف نگه داری آن ها و نحوه استفاده از آن ها آشنا شویم. با وب سایت املاک زمین همراه باشید.

همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی
همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی

گیاهان از طبیعت به درون خانه ها آمدند

همان طور که گفته شد، در طول تاریخ تا به امروزه این گیاهان با اهداف مختلفی در بسیاری از کشورها در خانه ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفته اند. اگر به یاد داشته باشید، هنگامی که برج ها و آپارتمان ها هنوز در شهرهای یافت نمی شد و بیشتر خانه ها ویلایی بودند، قسمتی در خانه به نام گلخانه وجود داشت که تعدادی گل و گیاه در آن نگهداری می شد.

هم اکنون نیز بسیاری از این خانه ها در شهرهای مختلف وجود دارد و حتی ممکن است شما نیز هم اکنون در یکی از آن ها ساکن باشید. اما با رشد خانه سازی و گسترش شهرها، بسیاری از خانه ها جای خود را به آپارتمان ها دادند.

اکنون اگر نگاهی به شهرها بیندازید، بدون شک در هر کوچه و محله آپارتمان های بزرگ و کوچکی را می بینید که سر بر افراشته اند. با توجه به این که آپارتمان ها از نظر فضا و متراژ، کوچکتر از خانه های ویلایی بوده و فضای کمتری در اختیار داشتند، وجود گلخانه هم در آن ها یک ضرورت به حساب نیامده و از این رو در ساخت آن ها لحاظ نشده است. البته وجود گلخانه های بزرگ در خانه های ویلایی شاید مزایایی داشت، اما در کنار آن معایبی هم به همراه داشت.

از جمله مهم ترین آن ها وقت و هزینه های مراقبت از آن ها، آبیاری، جا به جایی و مواردی از این قبیل بود. همه می دانیم نگهداری گیاهان نیازمند مراقبت بسیاری بوده و حتی ممکن است در مواردی وقت بسیاری از شما برای جا به جایی، تعویض خاک و مواردی از این قبیل داشته باشد.

همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی
همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی

اما همچنان افراد بسیاری با اهداف مختلف نیاز به نگهداری گل آپارتمانی و گیاهان آپارتمانی در آپارتمان ها و منازل خود دارند. از این رو استفاده از گیاهان و گل ها همچنان در آپارتمان ها نیز رایج بوده و افراد بسیاری هستند که هم اکنون این کار را انجام می دهند.

اهداف استفاده از گیاهان آپارتمانی چیست؟

همان طور که گفته شد، استفاده کردن از گیاهان آپارتمانی اهداف مختلفی دارد و افراد مقاصد مختلفی در استفاده از آن ها دارند. در ادامه با مهم ترین این اهداف آشنا خواهیم شد:

تزئین و دکوراسیون منزل

یکی از اصلی ترین اهداف استفاده از گیاهان در آپارتمان و منازل، تزئین منزل و کمک به بهبود دکوراسیون داخلی است. گیاهان آپارتمانی اکنون به یکی از المان ها و وسایل زیبایی منازل بدل شده اند و برای طراحی بهتر، زیبایی بیشتر و تلطیف فضای منازل به کار می روند.

گیاهان و گل ها به دلیل داشتن زیبایی ظاهری و لطافت، یکی از بهترین گزینه ها برای کمک به طراحی منازل و بهبود دکوراسیون داخلی است. در این مورد و با استفاده از این هدف معمولا افراد گل آپارتمانی را مطابق با دکوراسیون منزل خود، ابعاد منزل، گیاهان مورد علاقه و سایر فاکتورها انتخاب کرده و برای تزئین منازل از آن ها استفاده می کنند.

بستن فضای منزل

یکی دیگر از اهداف استفاده از گل آپارتمانی، بستن فضای اتاق یا نمای منزل است. در واقع این کار با هدف محصور کردن فضا و کاهش دید صورت می پذیرد. به عنوان مثال برای کاهش دید پنجره رو به تراس و داخل منزل می شود که از گیاهان و گل های آپارتمانی استفاده کرده و علاوه بر زیبایی، تلطیف فضای اتاق و مزایای دیگر آن، فضا را محصور کرده و دید را نیز با هدف بستن فضا کاهش داد.

استفاده پوششی

از دیگر استفاده های گل آپارتمانی و گیاهان آپارتمانی، استفاده پوششی است. به عنوان مثال می توان از آن ها برای پر کردن نواحی و جاهای خالی منزل استفاده کرد. همچنین در موارد مختلف و متعدد می توان از گیاهان مناسب برای پوشش معایب و نقص های منزل استفاده کرد. به عنوان مثال اگر کمی دیواره منزل نزدیک به سقف نم دار شده است یا ریزش دارد، می توانید از گیاهان تزئینی به صورت طولی استفاده کرده تا علاوه بر زیبایی محیط منزل، این عیب دیوار و سقف نیز تا تعمیر آن پوشش داده شود.

تاثیر مثبت روحی روانی

گیاهان یکی از موجودات زنده طبیعی بوده که قبل از پیدایش انسان ها بر روی زمین وجود داشته اند. یکی از اصلی ترین اهداف نگهداری این گیاهان در آپارتمان ها و منازل تاثیرات روحی روانی همنشینی و زندگی در کنار گیاهان است. علاقه به گیاهان و طبیعت به طور کلی در وجود بسیاری از ما وجود دارد و بسیاری افراد ذاتا از اینکه گل و گیاه در منزل خود نگهداری کنند خوششان آمده و تمایل به این کار دارند.

گیاهان با توجه به ویژگی ها به خصوصی که دارند موجب تلطیف فضای منزل شده و می توانند تاثیرات روحی روانی مثبتی بر روی انسان ها داشته باشند. بسیاری افراد از آن ها برای بالا بردن روحیه، افزایش نشاط و خوشحالی و بالا بردن اعتماد به نفس استفاده می کنند. مطالعات بسیاری نیز در این زمینه صورت گرفته است که بسیاری از آن ها نشان دهنده این موضوع است که استفاده از گیاهان و گل ها در منازل و آپارتمان ها می تواند تاثیرات مثبتی بر روی روحیه انسان ها داشته و کیفیت زندگی آن ها را بالا ببرد.

تازه نگه داشتن هوای منزل

همان طور که احتمالا می دانید، بیشتر گیاهان دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب کرده و در ازای آن اکسیژن پس می دهند. در واقع بسیاری از درختان نیز این ویژگی را به همراه داشته و در تمیز نگه داشتن هوای شهرها و مناطق مختلف بسیار موثرند. از این رو بسیاری افراد از این خاصیت گیاهان برای تازه نگه داشتن فضای منزل، تصفیه هوا و رفع آلودگی های موجود در آن استفاده می کنند.

برخی گیاهان در این زمینه بهتر عمل کرده و برای تلطیف هوا و تاز ه نگه داشتن هوای منزل بهتر می باشند که از جمله آن ها می توان به گل فونیکس، گل پوتوس، پیچک انگلیسی، آلوئه ورا، گل گندمی، گل سرخس، گیاه فلامینگو، بامبو پالم و … اشاره کرد.

علاوه بر این موراد، بدون شک نمی توان علاقه برخی افراد به گل و گیاه را در این زمینه نادیده گرفت. در واقع همیشه استفاده گل و گیاه در منزل و آپارتمان دلیل و هدف نیاز ندارد. بسیاری افراد از روی علاقه شان از گل و گیاه در منزل خود استفاده می کنند. البته شاید این مورد خود نیز یکی از مهم ترین دلایل و مقاصد نگهداری از آن ها باشد. علاقه به گل و گیاه در برخی از این افراد به قدری زیاد است که آن ها بدون استفاده و نگهداری از گیاهان نمی توانند در یک خانه زندگی کنند.

همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی
همه چیز درباره گیاهان آپارتمانی

چگونه از گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم؟

استفاده از گل آپارتمانی اصول و قوائدی دارد که می تواند شما را در انتخاب و استفاده بهتر کمک کند. هر چند بدون رعایت این موارد نیز می توان از این گیاهان در آپارتمان استفاده کرد، اما رعایت آن ها می تواند منجر به استفاده بهتر و راحت تری از آن ها شود. برای استفاده از گیاهان آپارتمانی ابتدا می بایست خانه خود، متراژ، اندازه، تعداد اتاق ها، اندازه سقف و بسیاری از ویژگی های دیگر را در نظر بگیرید.

لازم است بدانید استفاده هر نوع گیاهی در تمامی مناطق منزل کار درستی نبوده و حتی می تواند منجر به مرگ و خشک شدن آن گیاه شود. ابتدا می بایست مشخص کنید در کدام ناحیه از منزل می خواهید از گیاهان استفاده کنید.

زیرا شرایط فیزیکی تمامی مناطق منزل یکسان نبوده و می تواند به راحتی بر روی گیاه اثر بگذارد. به عنوان مثال ممکن است نور اتاق پذیرایی، با اتاق خواب یا هال منزل متفاوت باشد. از این رو این موضوع می تواند بر روی گیاه اثر گذاشته و کاهش یا تشدید نورگیری تاثیر منفی بر روی زندگ آن بگذارد.

همچنین انتخاب نوع گیاه نیز بسیار حائز اهمیت است. گیاهان آپارتمانی انواع مختلفی دارند که می بایست مطابق با شرایط فیزیکی خانه، نوردهی، میزان حرارات منزل، میزان رطوبت هوا و … بررسی و انتخاب شوند. انتخاب گیاه نامناسب زندگی گیاه را در خطر انداخته و به راحتی می تواند منجر به مرگ آن شود.

از موارد دیگری نیز که می بایست به آن توجه کنید، مراقبت از این گیاهان است. آب دادن به گیاهان، نوردهی به آن ها، مراقبت و تمیز کردن آن ها، رسیدگی به خاک گلدان ها و تعویض آن از مواردی است که نیازمند وقت و انرژی می باشد. بهتر است در صورتی که از وقت، انرژی و علاقه کافی در استفاده از گیاهان برخوردارید، آن ها را خریداری و نگهداری کنید.