رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است

رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است؟

دیوارها این مزیت را دارند که برای جلوه دادن به فضا آنها را به شکل های مختلف تزئین کرد. از رنگ کردن گرفته تا کاغذ دیواری، به محض اینکه از هر کدام از اینها برای تغییر ظاهر یک دیوار استفاده کنید، بلافاصله یک فضا و حس و حال جدید را خواهید داشت. پس اگر به فکر خرید آپارتمان هستید و یا می خواهید ملکی تجاری خرید کنید، باید بدانید با چه ویژگی هایی آن را زیبا تر کنید.

اما زمانی که موضوع طراحی دکوراسیون داخلی و یا تغییر دادن ظاهر دیوارهای خانه مطرح می شود، یکی از سوالاتی که در اکثر مواقع پیش می آید، این سوال است که رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است؟ هر کدام از این دو ویژگی های خاص خود را دارند و با توجه به فضایی که قرار است دیوار آن را تغییر دهید، هر یک و یا حتی ترکیبی از هر دو می تواند گزینه مناسبی باشد.

رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است
رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است

رنگ کردن دیوارها چه مزایایی دارد؟

رنگ کردن دیوارهای خانه فقط باعث زیبایی خانه نمی شود، بلکه در کنار زیبایی و جلوه ای که به خانه شما می دهند، مزایای دیگری نیز دارد. اولین موضوعی که در زمان انتخاب بین رنگ یا کاغذ دیواری، برای دیوارهای خانه خود باید در نظر بگیرید، توجه به این مسئله است که رنگ کردن دیوارها کاری نیست که بتوانید در عرض یک روز انجام دهید.

بنابراین اگر بین رنگ و کاغذ دیواری، رنگ را انتخاب کردید باید مدت زمان لازم برای انجام این کار را نیز در نظر داشته باشید. آخرین باری که دیوارهای خانه خود را رنگ کرده اید چه زمانی بوده؟ به تمام ساییدگی ها و پریدگی های قسمت های مختلف خانه نگاه کنید.

جای میخ های قدیمی که برای آویزان کردن تابلو یا وسایل تزئینی از آنها استفاده کرده اید، تا جای یک تابلوی قدیمی بر روی دیوار، یا نقاشی کودکانتان بر روی دیوارهای مختلف خانه، همگی نشان می دهد که دیگر وقت رنگ کردن دیوارها رسیده است.

رنگ کردن این دیوار این مزیت را دارد که فقط با مقداری رنگ با کیفیت بالا همه چیز تمیز و نو به نظر می رسد. البته برای آنکه به نتیجه مطلوبی برسید، بهتر است که در انتخاب رنگ و اجرای آن از یک نقاش ساختمان حرفه ای مشورت کنید.

کیفیت اجرای کار، به اندازه انتخاب رنگ مناسب برای هر فضا، می تواند بر روی زیبایی محیط و فضای مورد نظر شما تاثیر بگذارد. علاوه بر این جنبه زیبایی کار با پوشش جدید رنگ، دیوارهای یک لایه جدید محافظت از رطوبت هم پیدا می کنند. رطوبت به خصوص در منطقی که آب و هوای مرطوبی دارند، باعث رشد کپک و حتی آسیب بیشتر به دیواره ها می شود.

یکی دیگر از مزایای ترجیح دادن رنگ کردن دیوارهای داخلی خانه، در انتخاب بین رنگ و کاغذ دیواری، این است که بسیاری از رنگ ها قابلیت شستشو دارند. بنابراین اگر به هر دلیلی بر روی دیوار اصلی از آلودگی و یا هر چیز دیگری به وجود آمد می توانید به راحتی آن را تمیز کنید.

مزیت دیگر رنگ نسبت به کاغذ دیواری، قیمت مناسب آن است. این ویژگی شاید اصلی ترین ویژگی انتخاب رنگ به جای کاغذ دیواری باشد. اگر چه با توجه به نوع کیفیت رنگ قیمت آن نیز تغییر می کند، اما به طور کلی برای بسیاری از فضاها می توانید از یک رنگ متوسط به جای کاغذ دیواری استفاده کنید.

رنگ کردن دیوارها چه معایبی دارد؟

به طور کلی نمی توان گفت که رنگ کردن دیوارهای خانه معایب خاصی دارد. با این حال اگر بخواهید بین رنگ یا کاغذ دیواری یکی را انتخاب کنید، بهتر است همه جنبه های آن را در نظر بگیرید. اولین اشکال در مقایسه بین رنگ و کاغذ دیواری، به مدت زمان اجرای این دو مربوط می شود.

رنگ کردن دیوارها به کمی زیر سازی و فرصت برای خشک شدن نیاز دارد. علاوه بر این بوی رنگ برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. از طرف دیگر در زمان رنگ کردن دیوارها، این احتمال وجود دارد که مقداری از رنگ به قسمت های دیگر خانه مثل شیشه پنجره ها هم ریخته شود.

یکی دیگر از معایب رنگ کردن دیوارها این است که آن رنگی که در ذهن دارید، ممکن است در زمان اجرا دقیقا مطابق انتظار شما در نیاید. رنگ ها بسیار متنوع هستند و حتی یک درجه روشن یا تیره بودن رنگ می توان نتیجه نهایی و مورد انتظار را تغییر دهد.

استفاده از کاغذ دیواری چه مزایایی دارد؟

استفاده از کاغذ دیواری در مقایسه با رنگ کردن دیوار در خانه مزایای مختلفی دارد. شاید مشخص ترین مزیت آن، تنوع بسیار زیاد در انتخاب طراح های تزئینی باشد. کاغذ دیواری امکان انتخاب صدها الگو، رنگ و طرح را در اختیار شما قرار می دهد.

برخی از کاغذ دیواری ها را حتی می توانید رنگ کنید. حتی می توانید نحوه قرارگیری کاغذ دیواری را با توجه به فضایی که از آن استفاده می کنید، تغییر دهید. در بعضی از فضاها استفاده از یک حاشیه کوچک کاغذ دیواری، باعث می شود فضای مورد نظر بسیار عالی به نظر می رسند، در حالی که بعضی دیگر از فضاها زمانی که به طور کامل با کاغذ دیواری پوشیده شوند ظاهر فوق العاده ای پیدا می کند.

به طور کلی کاغذ دیواری دست شما را برای انتخاب هر نوع تزئینی که بخواهید باز می گذارد. گاهی ترکیبی از بعضی از طرح های کاغذ دیواری در کنار یکدیگر، باعث می شود تا یک فضا به هیچ وسیله تزئینی اضافی نیاز نداشته باشد. این موضوع به خصوص برای افرادی که به دنبال ایجاد فضاهای خاص هستند، بسیار مناسب است.

مزیت دیگر کاغذ دیواری این است که به راحتی تمیز می شود. بیشتر کاغذ دیواری های امروزی با روکش مخصوصی ساخته شده اند تا از با کمک شوینده های رایج خانگی نیز به راحتی قابل شستشو باشند. این باعث می شود که پوشش دیوار دوام بیشتری نسبت به برخی از رنگ های قابل شستشو داشته باشد.

برای اتاق هایی که دیوارهای آنها مستعد کثیف شدن هستند، مثلا برای اتاق بچه ها کاغذ دیواری گزینه مناسبی است. کاغذ دیواری فواید زیادی دارد. نکته اصلی این است که کاغذ دیواری مناسب برای فضای مورد نظر خود تهی کنید. مشاوره با متخصصین این کار به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است
رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است

استفاده از کاغذ دیواری چه معایبی دارد؟

استفاده از کاغذ دیواری به خودی خود ایرادی ندارد، اما در صورتی که بخواهیم آن را با رنگ کردن مقایسه کنیم می توان گفت که کاغذ دیواری این معایب را دارد:

در مقایسه رنگ یا کاغذ دیواری می شود گفت که کاغذ دیواری گرانتر از رنگ است. نگهداری و کندن کاغذ دیواری های قدیمی در مقایسه با رنگ بسیار سخت است. این احتمال وجود دارد که لبه های کاغذ دیواری به خصوص در هوای مرطوب از دیوار جدا شده و نیاز به نصب مجدد یا چسباندن داشته باشند.

الگو ها باید با هم تطبیق داده شوند و به خوبی تراز شوند. این کار به دقت بالایی نیاز دارد و حتما یک نیروی کار ماهر باید آن را انجام دهد. یکی از مشکلات کاغذ دیواری این است که نمی توان آن را بر روی بتن خام و دیوارهایی که بافت خاصی دارند استفاده کرد.

رنگ های کاغذ دیواری ممکن است تحت تاثیر نور قرار بگیرند، و در نتیجه قسمت هایی که روزانه در معرض نور خورشید هستند کم رنگ تر خواهند شد. بعضی از انواع کاغذ دیواری ممکن است بیش از ۵ سال دوام نداشته باشند، و در نتیجه مجبور خواهید شد که آن ها را هر چند سال یک بار عوض کنید.

رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است
رنگ یا کاغذ دیواری، کدام بهتر است

بالاخره رنگ یا کاغذ دیواری، کدام را انتخاب کنید؟

در پاسخ به این سوال که بالاخره رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری، باید گفت که کاملا به خود شما بستگی دارد. هر کدام از این دو گزینه برای تغییر فضای یک محیط کاملا مناسب هستند. انتخاب بین رنگ یا کاغذ دیواری کاملا به این موضوع بستگی دارد که شما چه می خواهید.

هر کدام از این دو مزایا و معایب خود دارند، که به طور جداگانه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. از مزایا و معایب آن ها نمی توان به راحتی گذشت و شما باید با توجه به این مزیت ها و معایب و بررسی آن ها تصمیم بگیرید که کدام یک برای خانه تان مناسب تر است. به طور قطع نمی توان گفت که کدام یک بر دیگری برتری دارد، تنها کاری که می شود انجام داد، این است که نسبت به معایب و مزایا هر دو به اندازه کافی آگاه باشید و در نهایت با توجه به هدف و خواسته ای که دارید یکی را انتخاب کنید.

برای مثال رنگ برای فضاهایی کوچک و کم نور نسبت به فضای بزرگ و پر نور گزینه مناسب تری است . با این حال با توجه به سلیقه و طراحی دکوراسیون داخلی که در نظر رفته اید، می توانید هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید. بنابراین قبل از اینکه انتخب بین رنگ یا کاغذ دیواری، باید فضای مورد نظر خود و کاربری آن را در نظر بگیرید، سپس بر اساس سلیقه، میزان بودجه و سایر معیارها و در نظر گرفتن معایب و مزایای گفته شده در مورد رنگ یا کاغذ دیواری، یکی را برای طراحی فضای داخلی خود انتخاب کنید.