خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!

خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!

این روزها در دنیای مدرنی زندگی می‌کنیم که استفاده از تکنولوژی و وسایل مدرن پایه ی ثابت و دائمی زندگی ما هستند. در این دنیای مدرن امروزی هر روز با اصطلاحات، کلمات و تکنولوژی های جدیدی آشنا می شویم که بسیاری از آنها برای ما تعجب انگیز هستند. میان این کلمات و اصطلاحات احتمالاً نام خانه های هوشمند را نیز شنیده اید و یا اینکه شاید آن ها را در مجله های جدید نیز دیده باشید.

با شنیدن اسمارت هوم یا خانه‌های هوشمند، اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند چیست؟ شاید تصویر گنگی از خانه‌های هوشمند در ذهنتان نقش ببندد اما به واقع و به درستی ندانید این خانه‌های هوشمند چه شکلی هستند و چگونه کار می کنند و یا البته شاید امکان دارد که جزو آن دسته از از افرادی باشید که به سبب کارتان تا به حال با این اصطلاح برخورد کرده باشید و تمامی جزئیات آن را بدانید.

با وجود این بد نیست که کمی بیشتر در مورد خانه های هوشمند بدانیم چرا که این روزها اکثر ساخت و سازها به سمت هوشمند شدن پیش می روند پس تا پایان این مقاله با سایت املاک زمین همراه باشید تا جزئیات و اطلاعات بیشتر در مورد خانه های هوشمند را در اختیارتان قرار دهیم.

تقریباً در قرن حاضر همه ما به شکلی از هوشمند سازی در فعالیت های روزانه مان استفاده می کنیم. مثلاً استفاده از ساعت های زنگ دار، در های اتوماتیک پارکینگ ها، اجاق گازهای تایمر دار، ریموت کنترل ها، لوسترهای کنترلی و … اما وقتی که از خانه های هوشمند صحبت می کنیم منظورمان چیزی فراتر از اینهاست.

ساخت خانه هوشمند به زبان ساده ساختمانی کاملاً مدرن است که تمامی لوازم برقی و اجزای آن به وسیله یک سیستم مرکزی الکتریکی یکپارچه شده و به خوبی با هم کار می کنند. در تمامی خانه های هوشمند به راحتی می توانید تمامی چیزهایی را که در خانه وجود دارد کنترل کنید. حتی اگر آن سر دنیا باشید می توانید برای تمامی بخش های مختلف خانه تان برنامه ریزی داشته باشید و از قبل آن را تعیین کنید.

در این خانه ها به راحتی می توانید زمان هایی که در منزل حضور نداشتید بر قسمتهای مختلف خانه نظارت کنید. خانه ی هوشمند به واقع مجموعه ی بسیار هوشمند و کنترل شده ای است که علاوه بر کنترل پذیر بودن می تواند تا حد بسیار زیادی عادت‌های شما را پوشش داده و مطابق با آنها عمل کند. حالا می خواهیم بدانیم که این مجموعه هوشمند چگونه کار می کند؟

خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!
خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!

بخش های مختلف خانه هوشمند

برای اینکه خانه ی هوشمند بتواند به درستی کار کند بایستی سیستم ها و بخش های مختلفی همزمان با هم کار کنند تا مجموعه ای هوشمند را ایجاد کنند. این بخش ها به خوبی با هم در ارتباط هستند و به خوبی در کنار هم کار می کنند تا خانه های هوشمند به درستی و سر موقع برنامه هایش را انجام دهد.خانه ی هوشمند از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که عبارتند از:

 • سیستم کنترل کننده مرکزی یا سنترال

کنترل کننده های مرکزی در خانه هوشمند معمولاً حکم قلب سیستم خانه هوشمند را بازی می کنند. تمامی قسمت های خانه هوشمند از طریق سیستم سنترال یا کنترل کننده مرکزی با هم در ارتباط بوده و به طور همزمان کار می کنند. برنامه ی تمامی این سیستم ها به واسطه کنترل کننده مرکزی به تمامی بخش های خانه ارسال می شود. سیستم کنترل کننده ی مرکزی تمامی اطلاعات را به بخش ها ارسال کرده و خودش مسئولیت نظارت و کنترل آنها را بر عهده دارد.

 • پروتکل های ارتباطی

به منظور اینکه قسمت های مختلف یک خانه هوشمند با کنترل کننده مرکزی در ارتباط باشند و به راحتی با هم کار کنند، لازم است که ارتباطی هماهنگ و مشخص شده وجود داشته باشد. پروتکل های ارتباطی در خانه های هوشمند در واقع مسیری قابل قبول و استاندارد هستند  که می توانند اطلاعات را در بین خودشان جابجا کند. این مسیر های ارتباطی هم با سیم هستند و هم به صورت بی سیم، بلوتوث و یا اینترنتی.

 • سنسورها

سنسورها در خانه های هوشمند به واسطه ابزار هایی عمل می کنند که می توانند از وضعیت های موجود در خانه مانند وجود دود، نور، دما، شیء اضافی و …  گزارش تهیه کنند و این گزارش ها را برای کنترل کننده مرکزی به وسیله پروتکل های ارتباطی ارسال کنند و بعد از آن به واسطه برنامه های از قبل تعیین شده قسمت های مختلف ساختمان را به کار اندازند. مثلاً با افزایش دما  تا حد مشخصی سیستم سرمایش خود به خود روشن می شود و یا با گرم شدن بیش از حد هوا و یا وجود دود در ساختمان پیام های صوتی به آتش نشانی ارسال می شود.

عملگرها در سیستم های هوشمند کدامند؟

عملگر های یکی از اجزای مهم خانه های هوشمند هستند که وظیفه ی آنها انجام دادن کارهایی مانند باز کردن درب خانه یا پارکینگ، حرکت موتورهای پرده برقی، تماس گرفتن با آتش‌نشانی، تماس گرفتن با ۱۱۰ و … هستند.

به زبان ساده تر تمامی عملگر ها به عنوان حرکت دهنده ها عمل می کنند و در واقع فرمان های صادر شده از سیستم را اجرا می کنند. عملگر ها نیاز به منبع انرژی و سیگنال کنترل دارند. برای به کار انداختن سیگنال های کنترل معمولاً انرژی کمی لازم است که ممکن است ولتاژ الکتریکی یا جریان هیدرولیک نیروی انسانی و فشار پنوماتیک و یا …. باشد.

عملگرها در سیستم های هوشمند، دیمرها، رله ها و یا فرمان های برنامه نویسی هستند که به وسیله شیر برقی، موتور پرده برقی، ترموستات، برد الکترونیکی، سیستم های گرمایش و سرمایش، قفل های بی سیم، سیستم های صوتی تصویری و … تمامی دستورات صادر شده از دستگاه سنترال خانه را اجرا می کنند.

به عنوان مثال هنگامی که کنترل کننده سنترال خانه هوشمند به پروتکل وای فای دستور می دهد که ورودی تلویزیون را روی ورودی خاصی تنظیم کند، این فرمان را روی شبکه ی خود انجام می دهد. در واقع به راحتی تمامی این کار ها انجام می شود درست مانند زمانی که یک نیروی انسانی کار را انجام داده باشد و یا در شرایط دیگر یک ترموستات از طریق پروتکل بی سیم فرمان صادر شده را برای ست پوینت به وسیله رله ها اعمال می کند.

چرا خانه های هوشمند؟

دنیای مدرن امروزی بسیار متفاوت از قبل است، پس بسیار منطقی است که راه حل های ما هم در این دنیای مدرن برای حل مسائل کاملاً متفاوت شود. خانه های هوشمند مزایای بسیاری برای ساکنینش دارند که مهمترین این مزایا را می‌توان به چند دسته اصلی تقسیم کرد:

 • تحت کنترل داشتن تمامی وسایل خانه
 • تامین امنیت و ایمنی بیشتر
 • بهینه سازی مصرف زمان و انرژی
 • لوکس کردن قابلیت ها و کنترل شدن تجهیزات

در خانه‌های هوشمند چه قسمت هایی از خانه هوشمند می شود؟

 

خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!
خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!

 

 • نورپردازی و روشنایی

ابزارهای هستند که در خانه تعبیه می شوند تا روشنایی ها و نورپردازی را در خانه تنظیم کنند. یکی از فواید نورپردازی به روش هوشمند در خانه های هوشمند، مدیریت مصرف انرژی است. خصوصاً در این روزها که آمار مربوط به مصرف برق کشور مان بیشتر مربوط به بخش روشنایی است. با روشنایی هوشمند می توانید برنامه های از پیش تعیین شده بسیاری را در خانه هوشمند تان فعال کنید. مثلاً می توانید هنگام ورود مهمان به خانه پخش موسیقی و یا فیلم را در برنامه خود داشته باشید و یا اینکه با فشار یک دکمه بر روی موبایل تمامی لامپ ها را هنگام خروج از خانه خاموش کنید.

 • سرمایش و گرمایش

استفاده از تجهیزات سرمایشی گرمایشی مانند فن‌کوئل، شومینه های هوشمند، سیستم های گرمایشی از کف خانه، یکپارچه سازی آنها با سیستم خانه ی هوشمند و اسپلیت در خانه های هوشمند انجام می شود. بسیاری از افرادی که در شهرهای خوش آب و هوای کشور ویلایی دارند و نمی توانند به صورت مداوم و همیشگی در آن حضور داشته باشند بسیار طرفدار این گونه خانه ها هستند چرا که هنگام غیبت آنها و عدم حضورشان در ماه های طولانی از سال به راحتی می توانند قبل از ورود به ویلا سیستم گرمایش و سرمایش را روشن کرده تا هنگامی که وارد ویلا می‌شوند دما کاملا متناسب با شرایط باشد.

 • امنیت

امنیت و سیستم ایمنی در خانه های هوشمند سطح بسیار بالایی دارد. به راحتی می توان در خانه های هوشمند به کمک رابط‌های کاربری قسمت های دزدگیر، سنسورهای نور، حرکت، دما را کنترل کرد، تصاویر مربوط به دوربین های امنیتی را تماشا کرد و برای کارایی بیشتر و خیال آسوده تر از سناریوهای ساده امنیتی در خانه های هوشمند استفاده کرد.

 • تلویزیون و سینمای خانگی

پخش سینمای خانگی و فیلم در خانه های هوشمند بسیار مهم است. در واقع خانه هوشمند تمامی سیستم های مربوط به پخش فیلم و سینمای خانوادگی را به صورت یکپارچه اجرا می کند. یکی از مهمترین فواید موجود در خانه های هوشمند این است که نیازی به وجود ریموت های مختلف برای دستگاه های مانند ماهواره، دی وی دی پلیر، تلویزیون، سینمای خانوادگی و … نیست.

در واقع تمامی این دستگاه ها با ریموت خانه کنترل می شود. علاوه بر این امکان پخش فیلم در همه قسمت های خانه به وسیله ی یک هارد تحت شبکه وجود دارد که تمامی ساکنین می توانند در هر قسمتی از خانه به تماشای فیلم بنشینند.

خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!
خانه های هوشمند، دستیاری جدید در زندگی!

ویژگی های خانه هوشمند کدامند؟

 • لوکس بودن
 • ایمنی بالا
 • سهولت راه اندازی و نصب
 • وجود کیفیت بالای محصولات تعبیه شده در خانه
 • کنترل کردن تمامی تجهیزات، هنگام عدم حضور در منزل
 • استفاده ساده برای سالمندان و کودکان
 • ایجاد تغییرات بسیار کم هنگام سیم کشی تابلو برق
 • گستردگی محصولات نزدیک به ۱۲ هزار محصول
 • صرف هزینه کم نسبت به ارزش افزوده ای که به خانه اضافه می شود
 • امکان اجرا در پروژه های در حال ساخت
 • تنوع بی نظیر سیستم های مربوط به خانه هوشمند
 • امکان کاهش هزینه ها با ایجاد تغییرات بسیار کم در تابلو های برق خانه ها و اضافه کردن کابل های شبکه
 • امکان داشتن سیستمی سنتی و هوشمند در کنار هم
 • محیط کاربری بسیار قابل فهم و ساده

حال که با عبارت خانه های هوشمند آشنا شدید اگر قصد خرید خانه یا خرید آپارتمان را دارید، بهتر است که گزینه ی هوشمند را مد نظر خود داشته باشید. چرا که خرید خانه ی هوشمند علاوه بر لوکس بودن بسیار مزایای بسیار مهم دیگری دارد که یکی از آنها اتلاف کمتر انرژی است که بسیاری از هزینه‌های ماهانه شما را کاهش می دهد.

اگرچه هنگام خرید تعداد اینگونه خانه یا آپارتمان ها کم است و در واقع محدودیت انتخاب پیدا می کنید اما باز هم ارزشش را دارد. چرا که با کمی گشت و گذار و دقت بیشتر می توانید خانه یا ملکی را خریداری کنید که سال های سال بتوانید به صورت بسیار موثر از آن استفاده کنید.

پس وقت را تلف نکنید و اگر قصد خرید آپارتمان یا خانه را دارید همین الان با مشاورین املاک زمین تماس حاصل فرمایید.