برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید خانه بدون شک یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی است. مردم در خرید خانه همواره دغدغه ها و نگرانی ها زیادی دارند. از این رو این موارد خرید خانه را به یک پروسه وقت گیر، سخت و طاقت فرسا تبدیل می کند. در واقع خرید خانه برای هر فردی یکی از مهم ترین اتفاق های زندگی و از جمله پر چالش ترین کارها است. که اگر اولین تجربه شما در خرید خانه باشد، حساسیت این موضوع افزایش پیدا کرده و سخت تر می شود.

برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟
برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

همه به دنبال این هستند که خانه مورد نظر خود را مطابق با معیار های خود انتخاب کنند. اگر این انتخاب مناسب نباشد، ممکن است سریعا شما را از این خرید پشیمان کند. رعایت برخی قواعد و نکات خرید خانه می‌تواند به شما در این راه کمک کرده و با استفاده از آن ها انتخاب بهتری داشته باشید.

افراد بسیاری هستند که بدون دانستن و توجه به این نکات خانه ای را خریداری کرده و پس از مدتی زندگی در آن متوجه می شوند که اشکالات و معایب بسیاری داشته و از این موارد غافل بوده اند. با وب سایت املاک زمین همراه باشید تا در ادامه برخی از مهم ترین نکات خرید خانه را با یکدیگر بررسی کنیم.

مهم ترین نکات در خرید خانه

همان طور که گفته شد، نکات بسیاری در خرید خانه وجود دارد. این نکات طبق سلیقه، علاقه، شرایط و هدف خرید می تواند متفاوت باشد. از این رو نکات بسیاری در خرید خانه وجود دارد که نمی توان تمامی آن ها را مورد بررسی قرار داد. به عنوان مثال ممکن است فردی به دنبال خانه ای با نوردهی عالی و بالا باشد در حالی که فردی دیگر به این موضوع اهمیت نداده و میزان نورگیری منزل اهمیت چندانی برای او ندارد. در ادامه املاک زمین شما را با مهم ترین نکات در خرید خانه آشنا خواهد کرد.

دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

دسترسی های محلی و مناسب به وسایل حمل و نقل عمومی از مهم ترین نکات در خرید خانه است. بسیاری از افراد، با توجه به شرایط زندگی و شغلی نیاز مبرم به دسترسی به ایستگاه‌ های تاکسی، اتوبوس‌ های شهری و مترو دارند. از این رو در خرید خانه می بایست حتما این نکته را مد نظر قرار داده و خانه را از منظر دسترسی بررسی کنید.

حتی اگر از حمل و نقل عمومی نیز چندان استفاده نمی کنید، در دسترس بودن این شرایط و امکانات می تواند مزیتی برای شما به حساب آمده و در مواقع ضرورت به کمک شما بیاید. علاوه بر این ها افرادی که به دلایل مختلف به منزل شما می آیند راحت تر به مقصد رسیده و اذیت نمی شوند.

 

امکانات موجود

امکانات موجود در آن محله یا خیابان از دیگر مواردی است که می بایست در خرید خانه آن ها را مد نظر قرار دهید. برای برخی افراد نزدیک بودن فروشگاه ها و سوپرمارکت ها یا نانوایی، برای برخی دسترسی به ATM و یا وجود یک فضای سبز یا پارک حائز اهمیت است. بدون شک دسترسی به مواردی همچون فروشگاه ها، نانوایی، میوه فروشی و … مهم است و می تواند مزیت به حساب بیاید. از این رو در خرید خانه با توجه به نیازهای خود محله و خیابان مورد نظر را بررسی کرده و تنها به دیدن و مشاهده منزل بسنده نکنید.

شرایط محله و خیابان

از مواردی که بسیاری افراد در خرید خانه به آن توجه می کنند شرایط محله و خیابان است. برخی افراد به دنبال یک محله یا خیابان آرام می گردند تا پس از یک روز کاری خسته کننده کمی استراحت داشته باشند یا شلوغ و خلوت بودن کوچه خیابان برای او فرقی ندارد. برخی به دنبال خانه ای می گردند که کوچه ای بزرگ و دلباز داشته باشد و زندگی در کوچه ها تنگ و باریک و بن بست ها را دوست ندارند.

همچنین همسایگی با مدارس، بیمارستان ها، ادارت و مواردی از این قبیل بدون شک نشان دهنده شلوغی و شرایط ویژه آن محله و خیابان است. در هر صورت این موارد را از قبل در نظر گرفته و در هنگام خرید خانه به آن ها توجه کنید. لازم به ذکر است در برخی اوقات یک محله آرام به نظر می رسد و البته این به معنای این نیست آن محله محله ای آرام است. می بایست این موضوع را به دقت بررسی کرده و یا با پرس و جو از آن مطمئن شوید.

برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟
برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

تجهیزات ساختمان

تجهیزات و امکانات ساختمان نیز از دیگر مواردی است که می بایست به آن ها توجه کرد. لازم است در بازدید از منزل تمامی بخش ها را مشاهده کرده و آن ها را مورد بررسی قرار دهید. از بخش هایی که برای شما مهم تر است به شکل ویژه بازدید کرده و جزئیات آن را نیز مورد بررسی قرار دهید.

به عنوان مثال اگر حیاط یا اتاق خواب برای شما مهم است آن را به خوبی بررسی کنید. نمای ظاهری ساختمان، کیفیت و سلامت تمامی تجهیزات همانند شیرآلات، وسایل سرماشی و گرمایشی و موارد این چنینی را مورد بررسی قرار داده و در بازدید از منزل به آن ها توجه کنید.

سیستم سرمایشی و گرمایشی

از مهم ترین موارد در زمینه بررسی تجهیزات و امکانات در خرید منزل، بررسی سیستم های سرمایشی و گرمایشی است. این موارد از ملزومات هر خانه ای بوده و می بایست در بازدید و خرید منزل به آن ها توجه کنید. اگر خانه مهجز به سیستم های سرمایشی و گرمایشی است آن ها را بررسی کرده و از کارکرد صحیح آن ها مطمئن شوید.

افراد بسیاری هستند که در فصل نیاز به سراغ این تجهیزات رفته و متوجه می شوند که خراب یا ناقص بوده و امکان استفاده از آن ها وجود ندارد. اگر هم خانه به این تجهیزات مجهز نیست شرایط و پیش زمینه های آن را جویا شده تا از این موارد آگاه شده و خرید بهتری داشته باشید.

برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟
برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

پارکینگ

یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط در آپارتمان ‌نشینی، پارکینگ است. اگر خودرو دارید و یا می خواهید خودرو بخرید، در خرید خانه به پارکینگ نیز توجه کنید. هنگام بازدید از ملک بهتر است به نکاتی در این مورد دقت شود. مسقف بودن پارکینگ یا باز بودن آن بسیار مهم است. پارکینگ مسقف به دلیل حفظ خودروی شما از آفتاب، باران یا برف گزینه بهتری در مقابل پارکینگ روباز است.

همچنین، هر چه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب ‌تر و استاندارد تر ساخته شده و استفاده از آن نیز راحت تر می باشد. در پارکینگ برخی آپارتمان ‌ها و منازل، مکانی برای خودروی اضافه یا مهمان در نظر گرفته شده است که این مورد نیز یک مزیت برای منازل یا آپارتمان ها به حساب می آید.

همسایه ‌ها

برای برخی افراد، همسایه ها بسیار مهم بوده و به این موضوع توجه دارند. همسایه‌ خوب، آرام و بی ‌حاشیه از مهم ‌ترین نیازها در خرید خانه است. حین بازدید از ملک در این مورد تحقیق کنید. این اطلاعات را می تواند از چند طریق به دست آورید. به عنوان مثال از خود همسایه‌ ها در مورد آن محله پرس ‌و جو کنید. معمولا افراد صادقی پیدا می ‌شوند که حقیقت را گفته و نکاتی درباره آن کوچه یا محله بازگو کنند.

بازدید از ملک به دفعات متعدد هم می‌تواند در این زمینه موثر باشد. هر چه شناخت شما بیشتر باشد، انتخاب بهتری خواهید داشت. اگر خانه مورد نظر آپارتمانی باشد، حین بازدید از ملک به تمیز بودن راهرو ها و میزان سر و صدای موجود در ساختمان نیز توجه کنید.