چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم

چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم

وقتی امکان خرید خانه ویلایی نیست، باید به فکر خرید آپارتمان باشیم، ولو آپارتمان های کوچک. با زیاد شدن جمعیت و تغییرات زیادی که در سبک زندگی انسان های به وجود آمده، اندازه خانه ها نیز تغییر کرده است. بیشتر خانه ها دیگر مثل قبل بزرگ نیست و بعضی از آنها بسیار کوچک هستند.

خوشبختانه انسان ها همیشه برای مسائل خود راه حلی پیدا می کنند. در مورد خانه های کوچک هم همینطور است. به کمک دکوراسیون داخلی و استفاده از رنگ و وسایل مناسب، می شود یک خانه کوچک را بزرگ جلوه داد. اما چطور می شود این کار را کرد؟ چه ترفندهایی برای بزرگ نشان دادن فضاهای کوچک وجود دارد؟ در ادامه برخی از این ترفندها را با هم بررسی می کنیم.

چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم
چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم

مقیاس را کوچک کنید

وسایل تزیینی و مبلمانی که انتخاب می کنید، به شدت می تواند یک فضا را کوچک تر از چیزی که هست نشان دهد. عدم تناسب بین فضایی که در اختیار دارید و اندازه وسایلی که انتخاب می کنید، نه تنها باعث می شود که وسایل شما جلوه خوبی نداشته باشند ، بلکه کل محیط را هم اشغال می کنند.

شاید یک مبل قرمز خیلی بزرگ، به تنهایی بسیار زیبا و قشنگ باشد ، اما باید ببیند که ابعاد آن با فضای نشیمن و پذیرایی شما تناسبی نداشته باشد. پس بهترین و اولین قدم برای بزرگ تر نشان دادن یک فضا یا خانه کوچک، استفاده از وسایل کوچک تر است.

البته این به معنای استفاده از وسایل بیش از حد کوچک و غیر کاربردی نیست، بلکه هدف ایجاد تناسب بین ابعاد وسایل یک خانه و فضایی است که در اختیار دارید. اما اگر باز هم اصرار دارید که یک وسیله تزئینی بزرگ در خانه خود داشته باشید ، بهتر است که از وسایل تزئینی دیواری، مثلا یک آئینه بزرگ استفاده کنید. و قرار دادن اشتباه بزرگ در یک فضای کوچک را به کلی از ذهنتان بیرون کنید.

وسایل با پایه کوتاه انتخاب کنید

استفاده از وسایلی که پایه کوتاه دارند، بیشتر برای اتاق خواب مناسب است. اگر اتاق خواب کوچکی دارید، بهتر است که حتی از تخت های بدون پایه استفاده کنید که مستقیم روی زمین قرار می گیرند.

این کار باعث می شود که علاوه بر بزرگ تر نشان دادن اتاق، احساس راحتی بیشتری نیز داشته باشید. زیرا وسایلی که روی زمین قرار می گیرند ، دیگر دیوارها را نمی پوشانند. همین موضوع باعث می شود تا فضای شما بزرگ تر به چشم بیاید.

کمد بدون پایه، میز آرایش بدن پایه و یک صندلی راحتی کوتاه هم از دیگر وسایلی است که می توانید برای بزرگ تر نشان دادن ، فضای کوچک اتاق خود از آنها استفاده کنید. حتی در اتاق پذیرایی و نشیمن هم به جای استفاده از بوفه های تزئینی پایه دار، از مدل هایی استفاده کنید که مستقیم و بدون پایه بر روی زمین قرار می گیرند. با همی یک کار ساده می توانید خانه کوچک خود را بزرگ تر جلوه دهید.

وسایل با حداقل تزئین را انتخاب کنید

مبلمان ساده و بدون نقش و نگار زیاد، تخت خواب ساده بدون تاج و رنگ طلایی هم زیبا هستند. حتی به اعتقاد بسیاری از افراد زیبایی در سادگی است. این موضوع به خصوص در مورد فضاها و خانه های کوچک بسیار کاربردی است.

وسایل تزئینی ساده نه تنها چشم گیر تر هستند ، بلکه باعث می شوند تا احساس سبکی بیشتر از محیطی که قرار دارند، احساس کنید. هر چقدر وسایل ساده و کم تر باشند، نور و هوا بهتر می تواند بین آنها به گردش درآید و در نتیجه فضا را به اصطلاح خفه نمی کنند.

خودتان تصور کنید که برای یک فضای پذیرایی ۱۲ متری، مبلمان طلایی یا یک تاج پروانه ای مناسب تر است، یا مبلمان خوش تراشی که حداقل تزئینات را دارند و ابعاد آن متناسب با فضای شماست؟ پس اگر می خواهید فضا و خانه کوچک شما، از چیزی که هست کوچک تر به چشم نیاید، استفاده از وسایل تزئینی و مبلمان با حداقل تزئین اما در عین حال ساده و شیک را فراموش نکنید.

آئینه را فراموش نکنید

همیشه زمانی که موضوع طراحی داخلی برای یک فضای کوچک مطرح می شود، آئینه ها هم حضور دارند. آئینه نه تنها نور را منعکس می کند ، بلکه کل فضایی که روبروی آن قرار دارد را نیز منعکس کرده و باعث می شود تا یک فضای کوچک بزرگ تر دیده شود.

استفاده از یک آئینه با اندازه مناسب، و البته با حداقل تزئین، برای دو برابر نشان دادن هر فضایی کاربرد دارد. حتی در فضاهای بزرگ هم باعث می شود تا همه چیز دو برابر به چشم بیاید؛ دیگر در مورد فضا یا یک خانه کوچک که جای خود را دارد. پس اگر به دنبال بزرگ تر جلوه دادن خانه خود هستید از معجزه آئینه غافل نشوید.
پرده و فرش مناسب انتخاب کنید

همانطور که در مورد آئینه گفت شد، استفاده از یک وسیله مناسب می تواند باعث فریب چشم شده و یک فضای کوچک بزرگ تر از چیزی که هست جلوه کند. در مورد پرده ها و فرش نیز همین طور است. اگر فضای شما بسیار کوچک است ، بهتر است که کلا آنها را حذف کرده از نوع کرکره ای استفاده کنید.

در طول روز آنها را بالا بکشید، تا علاوه بر آمدن نور به فضای داخل خانه حس بزرگ تر بودن فضا را نیز تجربه کنید. اما اگر به استفاده از پرده اصرار دارید، میله های پرده را بالاتر از قاب پنجره بزنید. با این کار، دیوار بلند تر به نظر می رسد و در نتیجه باعث بزرگ تر جلوه کردن فضا می شود.

در مورد فرش، بهتر است که درست مثل وسایل تزئینی و مبلمان، حداقل و ساده باشد. فرش بزرگ برای یک محیط کوچک با دنیایی از نقش و نگار شاید به تنها بسیار زیبا باشد، اما باید بدانید که استفاده از چنین فرشی نه تنها خانه شما را زیبا نمی کند، بلکه حس کوچک بودن خانه را نیز در شما به وجود می آورد.

بنابراین برای خانه کوچک خود، بهتر است از فرش های با نقش ساده و رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ نیز به اندازه نقش در طراحی داخلی موثر است و می تواند باعث بسته یا باز جلوه دادن محیط شود.

چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم
چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم

رنگ سفید بهترین رنگ برای یک خانه کوچک

همه می دانند که رنگ سفید باعث بزرگ جلوه نشان دادن هر فضایی می شود. با رنگ سفید دیوارها بلندتر به نظر می آِیند و مرز بین دیوارها کمتر به چشم می آید. به همین دلیل متخصصین طراحی داخلی، استفاده از رنگ سفید را بهترین رنگ برای یک خانه کوچک می دانند.

علاوه بر این، رنگ سفید رنگ سادگی است و سادگی برای یک فضای کوچک بهترین و مناسب ترین تکنیک محسوب می شود. اگر نگران این هستید که فضای شما بیش از اندازه بی روح شود، اصلا نگران نباشید. با استفاده از وسایل چوبی یا عناصر بافت دار و رنگ های گرم به راحتی می توانید سردی رنگ سفید را بگیرید.

وسایل تزئینی عمودی استفاده کنید

از قفسه و کمدهای تزئینی تا لامپ و سایر وسایل، بهتر است که همه چیز عموی باشد. استفاده از عناصر تزئینی در طراحی دکوراسیون داخلی، که بر عمودی بودن فضا تاکید دارند، حس باز بودن فضل را در بیننده القا می کنند. علاوه بر این باعث ایجاد حس جریان داشتن و حرکت در محیط می شوند.

بنابراین بهتر است برای بزرگ تر جلوه دادن یک فضای کوچک، به جای استفاده از کمدهای تزئینی و لامپ های افقی از نوع عمودی آنها استفاده کنید.

چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم
چطور خانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم

اشیاء اضافی را در مسیرهای عبور قرار ندهید

طبیعی است که یک فضای کوچک، جای زیادی برای قرار دادن وسایل ندارد. این موضوع به خصوص در مورد یک خانه کوچک بیشتر باید مورد توجه باشد. یکی از مکان هایی که باعث می شود یک فضای کوچک بسته به نظر برسید، قرار دادن وسایل اضافی در مسیرهای رفت و آمد است.

به خصوص در ورودی و راه روها ، تا جای ممکن باید از قرار دادن وسایل اضافی خودداری کنید. به دلیل کوچک بودن فضا، احتمال برخورد کردن پا با اشیایی که در مسیر رفت و آمد قرار دارند، بیشتر می شود. همین موضوع باعث می شود تا احساس کنید که در فضای تنگ تر و کوچک تری قرار دارید.

جمع بندی

انسان ها با توجه به نیاز و تغییراتی که در سبک زندگی به وجود آمده، به سمت فضاها و خانه های کوچک تر رفته اند. جمعیت زیاد شده و دیگر امکان داشتن یک خانه بزرگ برای همه ممکن نیست. اما خوشبختانه همیشه برای مسائل و مشکلات راهی هست.

طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک رشته تخصصی کمک می کند تا با استفاده از برخی ترفندهای ساده، اما موثر فضا و خانه کوچک خود را بزرگ تر جلوه دهیم. برخی از این تکنیک ها که در این مقاله به آنها اشاره شد، روش های بسیار موثری برای بزرگ تر نشان دادن یک خانه کوچک است.

رنگ های روشن، وسایل با اندازه متناسب با فضا، وسایل تزئینی ساده و اجتناب از قرار دادن وسایل اضافه در محیط های کوچک، باعث می شود تا هوا و نور در محیط بهتر جریان پیدا کرده و تا جای ممکن یک فضای کوچک به فضایی بزرگ تر تبدیل شود.