خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن

خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن

این روزها دغدغه های اکثر مردم سرمایه گذاری و همچنین چند برابر کردن پولی است که هر روز ارزش خودش را بیشتر از قبل از دست می‌دهد. اکثر کسانی که یا پولی پس انداز کرده اند و یا سرمایه ای از قبل داشتند سعی دارند که بتوانند سرمایه خود را چند برابر کرده و یا اینکه ارزش اولیه آن را حفظ کنند. با این اوضاع اقتصادی ناپایدار امروز و همچنین افزایش بی رویه تمامی مایحتاج و ملک، ارز، طلا و … چگونه می توان ارزش سرمایه ی خود را حفظ کرد؟

کسانی که کسب و کارهای کوچک تولیدی یا خدماتی دارند قطعاً سرمایه شان در جهت بهره‌وری هرچه بیشتر و افزایش ارتقاء کارشان به کار گرفته می شود اما صحبت در مورد کسانی است که پس اندازی دارند و یا سرمایه ای اندوخته اند و می خواهند آن را در این اوضاع چند برابر کرده و یا ارزش آن را حفظ کنند.

این روزها بازار خرید طلا، ارز، ماشین، سکه، نقره و … بسیار داغ است اما مسئله ای که در این میان وجود دارد این است که آیا بازار این موارد، همچنان با روند افزایشی ادامه پیدا می کند و یا اینکه در جایی راکد شده و بسیار تنزل پیدا خواهد کرد؟ در هر حال برای انجام سرمایه گذاری در این گونه بازارها ریسک زیادی لازم است که البته از عهده ی هر کسی بر نمی آید.

اگر بخواهیم که سرمایه گذاری مطمئن و بی دغدغه ای داشته باشیم قطعا سرمایه گذاری در زمینه ی املاک و خرید ملک بهترین گزینه است، چراکه مزایای زیادی دارد که یکی از آنها پایین بودن ریسک و همچنین عدم تغییر ناگهانی قیمت هاست. البته خرید ملک مزایای بسیار زیاد دیگری دارد که در واقع ما فقط به دو مورد از آنها اشاره کرده ایم. در این زمینه دزدی و کلاهبرداری کمتر از سایر سرمایه‌گذاری ها وجود دارد. چرا که دیگر نمی شود زمینی که متعلق به فردی است را دزدید و آن را به جای دیگری انتقال داد. اما باز هم در این زمینه انواع کلاهبرداری های دیگری وجود دارد که یکی از آنها دو بار فروختن زمین به دو فرد است که البته بازهم نسبت به سایر سرمایه گذاری ها درصدش پایین تر است.

خوب بعد از صحبت هایی که در این زمینه عنوان کردیم به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر خرید ملک و سرمایه گذاری در خرید املاک، زمین، آپارتمان، ملک تجاری و …. بسیار بهتر از سایر گزینه هاست. اما در زمینه خرید ملک حتماً باید قبل از اقدام به آن اطلاعات و آگاهی لازم را داشته باشید چراکه در صورت عدم تخصص در خرید زمین قطعاً انتخاب خوبی نخواهید داشت و سرمایه تان را تا حد زیادی به هدر می دهید.

اگر آگاهی و تخصص کافی در زمینه خرید ملک، خرید زمین، خرید آپارتمان و یا ملک تجاری نداشته باشید، قطعا در انتخاب تان دچار مشکل خواهید شد و در صورت خرید زمین خاصی قطعاً بعدها به مشکل بر خواهید خورد. چرا که سرمایه گذاری در زمینه ی خرید ملک و غیره نیازمند تخصص و آگاهی لازم در این زمینه است. لذا اگر تصمیم دارید که زمینی بخرید و یا آپارتمان و یا خانه کلنگی و یا غیره را خریداری کنید،حتما قبل از اقدام به خرید با افراد متخصص مشورت کنید.

خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن
خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن

اگر اطلاعات کافی در این مورد را ندارید حتما قبل از خرید از مشاورین و متخصصین آگاه و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. تیم تخصصی مشاورین املاک ما در سایت املاک زمین همواره پاسخگوی سوالات و نیازمندیهای شما در این زمینه خواهند بود. حتی می توانید خرید زمین یا ملک مورد نظر خود را به مشاورین متخصص املاک زمین بسپارید و مطمئن باشید که بهترین گزینه را انتخاب کرده اید.

چرا که آنها با داشتن چندین سال سابقه کاری مفید در این زمینه قطعاً بهترین گزینه را برای شما انتخاب خواهند کرد. گزینه‌ای که بعد از مدت زمان کمی سرمایه تان را به راحتی چند برابر کند. برای خرید ملک تجاری و یا زمین در هرجای ایران نیاز به یک سری پیش نیازها دارید که در این مقاله سعی داریم به این مسائل بپردازیم.

در پایان این مقاله قطعاً پرسش‌های فردی که می خواهد بداند برای سرمایه گذاری بهتر است ملک تجاری بخرد یا مسکونی؟ به راحتی پاسخ داده خواهد شد. پس با ما در سایت املاک زمین همراه باشید و پاسخ سوالات خود در این زمینه را دریافت کنید. در ابتدای این مقاله قبل از هر چیز بایستی بدانید که برای سرمایه گذاری، خرید املاک تجاری برای شما بهتر است و یا املاک مسکونی ؟

برای پاسخ به این سوال بایستی عنوان کرد که خرید هر نوع ملکی و یا به طور کلی سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات در هر زمینه ای که باشد قطعا سود آور خواهد بود و بهترین نوع سرمایه گذاری مطمئن است.

خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن
خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن

اما خرید ملک تجاری بهتر است یا مسکونی؟

در حال حاضر برای پاسخ به فردی که سوالش سرمایه گذاری در بازار خرید ملک مسکونی یا خرید ملک تجاری است، باید گفت این نوع خرید دقیقا وابسته به این است که در زمینه خرید املاک و مستغلات چقدر تخصص دارید؟ اگر برای اولین بار است که می‌خواهید در زمینه خرید املاک سرمایه گذاری کنید، بهترین پیشنهاد این است که سرمایه گذاری و خرید ملک خود را با خرید ملک تجاری آغاز کنید.

دلیل این انتخاب هم کاملاً مشخص است چرا که با خرید ملک مسکونی قطعاً بعد از گذشت مدت زمانی از عمر ساخت این نوع املاک، با وجود فرسودگی از قیمت ساختمان آنها کم می شود و اگر قیمت زمین آن ها اضافه نشود قطعاً مقدار سرمایه تان ثابت باقی خواهد ماند. اما در خرید ملک تجاری اوضاع کاملاً برعکس است. چراکه املاک تجاری با گذشت زمان و همچنین فرسوده شدن به دلیل این که بیشتر شناخته می شوند و مشتری‌های بیشتری به مرور زمان پیدا می کنند، بالطبع ارزش سرمایه آنها چندین برابر خواهد شد.

در ضمن اینگونه املاک همیشه مشتری های خاص خود را دارد و هر زمان فردی اراده کند که آنها را بفروشد در کوتاه‌ترین زمان ممکن می تواند ملک خود را نقد کند. در واقع مانند بازار طلا می توانید به راحتی با خرید این گونه املاک هر زمان اراده کنید پول خود را نقد کنید. چرا که در کوتاه‌ترین زمان ممکن میتوانید مشتری املاک تجاری را پیدا کرده و ملک خود را تبدیل به نقدینگی کنید. در واقع مشتری آماده به خرید برای ملک تجاری همیشه وجود دارد و برای اینکه ملک خود را بفروشید، دیگر نیاز ندارید که منتظر فصل نقل و انتقال باشید و به راحتی می توانید در هر زمانی که خواستید ملک خود را انتقال داده و به فروش برسانید.

 

 

مطابق با آمار ارائه شده در چند سال اخیر، اگر شخصی زمینی را با موقعیت تجاری خاصی خریداری کرد و در آن ملکی تجاری ساخت، برای فروش آن قطعاً از حاشیه ۴ الی ۵ برابری برخوردار خواهد شد. البته بهتر است قبل از اقدام به خرید ملک تجاری حتماً استعلام های قانونی و گزارش های آنها را دریافت کنید.

در واقع بایستی اطمینان حاصل کنید که زمینی که قصد خریداریش را دارید بدون مشکل باشد و عوارض و یا بدهی خاصی به شهرداری بانک، بیمه، دیگر ارگانها و غیره نداشته باشد. در واقع تمامی این استعلامات مربوط به خرید ملک تجاری را صاحب ملک باید در اختیارتان قرار دهد و یا می توانید از مشاورین املاک که به واسطه ی آن ها قصد خرید ملک مورد نظر را دارید استعلام گیری کرده و کلیه این موارد را بررسی کنید.

هنگام خرید ملک تجاری و یا اجاره آن حتماً بایستی عین جمله (اسقاط کافه خیارات ولو خیارات غبن فاحش) در قرارداد آورده شود. چراکه با قید این جمله هرگونه فسخ و پشیمانی در معامله از خریدار یا فروشنده سلب خواهد شد. قبل از انجام معامله در مورد خرید زمین و یا ملک تجاری تصمیم خود را به صورت صددرصد بگیرید چرا که پشیمانی در این مورد و نهایتاً فسخ قرارداد بسیار سخت خواهد بود و در واقع مشمول جریمه و صرف هزینه برای فسخ کننده خواهد بود.

ویژگی‌های یک ملک تجاری خوب چیست؟

املاک تجاری بایستی دارای خروجی و ورودی مشرف به خیابان باشند که در آنها فعالیت تجاری راحت انجام شود. داشتن سند تجاری برای ملک تجاری بسیار واجب است و همچنین داشتن دسترسی به بیرون ملک و یا دسترسی مستقل به خیابان بایستی جزو مشخصات املاک تجاری باشد.

البته انواع املاک تجاری دیگری وجود دارد که درب های خروجی و ورودی آنها با املاک مجاور شان مشترک است مانند مغازه هایی که در یک پاساژ وجود دارند. تمامی املاک تجاری مانند املاک اداری بایستی اجازه نصب تابلو را داشته باشند و مجوز فعالیت آنها از طریق شهرداری صادر شده باشد.
تفاوت بین املاک تجاری و اداری در این است که در املاک اداری معمولاً خرید و فروش مجوز انجام نمی‌شود ولی در املاک تجاری خرید و فروش مجوز انجام می شود.

از آنجایی که بسیاری از افرادی می‌خواهند املاک تجاری را خریداری کنند تمایل دارند که مغازه خریداری کنند بهتر است هنگام خرید مغازه به نکات زیر توجه کنید:

خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن
خرید ملک تجاری و نکات مربوط به آن
  • اگر امکان خرید مغازه دو نبش را دارید و یا اینکه سرمایه تان کفاف خرید همچین مغازه را می دهد حتماً این گزینه را در نظر بگیرید چرا که یکی از مواردی که باعث می شود سرمایه خریدتان چند برابر شود قطعاً دو نبش بودن مغازه است. در واقع دو نبش بودن مغازه به جذب مشتری و همچنین دیده شدن بسیار کمک می کند.
  •  اگر می‌خواهید مغازه ای را در پاساژ خریداری کنید حتما گزینه ای را انتخاب کنید که نسبت به سایر مکان ها پر رفت و آمد تر بوده و تردد بیشتری داشته باشد.
  •   حتماً به صاحب ملک اطلاع دهید که سرقفلی را که به شما واگذار کرده است قرار است به چه شغلی و یا چه صنفی تغییر بدهید.
  •   خرید مغازه و یا ملک تجاری در کوچه پس کوچه ها و یا جاهایی که دید کافی ندارند، پیشنهاد نمی شود. اینگونه املاک حتی اگر قیمت پایینی داشته باشند اما امنیت زیادی ندارتد و برای شغل هایی مانند طلا فروشی و غیره مناسب نیستند.
  • حتماً دقت کنید که مغازه ای را که می خواهید بخرید حتماً در زمان ظهر در موقعیت آفتابگیر قرار نگیرد.
  • مطابق با آمار و بررسی‌ها مشخص شده است که مغازه هایی که در سمت راست خیابان تجاری هستند معمولاً شلوغ‌تر از مغازه های سمت چپ هستند پس بهتر است که مغازه هایی در سمت راست خریداری کنید.
  •   برخی خیابانها و یا پاساژها مختص بعضی اصناف و مشاغل هستند که بهتر است اگر شما هم جزء آن اصناف و مشاغل هستید، حتماً مغازه خود را در این خیابان ها و یا پاساژ ها خریداری کنید.

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله در سایت املاک زمین عنوان کردیم احتمالاً سوال افرادی که می خواستند بدانند خرید ملک تجاری بهتر است یا مسکونی پاسخ داده شده است در واقع با در نظر گرفتن این موارد به راحتی می توانید تصمیم بگیرید.