خانه ای مدرن

با این چند ایده ساده خانه ای مدرن داشته باشید

با خرید آپارتمان، شاید اولین سوالی که در ذهن تان می آید، نحوه چیدمان آن باشد. اگر به دکوراسیون مدرن علاقه داشته و تمایل دارید خانه یا حتی یکی از اتاق های تان را به این سبک طراحی کنید، باید بگوییم که کار سختی نیست. شما می‌ توانید با الهام گرفتن از ایده ‌های امروزی و اجرای آن در معماری و دکوراسیون داخلی یک دکوراسیون مدرن و زیبا برای خانه ‌تان ایجاد کنید. در این مطلب هم قصد داریم شما را با چند ایده فوق العاده و بسیار ساده آشنا کنیم که با اجرای آن می توانید در عین سادگی دکوراسیونی امروزی و بسیار شیک طراحی کنید.

خانه ای مدرن
خانه ای مدرن

ترکیب‌ های نامتناسب

برای داشتن یک خانه مدرن می بایست طراحی خاص و منحصر بفرد انجام شود به گونه ای که هرکس با دیدن آن همان حس خاص را دریافت کند. برای انجام این کار و ایجاد ترکیب های نامتناسب بهتر است به جای استفاده از ست های آماده مبلمان از مبلمان بدون هماهنگی استفاده کرد. اگر می ‌خواهید در اتاق ظاهری دلپذیری ایجاد کنید، می ‌توانید به ‌جای خرید یک‌ دست مبلمان ست، صندلی و میزها را به طور جداگانه خریده و آن ها را کنار هم قراردهید و با یکدیگر ست کنید. این نوع ترکیب بدون شک حس خاصی را به بیننده وارد می کند،  البته منظور ما ترکیب عجیب و غریبی هم نیست. برای مثال در کنار یک مبل راحتی مشکی می توانید از میز چوبی استفاده کنید، به همین سادگی!

تاریک و تیره

در دکوراسیون مدرن هیچ ممنوعیتی در استفاده از رنگ های تیره و تاریک و سیر ندارید. البته در چنین طراحی می توانید سایه ها و بافت های ملایم را نیز همراه کنید تا کمی از حس خشونت در محیط کاسته شود. البته باید هم همین ‌طور باشد؛ واقعیت این است که رنگ‌ های تیره متعلق به فضاهای روشن هستند و در چنین فضاهایی جلوه‌ ی بهتری دارند.

مواد اولیه متنوع

به نظر شما منظور از مواد اولیه متنوع چیست؟ این مورد بدین معناست که مثلا از مبلمانی که با مواد گوناگون ساخته شده اند استفاده کنید. استفاده از چنین وسایلی ایده ای بسیار خاص است و جذابیت خارق العاده ای به محیط می دهد. چرا فقط از صندلی تمام‌ چوب استفاده می‌ کنید، وقتی می ‌توانید یک صندلی داشته باشید که از آکریلیک، چوب و بافت در رنگ های مختلف ساخته شده است؟!؟

گیاهان گلدانی

استفاده از این گلدان تنها برای فضاهای مدرن نیست. استفاده از گیاه جلوه ی متفاوتی به فضاهای خالی و خطوط صاف در محیط می بخشد. گیاهان گلدانی هم می تواند شامل درختچه ‌های پهن ‌برگ بزرگ در گوشه‌ ی اتاق باشد یا تراریوم ‌های کوچک باشند. این گلدان ها به خانه ها و دکوراسیون حس زندگی می دهند.

نور طبیعی

در طراحی دکوراسیون خانه نور طبیعی را فراموش نکنید. زمانی استفاده از پرده های ضخیم و سنگین، نشانه ی پولدار بودن و توانگری صاحب خانه بود اما این روزها طراح ها برای اجرای دکوراسیون های لوکس و مدرن تمام سعی خود را می کنند تا از تمام حجم نور استفاده کنند و برای این هم درصورت نیاز از پرده های نازک استفاده می کنند.  بهتر است تاجایی که می توانید جلوی پنجره ها وسیله ای قرار ندهید، یکی از ساده ‌ترین ایده ‌ها در دکوراسیون مدرن است که تقریبا در هر فضایی اجرایی است.

وسایل فلزی

انتخاب از فلز همیشه و در هر زمان انتخابی خاص بوده و هست. حتی این روزها فضاهای داخلی خانه ‌ها پر از فلزات مختلف یا ترکیبی از آن ها می باشند. در حقیقت یکی از عناصر مهم در دکوراسیون مدرن و امروزی، فلز است. حال ممکن است این عنصر از کوچک ‌ترین جزئیات فلزی همچون ابزارآلات یا ناخن‌ گیر باشد، تا فلزاتی در ابعاد بزرگ ‌تر مانند چهارچوب مبلمان.

رنگ ‌های گرم

برای داشتن فضایی مدرن می بایست از رنگ های گرم نیز استفاده کنید. در حقیقت در سبک زندگی مدرن چیزی وجود دارد که اشتیاق همه افراد را به استفاده از رنگ های گرم تر بیشتر می کند. شاید در عکس ها رنگ سفید زیبا باشد، اما واقعیت این است که در بسیاری از خانه ‌ها، به دلیل معماری آن خانه یا سبک‌ زندگی ساکنینش، چهره‌ی باورپذیری به خود نمی‌گیرد. زمانی که حرف از زندگی واقعی به میان می اید خواه ناخواه پای رنگ های گرم مثل رنگ قهوه ای، سبز و … به میان می آید.

لوسترهای طبیعی

سعی کنید برای اجرای دکوراسیون مدرن، از لوسترهای طبیعی استفاده کنید، برای مثال لوسترهایی که با مواد مختلف بافته شده اند. شاید جالب باشد که بدانید امروزه این نوع لوسترها به دلیل شکل ظاهری و گرمای شان به یکی از اقلام اولیه‌ ی آشپزخانه‌ های زیبا و مدرن تبدیل شده ‌اند. شما می توانید با استفاده از چنین لوسترهایی فضای سخت را به فضایی راحت و نرم تبدیل کنید و تمام چشم ها را به سمت آن بکشانید! یادتان باشد این سبک روشنایی را می ‌توانید به ‌آسانی جایگزین لوسترهای فعلی ‌تان کرده و در فضای آشپزخانه تان تغییراتی اساس ایجاد کنید.

مبلمان انعطاف ‌پذیر

سبک زندگی همه افراد همیشه درحال تغییر است و در همین راستا، هم خانه‌ ها و هم وسایل آن ها نیز دچار تغییر می شوند، ازجمله مبلمان. برای داشتن دکوراسیون مدرن باید به جای استفاده از مبلمان رسمی و کلاسیک از مبلمان راحتی و انعطاف پذیر اسفاده کنید.

مبلمان با خطوط صاف

تقریبا از اواسط قرن حاضر، این ایده به میان آمد، یعنی استفاده از مبلمانی با خطوط صاف. لزومی ندارد مبلمان همه ‌ی اتاق را پر کند تا راحت باشد. در حقیقت مبلمان ساده و راحتی که با فضای اتاق سازگار باشد و به طرح بصری آن بیاید، بسیار جذاب‌ تر از مبل ‌های بسیار بزرگ سلطنتی است.

رنگ ‌پاشی ‌های انتزاعی

اگر تمایل دارید که فضای محدود و بسته اتاق را به فضایی بازتر تدیل کنید و حس خوب و حقیقی به آن بدهید بهتر است در طراحی تان کمی هم از رنگ‌ پاشی ‌های انتزاعی استفاده کنید؛ برای مثال می توانید کوسن های مبلمان تان را در رنگ های انتزاعی و ترکیبی انتخاب کنید. برای استفاده از رنگ های انتزاعی برای مثال می تواند از اثاثیه ‌ی رنگی، به‌کاربردن پارچه‌ هایی مثل بالش‌ های خال‌ خالی و آثار هنری استفاده نمایید.

خانه ای مدرن
خانه ای مدرن

فضاهای خصوصی زیبا

سعی کنید در فضاهای مانند اتاق لباس شویی، حمام یا اشپزخانه که زمان بیشتری را در آن ها می گذرانید از وسایل متنوعی استفاده کنید تا از زیبایی آن ها لذت ببرید. استفاده از زیراندازها، نورپردازی و تزئینات دیگر، جزو بهترین ایده ها در طراحی مدرن هستند که می توانند این فضاهای خصوصی را زیباتر و سرزنده تر کنند.

آشپزخانه ‌ی خاص

داشتن آشپزخانه‌ی خاص و بروز، یکی از نشانه ‌های طراحی مدرن می باشد اما متاسفانه همیشه هم بودجه ‌ی لازم برای بازسازی کامل آشپزخانه وجود ندارد؛ اما این نباید مانع کارتان باشد. به جای بازسازی آن می توانید از اجزایی خاص و بروز استفاده نمایید. برای مثال، رنگی خاص، یا نورپردازی جدید یا چهارپایه‌ های بلند، ممکن است همان چیزهایی باشند که ظاهر آشپزخانه را به ظاهری مدرن تر تبدیل می کنند و حس تازه و خاصی به آن می ‌دهند.

عدم ‌تقارن

اگر به دنیای طراحی مدرن علاقه داشته باشید پس حتما می دانید که عدم تقارن در این دنیا حرف اول را می زند. البته رعایت تعادل شرط مهم در عدم ‌تقارن است. پس برای اجرای چنین چیزی اگر آینه را درست بالای بخشی از مبلمان، مثل میز یا کاناپه یا قفسه‌ ی کتاب هم قرار ندهید، جالب به ‌نظر می ‌رسد.

براق و طبیعی

برخی از افراد بر این باورند که دکوراسیون مدرن سرد و افسرده است! اما این اصلا منصفانه نیست. ایده‌ های دکوراسیون مدرن، شکاف بین مدرنیته و طبیعت را در فضای معاصر پر کرده‌ اند. به عنوان مثال استفاده از وسایل چوبی جلاداده، تجربه ‌ای جدید از جنس طبیعت برای ساکنان خانه است.

وسایل الکترونیکی پنهان

همه شما در خانه تان وسایل الکترونیکی دارید اما خب این وسایل اصلا جذاب و زیبا نیستند! خوشبختانه در سبک مدرن ایده ای با نام پنهان ردن وسایل الکترونیکی وجود دارد. برای اجرای این ایده می توانید از کابینت ‌ها، قفسه ‌ها، درها یا سایر پوشش ‌ها و جاهای خلاقانه برای پنهان‌ کردن وسایل الکترونیکی استفاده کنید تا فضای خانه را صمیمی ‌تر و دوستانه ‌تر به نظر برسد.

خانه ای مدرن
خانه ای مدرن

الگوهای هندسی

در بسیاری از فضاهای مدرن شاهد استفاده از الگوهای هندسی و تکرار آن ها هستیم . اما دلیل استفاده از این الگوها چیست؟ درحقیقت این نوع نشانه‌ های بصری به محیط اطراف نظم می ‌دهند. خوشبختانه زمانی که پای الگوهای هندسی به میان می‌ آید، امکانات بی ‌نهایتی دردسترس هستند، ازجمله زیراندازها، آثار هنری، منسوجات، مبلمان، کاغذهای دیواری و غیره.

قفسه ‌بندی باز

چه قفسه‌ های باز در آشپزخانه ‌ای مدرن و امروزی باشند و چه کتابخانه‌ ی ایستاده ‌ای در اتاق نشیمن، در هر صورت قفسه ‌بندی باز جزو مهمی از دکوراسیون مدرن است. فضای «سفید» یا همان فضای خالی بین اشیاء، با قفسه‌ بندی باز به هم وصل می ‌شوند و به کل آن فضا، حس شکوه و زیبایی می ‌دهند.

زنانه و مردانه

زمانی بود که اتاق نشیمن، فضای کاملا جدایی برای مردها محسوب می ‌شد. البته شاید هنوز هم همین ‌طور باشد. اما آن چه در دکوراسیون مدرن جالب است، این تمایل به ترکیب عناصر مردانه و زنانه در هر فضایی است. ایجاد تعادل زیبا و خوشایندی در سبک دکوراسیون، در هر فضایی، از اتاق خواب گرفته تا اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری، همه ‌ی اعضای خانواده را راضی نگه می دارد!