• خانه
 • مقالات
 • چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان
چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان

چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان

به فکر خرید و فروش ملک تجاری هستید؟ می دانید در چیدمان محیط تجاری و اداری تان باید به چه مواردی توجه کنید؟ یکی از مسائلی که بایستی به خاطر بسپارید این است که رفتار شما بی دلیل اتفاق نمی افتد، در واقع پشت هر عملی دلیلی برای رخ دادن وجود دارد. رفتار را می‌توان به تنهایی تابعی از فرد و محیط دانست. به عبارتی دیگر همانگونه که شما بر محیط اطراف خود تاثیرگذار هستید می توانید از محیط اطراف خود نیز تاثیر پذیر باشید. با توجه به آنچه گفته شد می‌توان به اهمیت دکوراسیون و چیدمان پی برد، در واقع اشیا و آنچه در محیط اطراف شما قرار دارد، همگی به گونه‌ای زنجیروار می تواند بر رفتارهای شما تاثیر گذار باشد.

از جمله محیط هایی که تاثیر بسیار زیادی بر رفتار شما خواهد داشت مراکز مشاوره و اتاق های درمان می باشد. در واقع کلینیک های مشاوره از آن دسته از فضاهایی می باشد که می تواند بر رفتار افراد در نقش یک درمانگر و یا مراجعه کننده تاثیر بسزایی داشته باشد. نحوه چیدمان وسایل در اتاق مشاوره، میزان نور موجود، رنگ قالب اتاق و استفاده از گل و گیاه از جمله عواملی است که می‌تواند نقش موثری بر راحتی فضای کار مشاوران داشته باشد و علاوه بر این می تواند احساس امنیت و آرامش را به مراجع کننده انتقال دهد.

در واقع هنگامی که یک مراجعه و مشاور در کلینیک مشاوره، در اتاقی مخصوص رو به روی یکدیگر قرار می گیرند و پروسه درمانی شروع می شود عوامل محیطی می تواند تاثیر های بسیار زیادی را بر رفتارهای افراد داشته باشد. اگرچه یکی از کلیدی ترین عواملی که می‌تواند بر روی مراجع کننده تاثیر بسزایی داشته باشد خود درمان گر است، در واقع نحوه برخورد درمانگر است که می‌تواند در مراجع حس آرامش و اعتماد ایجاد کند تا بتواند راحت تر به بیان آنچه شاید برای فرد سخت باشد بپردازد اما از تاثیر چیدمان و دکوراسیون داخلی اتاق نیز نمی‌توان غافل شد. بنابراین بهتر است که درمانگران از اهمیت این موضوع غافل نشوند و با اطلاع از این موضوع سعی بر این داشته باشد که فضای اتاق مشاور اثربخش ترین شرایط فیزیکی را برای مراجع کننده ایجاد کند.

چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان
چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان

در واقع همان گونه که می دانیم مراجعان کلینیک های روانشناسی همواره به دنبال این هستند که گاهی دردناک ترین اتفاق‌ها و گاهی عمیق ترین نگرانی های موجود در زندگی خود را برای فردی که شناخت کاملی از او ندارند عنوان کنند. بنابراین در اولین قدم به منظور ایجاد اطمینان در بین مراجعه کننده گان، درمانگر بایستی به دنبال این باشد که محیطی سربسته و پوشیده را برای اتاق مشاوره انتخاب کند. اتاقی که به مراجع این اطمینان را بدهد که می تواند به راحتی و بدون دغدغه اینکه نکند حرف ها و رازهایش توسط نفر سومی شنیده شود، حرف بزند. این مسئله شرط اولیه برای ایجاد محیطی مناسب در کلینیک های مشاوره می باشد.

در حین چیدمان اتاق مشاوره باید به این اصل پرداخته شود که راحتی مراجع مهم‌ترین عاملی است که بایستی به آن توجه شود. بنابراین بهتر است در این اتاق ها از کاناپه های راحتی برای نشستن افراد استفاده شود و حتی استفاده از بالشتک های کوچک نیز می تواند ایده خوبی برای راحتی مراجع باشد. استفاده کردن از آثار هنری بر روی دیوار و به کار بردن رنگ های گرم در اتاق باعث می شود که مراجعان احساس صمیمیت و راحتی بیشتری با درمانگر خود داشته باشند.

از جمله وسایلی که حضور آن در اتاق مشاوره از اهمیت زیادی برخوردار می باشد، استفاده از تختی راحت برای لحظاتی است که درمانگر قصد دارد به مراجع کمک کند تا در موقعیتی راحت قرار بگیرد و بهتر است این مسئله را مدنظر قرار دهید. از دیگر مسائلی که اهمیت بسیار زیادی دارد نور مناسب برای فضای اتاق ها می باشد. در واقع بهتر است که اتاق دارای پنجره ای رو به حیاط باشد تا به هنگام روز از نور کافی برخوردار باشد و همچنین امکان تعویض هوای اتاق نیز وجود داشته باشد. به طور کلی هنگامی که مراجع کننده احساس کند که اتاق درمانگر بیشتر از اینکه به یک محیط کاری شبیه باشد همچون خانه ای گرم و صمیمی چیده شده است راحت تر می تواند با درمانگر خود ارتباط برقرار کند و حس اطمینان و آرامش را تجربه کند.

انتخاب رنگ مناسب از اهمیت بسیار بالایی برای دکور یک اتاق روان‌شناسی برخوردار است، همواره افراد بایستی به این موضوع توجه کنند که استفاده از طیف های خنثی و مات و همچنین رعایت هماهنگی بین رنگ‌های انتخابی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. استفاده از رنگ های زننده که از تضاد بالایی برخوردار است، اصلا برای اتاق مشاوره مناسب نمی باشد. از جمله کارهایی که علاوه بر شیک بودن فضا می تواند تا حد بسیاری در کاهش استرس مراجع تاثیر گذار باشد این است که رنگ سالن انتظار با اتاق درمانگر هماهنگ باشند با توجه به اینکه مراجع قبل از ورود به اتاق درمانگر زمانی را در سالن انتظار بوده است قطعاً با ورود به اتاق و دیدن رنگی هماهنگ با سالن، احساس راحتی بیشتر کرده و سریع تر به محیط عادت می کند.

از چه رنگ هایی نباید در اتاق مشاوره استفاده شود؟

 • قرمز : با توجه به اینکه رنگ قرمز در حد بسیار زیادی هیجان آور است ممکن است در مراجع منجر به ایجاد احساس تنش و استرس شود.
 • مشکی: استفاده از رنگ مشکی میزان افسردگی موجود در مراجعان را افزایش داده و بهتر است که از استفاده از این رنگ در مطب های روانشناسی اجتناب شود.
 • بنفش تیره: بنفش تیره نیز از جمله رنگ های سردی است که حس افسردگی را در افراد بر می انگیزد.
 • زرد: جالب است بدانید که رنگ زرد می‌تواند دو احساس متفاوت را در افراد ایجاد کند، گروهی از افراد با دیدن رنگ زرد به وجد آمده و انرژی و شادابی شان دوچندان می‌شود اما در گروهی نیز منجر به احساس تنش می شود. بنابراین با در نظر گرفتن آنچه گفته شد بهتر است که از رنگ زرد در فضا استفاده نشود چرا که نمی توانیم عکس العمل مراجع را پیش بینی کنیم.
 • نارنجی: این رنگ نیز از جمله رنگ هایی می باشد که همچون رنگ زرد و یا قرمز ممکن است احساس تنش و آشفتگی را در افراد دو چندان کند.

استفاده از رنگ های بالا ممنوع نمی باشد اما بهتر است که برای القای احساس آرامش به مراجع از این رنگ ها در کلینیک مشاوره استفاده نشود.

 

چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان
چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان

اما از چه رنگ هایی بهتر است که استفاده شود؟

 • سفید: اولین رنگ پیشنهادی رنگ سفید است. در واقع رنگ سفید نمادی از پاکی است. این رنگ تا حد بسیار زیادی آرامش بخش بوده و می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی مراجعان داشته باشد. به منظور اینکه از یکنواختی و سردی این رنگ بکاهید می توان با درصد بسیار کمی از ترکیب رنگ کرم استفاده شود. این کار باعث می شود که فضا، رنگی مطلوب تر به خود بگیرد و حس سردی آن شکسته شود.
 • آبی: رنگ آبی نیز تاثیر بسیار مثبتی بر روی افراد خواهد داشت و منجر به ایجاد حس لطیفی از آرامش در مراجعان می شود.
 • سبز: رنگ سبز نیز از دیگر رنگ هایی است که تا حد بسیار زیادی منجر به ایجاد احساس آرامش و تمرکز در بین افراد خواهد شد، بنابراین اگر احساس می کنید که نیاز به محیطی دارید که سطح تمرکز افراد در آن افزایش پیدا کند می توانید از رنگ سبز استفاده کنید. همچنین استفاده از رنگ سبز تا حد بسیار زیادی اضطراب را از افراد دور می کند و استرس را کاهش می دهد، بنابراین می‌تواند ایده مناسبی برای رنگ آمیزی اتاق مشاور باشد.
 • صورتی: رنگ صورتی نیز همچون آبی و سبز آرامش بخش بوده و منجر به القای حس لطافت در فضا می شود شاید به همین دلیل این است که رنگ اغلب لباس بیماران در بیمارستان از ترکیب رنگ های صورتی، آبی و یا سبز می باشد. همچنین استفاده از رنگ صورتی باعث می شود که میزان روحیه افراد تا حد بالایی افزایش پیدا کند.
 • قهوه ای: رنگ قهوه ای نیز از جمله رنگ های مناسب برای رنگ آمیزی اتاق مشاوره می باشد. جالب است بدانید که این رنگ از ترکیب سه رنگ نارنجی، قرمز و زرد ایجاد شده است که رنگ های مناسبی برای اتاق مشاوره نیستند اما رنگ قهوه ای نمادی از چوب می باشد و استفاده از چوب در محیط می‌تواند تا حد زیادی افسردگی را از محیط دور کند و گرمای آرامش بخش و مطلوبی به آن تزریق کند. بنابراین استفاده از این رنگ و همانطور که اشاره شد دکورهای چوبی ایده مناسبی برای استفاده در دکوراسیون اتاق مشاور می باشد.
چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان
چیدمان اتاق مشاوره عاملی موثر در ایجاد اطمینان برای مراجعان

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم نورپردازی نیز تاثیر بسزایی در اتاق مشاور خواهد داشت، بنابراین بهترین کار این است که از نور مستقیم استفاده شود، البته این مسئله را نیز مد نظر داشته باشید که رعایت اعتدال تا حد زیادی ضروری می باشد و قرار گرفتن مراجع در مقابل نور شدید می تواند تنش زا باشد.

اگر به جای صندلی از مبل استفاده می کنید بهتر است که رنگ مبل انتخابی با رنگ دیوارها تناسب داشته باشد همچنین می توانید با ایجاد فضایی با تم طبیعت حس متفاوتی از آرامش را به مراجعه کننده تلقین کنید. به این منظور می توانید از گل ها و گیاهان طبیعی نیز بهره ببرید، همچنین استفاده از تابلو های دیواری ایده مناسبی برای ایجاد تنوع در یک محیط می باشد.

تمامی آنچه تا به الان به آن اشاره شده بنابر اصول مورد نیاز برای اتاق های مشاوره بود، اما هر شخصی نیز می تواند مطابق با سلیقه شخصی اش اتاق کار خود را تزئین کند اما آنچه نباید از آن غافل شد ایجاد احساس آرامش و راحتی در مراجعه کنندگان می باشد. در سایت املاک زمین مقالات متنوعی در خصوصی دکوراسیون و نحوه چیدمان وسایل، تاثیر آن بر روحیه افراد و … موجود است که می توانید بنابر میل تان آن ها را مطالعه کنید و نظرهای شخصی تان را با ما به اشتراک بگذارید.