• خانه
  • مقالات
  • ۸ اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی که نمی دانستید
اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی

۸ اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی که نمی دانستید

زمانی که موضوع زیبایی یک خانه مطرح می شود، چیزهای کوچک زیادی وجود دارد که برای درست کردن یک فضای مناسب باید آنها را کنار هم چید. ایجاد تعادل، انسجام، به اندازه بودن و مقیاس وسایل و … همگی مواردی که هستند که دقت در مورد آنها می تواند باعث ایجاد فضای دلخواه شود. پس بعد از خرید آپارتمان یا منزل مورد نظرتان، وقت آن رسیده به فکر زیبا سازی اش باشید.

روش های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید طراحی داخلی مناسبی را انجام دهید. گاهی اوقات آگاهی از اینکه چه کارهایی نباید بکنید و اینکه چه کارهای در دکوراسیون داخلی اشتباه هستند، باعث می شود تا به نتیجه مطلوب تری برسید. در ادامه ۸ اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون داخلی را بررسی می کنیم.

اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی
اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی

چه طرحی برای دکوراسیون داخلی خانه خود دارید

یکی از اولین اشتباهات رایج در طراح داخلی برای یک خانه، نداشتن یک طرح مشخص است. اگر ندانید که چه می خواهید، چه فضایی برای شما مناسب است، هدف شما از بکارگیری وسایل مختلف در خانه چیست، مسلما نباید انتظار داشته باید که به یک فضای ایده ال برسید. شروع کار دکوراسیون داخلی بدون برنامه، درست مثل این است که می خواهید به جایی بروید اما نقشه راه مسیر را ندارید. شاید در نهایت به مکان مورد نظر خود برسید، اما به احتمال زیاد مسیر پر پیچ و خمی را با صرف هزینه و وقت زیاد پشت سر خواهید گذاشت.

درست است که همه فضاها لزوما به طراحی داخلی خیلی خاصی نیاز ندارند، اما همیشه داشتن یک نقشه راهنما باعث می شود تا بهترین مسیر را طی کرده و به نتیجه نهایی خود زودتر دسترسی پیدا کنید. اندازه خانه یا پروژه های که می خواهید بر روی قسمت های مختلف دکوراسیون داخلی آن کار کنید، چندان اهمیت ندارد، مهم این است وسایل، رنگ و جزئیات دیگر را درست و متناسب انتخاب کنید.

قرار است چقدر هزینه کنید

خیلی از افراد نمی دانند که مشخص کردن هزینه ها قبل از اجرای دکوراسیون داخلی چقدر اهمیت دارد. متاسفانه یکی از موضوعاتی که خیلی راحت می تواند دکوراسیون داخلی خانه شما را خراب کنید، همین موضوع مشخص کردن هزینه هاست. اگر بودجه ای که در اختیار دارید را به دقت خرج نکنید، احتمالا مجبور می شوید تا خریدن بعضی از چیزها صرف نظر کرده و در نتیجه باید طرح خود را تغییر دهید.

یک کار ساده برای جلوگیری از این اشتباه در دکوراسیون داخلی، تهیه لیست از وسایل مور نیاز و بعد تطبیق آن با بودجه ای است که می خواهید هزینه کنید. در واقع برنامه ریزی برای هزینه ها یکی از موضوعاتی است که در طراحی داخلی حتما باید آن را در نظر داشته باشید تا مجبور به تغییر طرح خود نشوید.

نقطه کانونی طرح شما کجاست

یک طراحی داخلی خوب و درست با مشخص کردن نقطه کانونی شروع می شود. نقطه کانونی مرکز توجه هر فضایی است، چه اتاق خواب باشد چه سالن پذیرایی، فرقی ندارد. نقطه کانونی هر فضا حکم لنگر برای یک فضا را دارد و در دکوراسیون داخلی برای رسیدن به یک فضای ایده ال حتما باید از ابتدا در طرح مشخص شود.

نقطه کانونی محلی است که به محض ورود به یک فضا توجه را به خود جلب می کند. برای مثال، شومینه و پنجره های بزرگ در اتاق پذیرایی معمولا جز نقاط کانونی در نظر گرفته می شوند. اگر یک فضا ویژگی برجسته ای نداشته باشد، آن وقت باید ا کمک مبلمان و وسایل تزئینی مناسب یک نقطه کانونی برای آن ایجاد کنید.

همانطور که اشاره شد در صورت نبودن یک ویژگی برجسته در فضا، بزرگترین مبل در اتاق معمولا به نقطه کانونی تبدیل می شود. بسته به نوع فضا، کاناپه، تخت خواب یا میز کار هر یک می تواند کانون توجه باشند. انتخاب یک وسیله تزئینی هنری هم گزینه بسیار خوبی برای ایجاد یک فضای کانونی است.

هر وسیله ای برای هر فضایی مناسب نیست

یک خانه باید درست مثل صاحبش منحصر به فرد باشد. بهترین کار برای رسیدن به یک دکوراسیون داخلی بی نظیر این است که آن را مطابق با سلیقه و روحیات خود انتخاب کنید. شاید بسیاری از وسایل یا رنگ های مختلف زیبا به نظر برسند، اما باید دید که آیا با فضا و سلیقه و سبک زندگی شما هم تناسب دارند یا نه.

عدم تناسب و استفاده از وسایل نامناسب، یکی از بزرگترین اشتباهات در دکوراسیون داخلی است. هیچ چیزی از این بدتر نیست که دکوراسیون خانه شما مثل دکوراسیون های همسایه شما باشد. دکوراسیون یک فضا علاوه بر اینکه باعث احساس خوب برای لذت از بودن در آن فضا را ایجاد می کند، نشان دهنده صاحب یک خانه نیز هست.

برای تزئین منزل خود هرگز عجله نکنید. حتی اگر برای مدتی طول بکشد تا به یک طراحی دلخواه برسید، باز هم ارزشش را دارد. به هر حال قرار است که مدتی در فضای که با کمک وسایل و رنگ به وجود آورده اید زندگی کنید؛ و این فضا هر چه متناسب با سلیقه و روحیات شما طراحی شده باشد، مسلما نتیجه بهتری خواهد داشت.

اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی
اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی

وسایل قدیمی مقدس نیستند

درست که خوب نگه داشتن وسایل، به خصوص اگر وسیله با ارزشی باشد کار پسندیده ای به حساب می آید، اما همه وسایل که آنقدر با ارزش نیستند که بخواهید تا ابد با آنها زندگی کنید. مگر اینکه همه وسایل خانه شما عتیقه باشد که در این صورت موضوع کاملا فرق دارد.

وسایل کهنه و بیش از اندازه قدیمی، و آنهایی که دیگر کار نمی کنند یا شکسته اند، نه تنها به کار نمی آیند بلکه باعث ایجاد فضای سنگین و خسته کننده می شوند. اگر وسیله ای خراب است، خب آن را رها کنید. در صورتی که وسیله ای خراب است، اما باز هم به آن تعلق خاطر دارید، بهتر است که فکری به حال تعمیر آن کرده و یا تا جای ممکن آن را در مناسب ترین فضای خانه قرار دهید.

ابعاد فرش ها را فراموش نکنید

فرش یکی از وسایل تزئینی است که در صورت انتخاب ابعاد و رنگ نادرست، نه تنها به خانه شما زیبایی نمی دهد بلکه باعث می شود تا قشنگی های بقیه قسمت های خانه نیز دیده نشود. برای مثال اگر فضای کوچکی دارید، نباید از فرض با رنگ تیره و اندازه بزرگ استفاده کنید. این کار باعث بسته تر شدن فضا شد و از لحاظ ظاهری هیچ زیبایی به محیط نمی دهد. خوشبختانه انتخاب برای نوع، رنگ، طرح و ابعاد فرش بسیار متنوع است. چه چیزی از این بهتر که دستتان برای انتخاب باز باشد. فرش های اتاق نشیمن و پذیرایی باید به اندازه ای بزرگ باشند که حداقل پایه های جلوی تمام مبل ها روی فرش قرار بگیرند.

اگر فضای شما به اندازه کافی بزرگ باشد، بهترین حالت این است که پایه همه مبل ها روی فرش قرار بگیرد. در اتاق ناهار خوری ، فرش باید به اندازه ای بزرگ باشد که بتوانید همه صندلی های غذاخوری را از روی میز بیرون کشید و هنوز هم هر چهار پایه آن روی فرش قرار داشته باشد.

اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی
اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی

تاثیر نور و روشنایی را دست کم نگیرید

گاهی اوقات یک موضوع مهم اما اساسی در دکوراسیون خانه از همان ابتدا در نظر گرفته نمی شود. زمانی که می خواهید به خانه جدیدی بروید، حتما ببینید که چقدر لامپ و پنجره در قسمت های مختلف خانه وجود دارد. اگر دیدید که نور به اندازه کافی وجود ندارد، حتما وسایل روشنایی را در لیست موارد لازم برای دکوراسیون داخلی در نظر داشته باشید.

در مورد نور مناسب برای هر فضا، باید این نکته را در نظر داشته باشید که نور کافی و عمومی برای روشن کردن یک فضا کاملا ضروری است. در کنار یک نور عمومی که کل فضا را روشن می کند، می توانید از وسایل روشنایی دیگر مثل آباژور یا دیوار کوب های مناسب برای ایجاد نور متمرکز و ایجاد فضای متفاوت استفاده کنید.

پرده ها را درست استفاده کنید

یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی، استفاده از پرده های چند لایه برای پنجره های کوچک است. وقتی پنجره را با چند لایه پرده می پوشایند، به طوری که به سختی می شود آن را کرد، عملا جلوی ورود نور طبیعی به خانه را گرفته اید. هم پنجره کوچک تر به نظر می رسد و هم نور به اندازه کافی وارد خانه نمی شود.

اگر پنجره ها تا نیمه دیوار است، برای بزرگ تر نشان دادن آن، بهتر است که ارتفاع پرده را از سقف تا کف در نظر بگیرید. با این ترفند هم پنجره و هم دیوار، هر دو بزرگ تر به نظر می رسد. البته مطمئن شوید که به راحتی می توانید پنجره را باز کنید.

جمع بندی

در دکوراسیون داخلی جزئیات مختلفی وجود دارد که استفاده درست از هر کدام از آنها می تواند باعث ایجاد یک فضا گرم و دلچسب کند. درست بر عکس آن ، در صورت استفاده نامناسب از رنگ و وسایل و سایر موارد نمی شود انتظار یک دکوراسیون داخلی زیبا یا چشم نوازی را داشت.

روش های مختلفی برای رسیدن به فضای دلخواه با کمک دکوراسیون داخلی وجود دارد، با این حال گاهی بهتر است که به جای اینکه از این روش ها اطلاع پیدا کنید، در مورد اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی بیشتر بدانید. اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی مختلف است که در این مقاله تنها به برخی از آنها اشاره شد. با در نظر گرفتن این اشتباهات بهتر می توانید به دکوراسیون داخلی دلخواه خود برسید.