اجاره خانه

۷ دلیل برای اجاره خانه به جای خرید خانه

خرید خانه برای هر کسی گزینه ایده آل نیست! درست است که مالک یک خانه بودن، هدف بسیاری از افراد در طول زندگی شان می باشد، اما اجاره خانه هم مزایای زیادی دارد. مطمئن باشید، مالک خانه ای بودن، برای هر کسی مناسب نیست. ضمن اینکه هر روز شاهد بیشتر شدن مستاجرین می باشیم. پس مستاجر بودن و اجاره خانه، همیشه هم بد نیست، اما چطور و چگونه؟ این موضوعی است که در ادامه این مطلب می خواهیم درباره آن صحبت کنیم.

برای خیلی از افراد اجاره خانه ممکن است از خرید آن بسیار به صرفه تر و بهتر باشد. این موضوع هم بیشتر به شرایط مالی آن ها بستگی دارد و می تواند دست آن ها را برای سرمایه گذاری های دیگر باز بگذارد. ما در ادامه می خواهیم به هفت دلیل قانع کننده برای اجاره خانه به جای خرید آن اشاره کنیم. پس اگر فکر می کنید این موضوع برای شما نیز جالب می باشد، تا انتها همراه ما باشید.

چند نکته کلیدی

  • هم خانه خریدن و هم خانه اجاره کردن هر دو مزایای خاصی دارند و خرید خانه هم برای همه کس مناسب و ایده آل نیست
  • بر خلاف خانه دارد ها، مستاجرین نیازی نیست هزینه های تعمیر و نگهداری و البته مالیات پرداخت کنند
  •  اجاره کردن معمولا نیامند داشتن سرمایه ای برای پرداخت رهن و حداقل اجاره یک ماه می باشد
  •  معمولا مستاجرین انعطاف پذیری بیشتری در انتخاب محل زندگی شان دارند

با این چند نکته کلیدی بیایید ببینیم چرا اجاره خانه بهتر از خرید آن است… ضمن اینکه ذکر این نکته ضروری است که با اوضاع اقتصادی فعلی بسیاری از افراد حتی با پس انداز های زیاد هم باز نمی توانند خانه بخرند، بنابراین باید به فکر اجاره خانه و زندگی مستاجری باشند و یاد بگیرند چطور سرمایه خود را در مسیر های دیگری به کار گیرند تا ارزش پول شان حفظ شود.

اجاره خانه
اجاره خانه

دلیل اول: خلاصی از هزینه های تعمیر و نگهداری

با اجاره خانه خیلی راحت می توانید از مالک بخواهید خانه را تمیز و مرتب و بدون عیب نقص به شما تحویل دهد و خودتان را از دردسر های تعمیرات رها کنید. این یکی از بهترین مزیت اجاره خانه نسبت به خرید آن می باشد. اما اگر شما مالک بودید، باید مسئولیت تمامی خرابی ها و تعمیرات را بر گردن می گرفتید. حتی اگر در یک شب بارانی شاهد چکه کردن آب از سقف خانه بودید، باید با مالک تماس بگیرید و از او بخواهید مسئولیت تعمیرات سقف را بر عهده بگرید. به همین راحتی! نکته مهم دیگر اینکه شما با اجاره خانه نیازی نیست هرساله مالیات زیادی پرداخت کنید. فقط باید به فکر پرداخت اجاره خانه باشید.

دلیل دوم: دسترسی به امکانات رفاهی

اگر بودجه خوبی داشته باشید، می توانید یک خانه رویایی اجاره کنید و از امکانات رفاهی مانند استخر در خانه و یا باشگاه های خانگی و خصوصی بهره مند شوید. با اجاره خانه این امکان برای شما وجود دارد که یک زندگی لوکس را تجربه کنید. این درحالی است که اگر می خواستید همان منزل را خریداری کنید، سال های سال باید برای آن پس انداز می کردید و چه بسا دست آخر هم امکان خرید برای شما وجود نداشت.

اما با اجاره خانه های لوکس می توانید از عمر خود نهایت استفاده را ببرید و به جای این که صبر کنید تا بازنشسته شوید و پول کافی برای خرید خانه لوکس داشته باشید، در اوج جوانی می توانید با پرداخت هزینه خیلی کمتر، تجربه زندگی لوکس را داشته باشید. ضمن اینکه بد نیست مجددا هزینه های نگهداری و تعمیرات چنین خانه هایی را برای مالک آن یادآور شویم. پس به صرفه این است که دست به اجاره خانه بزنید و این فرصت لذت بردن را برای خود و خانواده تان فراهم کنید.

دلیل سوم: استفاده از مزیت رهن خانه

مستاجرینی که خانه دلخواه خود را رهن می کنند یک گام جلوتر از بقیه هستند. آن ها هر زمان که پول خود را نیاز داشتند می توانند با تحویل خانه پولشان را دریافت کنند و این در حالی است که بعد از به اتمام رسیدن موعد قرارداد اجاره خانه، دست شان خالی نیست و یک سرمایه هر چند اندکی در دست دارند. این در حالی است که شما با خرید خانه، در این روزهای بد اقتصادی مجبور می شوید، به قول معروف خودتان را بتکانید و از لحاظ مالی خود را صفر صفر کنید تا فقط سقفی بالای سر خود داشته باشید.

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که خرید خانه مناسب و ایده آل شان نیست، بهتر است دست به چنین کاری نزنید و سعی کنید با رهن یک خانه مناسب، کمی زمان برای خود بخرید و بیشتر به فکر کسب درآمد و افزایش میزان پس انداز خود باشید.

اجاره خانه
اجاره خانه

دلیل چهارم: انعطاف بیشتر در انتخاب خانه

افرادی که تصمیم به اجاره خانه می گیرند، این امکان را دارند هر کجا که خواستند خانه بگیرند. اما زمانی که حرف از خرید خانه می شود، شما مجبورید با توجه به بودجه خود نوع خانه و محل آن را انتخاب کنید و این می تواند انتخاب های شما را خیلی محدود کند. بنابراین با اجاره خانه هر جا که دوست داشتید می توانید خانه اجاره کنید. البته که مستاجرین هم باید با توجه به بودجه خود دست به انتخاب بزنند، اما این محدودیت انتخاب آن را بیشتر از مالکین نمی کند.

بسیاری از افرادی که قصد خرید خانه را دارند، با قیمت های امروزی مسکن مجبور می شوند خانه های آپارتمانی که به دور از مرکز شهر هستند را خریداری کنند و همین موضوع کمی مساله خرید خانه را برای آن ها چالش برانگیز می کند. با این وجود شما با اجاره خانه می توانید در دل شهر و نزدیک به هر کجایی که دوست دارید، منزل دلخواد خود را اجاره کنید.

دلیل پنجم: کاهش نگرانی

همه می دانیم که اوضاع اقتصادی این روز های کشور حال و روز خوبی ندارد. اگر شما در سنین جوانی به سر می برید، حتما ذهن تان پر از نگرانی و تشویش است که در آینده چطور خانه دار شوم؟ می توانید در این مورد با اهل فن آن مشورت کنید و سرمایه خود را برای جلوگیری از کاهش ارزش آن در جای دیگر سرمایه گذاری کنید. چون همان طور که گفتیم شما با پس انداز چند صد میلیونی هم شاید نتوانید خانه بخرید.

بنابراین برای آرامش و رفع نگرانی های تان هم که شده، میزان پولی که پس انداز کرده اید را در یک مسیر اقتصادی دیگر سرمایه گذاری کنید و بخشی از آن را برای اجاره خانه کنار بگذارید. با این کار دیگر نگران بی ارزش شدن سرمایه مالی خود نخواهید بود. همه می دانیم که امروز بهترین کار این است که سرمایه های مالی مان را وارد بازار کار کنیم و سعی کنیم از آن ها پول به دست آوریم، پس با خرید خانه آن را تباه نکنید. باز هم جای تکرار دارد که خرید خانه برای همه مناسب نیست. اما اگر فکر می کنید، با توجه به شرایط تان، امروز بهترین کار خرید خانه است، حتما این کار را انجام دهید…

اجاره خانه
اجاره خانه

دلیل ششم: برنامه ریزی مالی بهتری داشته باشید

افرادی که اقدام به اجاره خانه می کنند، بهتر می توانند برای دیگر امور خود برنامه ریزی مالی کنند. زمانی که منزلی را اجاره می کنید، می دانید که ماهیانه چقدر باید برای آن پرداخت کنید، در نتیجه مشخص می شود که چقدر از درآمد شما باقی می ماند. حالا این جا تصمیم با شما است که چطور از این باقیمانده استفاده کنید.

در کل افرادی که مستاجر هستند، از حساب کتاب مالی بهتری برخوردار هستند و بهتر می دانند، سرمایه های مالی شان را چطور خرج کنند و در کجا پس انداز کنند. چرا که این افراد بیشتر به دنبال پول درآوردن هستند. در مقابل مالکین خانه که با خیال راحت در منزل خود نشسته اند، درآمد خود را صرف هزینه های روزمره خود می کنند و کمتر به فکر آینده می باشند. پس با اجاره خانه می توانید خیلی راحت تر و دقیق تر برنامه ریزی مالی بلند مدت برای خود داشته باشید.

دلیل هفتم: پرداخت هزینه های کم برای وسایل خانه

در کشور های اروپایی معمولا مرسوم است که خانه ها را به صورت مبله اجاره می کنند. بنابراین افراد تنها باید وسایل مورد نیاز و شخصی خود را به منزل جدید منتقل کنند. در ایران این موضوع کمتر رواج دارد. اما در سال های اخیر شاهد بودیم که بسیاری از منازل در ایران هم با اجاق گاز، پرده، یخچال و سیستم های سرمایشی و گرمایشی اجاره داده می شوند.
با اجاره خانه، این امکان برای شما وجود دارد تا از وسایل خانه اجاره ای استفاده کنید و برای خرید وسایل هزینه های زیادی نکنید. اما اگر خانه ای خریداری کنید، صرف نظر از تمامی مواردی که تا اینجا عنوان کردیم، باید به فکر چیدمان و خرید وسایل هم برای آن باشید که این موضوع می تواند برای شما خیلی هزینه بر باشد.

ما در این مقاله سعی کردیم، مزایای اجاره خانه را عنوان کنیم. این هم بیشتر به این دلیل است که، خرید خانه برای همه افراد در کشور ما مقدور نیست و با توجه به بازار ناخوش احوال مسکن در ایران، بسیاری از افراد باید خود را برای اجاره خانه و تجربه زندگی مستاجری آماده کنند.