مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند

مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند

خرید خانه گاهی کاری وقت گیر و چالش برانگیز است. به هر حال، مراحل و جزئیاتی زیادی هست که باید موقع خرید خانه آنها را در نظر گرفت. زمانی که قرار است برای اولین بار خانه بخرید یا به اصطلاح خانه اولی هستید، علاوه بر جزئیات مختلف نگرانی در مورد خرید ملک مناسب و سایر موارد نیز مطرح می شود.

خرید خانه برای اولین بار با در نظر گرفتن بعضی از نکات، می تواند به یک تجربه دلپذیر تبدیل شود. درست برعکس اگر از بعضی نکات آگاهی نداشته باشید، به احتمال زیاد خرید خانه برای اولین بار برایتان سخت خواهد بود. در ادامه مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند را بررسی می کنیم.

مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند
مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند

توانایی مالی خود را قبل از خرید خانه مشخص کنید

قبل از اینکه در آگهی های مختلف دنبال خانه بگردید، باید مشخص کنید که توانایی مالی شما چقدر است؟ اگر خانه اولی هستید و در نتیجه تجربه کافی در زمینه هزینه های جانبی بعد از خرید خانه ندارید، بهتر است با افراد با تجربه مشورت کنید.

معمولا خانه ای که می خرید، علاوه بر هزینه ای که برای خرید آن خانه پرداخت می کنید، هزینه های جانبی مختلفی نیز دارد. اگر خانه نو باشد، شاید مجبور شوید که از شیر آلات گرفته تا کمد و سایر موارد را خودتان تهیه کنید.

در مورد خانه های قدیمی، ماجرا کمی پیچیده تر هم می شود، زیرا گاهی مجبور می شوید که علاوه بر خرید وسایل مثل سینک و شیر آلات نو، برای تعمیرات قسمت هایی که از قبل پیش بینی نکرده بودید نیز هزینه پرداخت کنید.

به همین دلیل، علاوه بر هزینه ای که برای خرید ملک در نظر می گیرد باید مقداری از بودجه خود ار هم برای مسائل پیش بینی نشده کنار بگذارید. وقتی همه چیز را درست حساب کردی و مشخص کردید که توانایی مالی شما برای خرید خانه چقدر است، آن وقت تازه کار شما شروع شده و می توانید به دنبال خانه بگردید.

بنابراین به پس انداز خودتان نگاهی بیندازید، و در صورتی که برای هزینه های پیش بینی نشده چیزی کنار نگذاشته اید، بهتر است که کمی بیشتر صبر کنید و یا از منبع یا منابع دیگری علاوه بر پول خرید خانه، پس انداز برای هزینه های پیش بینی نشده را تامین کنید.

مشخص کنید که نوع چه خانه ای می خواهید

زمانی که می خواهید یک ملک مسکونی بخرید گزینه های مختلفی پیش رو خواهید داشت. می توانید یک خانه قدمی چند خوابه، یک خانه دوبلکس یا خرید یک واحد در یک مجتمع مسکونی بزرگ و … را انتخاب کنید.

هر یک از این انتخاب ها، مزایا و معایب خود را دارد. بنابراین باید بعد از اینکه مشخص کردید چه مقدار می توانید برای خرید خانه هزینه کنید، در مورد اینکه کدام خانه برای شما مناسب تر است نیز فکر کنید.

زمانی که نوع منزلی که مد نظر دارید را مشخص کنید، باعث می شود تا متمرکز تر دنبال خانه بگردید. اما در صورتیکه ندانید دقیقا چه می خواهید، انتخاب کردن برایتان سخت شده و به احتمال زیاد زمان زیادی را از دست خواهید داد. زیرا نمی توانید در مورد خانه تصمیم بگیرید. به خصوص اگر خانه اولی باشید، این کار برایتان سخت تر نیز خواهد شد.

بنابراین، اگر جز خانه اولی ها هستید و نمی دانید از کجا شروع کنید و چه خانه ای برای شما مناسب است، اول بودجه خود و بعد نیازهای خود را در نظر بگیرید. برای مثال اگر قرار است که صاحب فرزند شوید، مسلما یک آپارتمان تک خوبه برای شما مناسب نیست و باید خانه ای بخرید که برای فرزند شما نیز فضا به اندازه کافی داشته باشد.

علاوه بر این، سایر موضوعاتی مثل محله، دسترسی راحت به مرکز شهر، نزدیک بودن به پاک و… را نیز باید در نظر داشته باشید. برخی از موضوعات ممکن است برای شما در اولویت باشد و برخی دیگر اهمیت چندانی نداشته باشند.

به طور کلی، نه تنها اگر جز خانه اولی ها هستید، بلکه هر زمان که بخواهید خانه جدیدی را بخرید، باید اولویت ها و نیازهای خود را فهرست کرده و سپس ببینید که کدام یک از آنها برای شما در اولویت قرار دارد.

گاهی پیش می آید که خانه ای را برای خرید پیدا می کنید که مطابق با بیشتر معیارهایی است که در نظر دارید، اما چند ایراد دارد. در این حالت اگر لیستی از اولویت های خود داشته باشید، خیلی راحت تر می توانید در مورد خریدن یا نخریدن آن خانه تصمیم بگیرید.

مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند
مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند

درباره وام مسکن تحقیق کنید

به عنوان یک خانه اولی، قبل از شروع خرید می توانید درباره وام مسکن هم تحقیق کنید. برخی از کشورها برای خانه اولی ها، وام مسکن در نظر می گیرند. علاوه بر آن، برخی سازندگان از وام مسکن برای ساخت مسکن استفاده کرده و در زمان فروش آن وام را به خریدار انتقال می دهد.

اگر به اندازه کافی پول ندارید، یا با گرفتن مبلغ مشخصی وام، امکان خرید خانه برای شما فراهم می شود چرا این کار را نکنید. اگر امکان بازپرداخت وام در طی چند سال آینده را دارید، شاید بهترین کار این باشد که به دنبال خرید خانه ای باشید که امکان گرفتن وام بر روی آن وجود داشته باشد.

البته باید به ملکی که خریداری می کنید نیز توجه داشته باشید. به عبارت دیگر اگر خانه ای که قصد خرید آن را دارید در محل روبه رشدی قرار دارد، با افزایش تورم ملک شما نیز افزایش قیمت پیدا می کند اما وامی که گرفته اید با همان مبلغ مشخص باقی می ماند، در نتیجه وام گرفتن برای خرید چین ملکی منطقی است.

بعد از خرید خانه جدید چه کار باید بکنید؟

مبارک باشد، صاحب خانه جدید! حالا چه کار باید بکنید؟ قرارداد را امضا ، پول را پرداخت کرده اید و سند به نام شما زنده شده است. آیا کارهای مربوط به خرید خانه جدید تمام شده است؟ خوشبختانه یا متاسفانه، نه کاملا، هنوز موضوعاتی هست که باید به آنها هم رسیدگی کنید.

هزینه های مالکیت خانه کمی بیشتر از پیش پرداخت و پرداخت ماهانه وام و غیره است. برخی از نکات وجود دارد که به عنوان فردی که تازه صاحب خانه شده است باید در نظر بگیرید.

پس انداز کنید

زمانی که با خرید خانه صاحب ملک می شوید، همیشه هزینه های عمده غیر منتظره ای مانند تعمیر سقف یا تهیه آبگرمکن جدید نیز وجود خواهد داشت. بنابراین، بهتر است اگر برایتان امکان دارد، از همان ابتدا یک حساب پس انداز برای هزینه های غیر مترقبه و اضطراری خانه داشته باشید، تا وقتی ناگزیر این هزینه ها به وجود می آید ، غافلگیر نشوید.

مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند
مهمترین نکاتی که خانه اولی ها باید بدانند

تعمیر و نگهداری را منظم انجام دهید

وقتی به این موضوع توجه کنید که مبلغ زیادی را برای خرید خانه هزینه کرده اید، آیا منطقی نیست که از آن خوب نگهداری کنید؟ مسلما منطقی است. تعمیر و نگهداری منظم می تواند باعث می شود تا بسیار از وسایل، به تعمیرات اساسی نیاز پیدا نکند.

برای مثال، اگر مرتب سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه را چک کرده و سرویس کنید، در صورت وجود یک مشکل کوچک آن را حتی با هزینه کمتر می توانید تعمیر کرده و در نتیجه مجبور نخواهید شد تا برای تعمیر آن هزینه زیادی هزینه کنید.

خانه باید محل آسایش باشد

گاهی بعضی از افراد، به خرید خانه فقط به شکل یک سرمایه گذاری نگاه می کنند. درست است که خانه می تواند یک سرمایه مالی بسیار خوب محسوب شود، اما مهم تر از آن در نظر گرفتن این مسئله است که خانه باید محل آسایش باشد.

اگر به خانه ای که می خرید فقط به شکل یک سرمایه گذاری نگاه کنید، ممکن است آن خانه با معیارها و خواسته های شما از یک خانه تفاوت زیادی داشته باشد. بنابراین، به احتمال بسیار زیاد در آنجا احساس آرامش نخواهید داشت.

جمع بندی

به عنوان یک خانه اولی، با در نظر گرفتن برخی از موارد که به بعضی از آنها در این مقاله اشاره شد، می توانید تا حد ممکن به خانه دلخواه خود برسید. گاهی بعضی از موضوعات به نظر مهم نمی آیند و یا تصور می کنید آنقدر ساده است که به راحتی از آنها می گذرید.

قبل از خرید خانه این موضوع را در نظر داشته باشید، که هر چه با افراد با تجربه بیشتر مشورت کنید و نکات اصلی و مهم برای خرید خانه را در نظر بگیرید، در نتیجه به خرید بهتری خواهید رسید. خانه محلی برای آسایش و استراحت است، در نتیجه فقط به شکل یک سرمایه گذاری به خرید خانه نگاه نکنید.

علاوه بر اینکه باید مطابق با بودجه خود برای خرید خانه اقدام کنید، محله، همسایه ها، دسترسی به مرکز شهر و مرکز خرید، دسترسی به سیستم حمل و نقل عمومی و … نیز از جمله مواردی است که باید برای خرید یک خانه حتما در نظر داشته باشد، به خصوص اگر جز خانه اولی ها هستید.