اهمیت سیستم تهویه

اهمیت سیستم تهویه در خانه ها

اگر قصد خرید خانه دارید و یا می خواهید منزل خود را بازسازی کنید، نکته ای که در میان هزاران نکته دیگر باید به آن توجه کنید، مساله اهمیت سیستم تهویه مطبوع و سیستم های سرمایشی و گرمایشی می باشد. در اصول و قوانین ساخت و ساز امروزی بسیار بیشتر از قبل به موضوع سیستم های گرمایشی و سرمایشی خانه ها اهمیت می دهند. با توجه به مصرف بی رویه انرژی در سیستم هایی مانند کولرهای آبی و بخاری های گازی، لازم است که به کمک سیستم های مدرن تر، به دنبال کاهش مصرف انرژی باشیم و از این طریق نه تنها هزینه های خود مان را کمتر کنیم، بلکه به حفظ محیط زیست نیز کمک کنیم.

املاک زمین با افتخار، با توجه به اینکه همیشه برای محیط زیست ارزش قائل است، قصد دارد در ادامه این مطلب سیستم های تهویه ای را به شما معرفی کند که بر عکس سیستم های سنتی از هدر رفت انرژی جلوگیری می کنند. در ضمن در صورتی که به فکر خرید خانه در اصفهان هستید، می توانید از لیست آگهی های این وب سایت استفاده کنید.

منظور از سیستم های تهویه چیست؟

از آنجایی که قرار است درباره اهمیت سیستم تهویه بدانیم، باید در درجه اول تعریف دقیقی از آن ها هم ارائه دهیم. اگر نگاه کارشناسی بخواهیم به این سیستم ها داشته باشیم، باید بگوییم که اهمیت سیستم های تهویه در تامین میزان دقیق و مناسب رطوبت در تمامی بخش های یک خانه می باشد. این سیستم ها در طول فصل های مختلف و با تغییر آب و هوا می توانند رطوبت مطلوب را برای ما در فضای خانه ایجاد کنند.

عملکرد مهم دیگر سیستم های تهویه، همانطور که از نام شان پیدا است، تهویه کردن هوا در فضای خانه می باشد. در واقع این سیستم ها هوای خانه را از هر گونه ذرات اضافی و آلرژی زا، میکرو ارگانیزمها، گرد و خاک و دوده ها تصفیه می کند. در طول فصول گرم سال می توانند هوای خنک خانه را در محیط بسته محفوظ نگه دارند و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. علاوه بر این در فصل سرما هم می توانند هوای گرم و مطلوبی را در خانه برای ما فراهم کنند. در سطح جهانی و بین المللی انتظار می رود سیستم های تهویه مطبوع گران قیمت نباشند و هزینه نگهداری و تعمیر در آن ها نیز زیاد نباشد.

اهمیت سیستم تهویه
اهمیت سیستم تهویه

سیستم های تهویه مطبوع چطور کار می کنند؟

تا اینجا درباره اهمیت سیستم تهویه تا حدودی دانستیم. این سیستم ها در واقع گرما را از درون منزل و یا محیط کار شما به بیرون انتقال می دهد و باعث می شود شما هوای خنکی را در فصول گرم سال تجربه کنید. در واقع این کار را از طریق لوله های هوای سرد انجام می دهند که به آن ها کویل اواپراتور می گویند. کویل های اواپراتور پر از هوای خنک است که می تواند مایع را به گاز تبدیل کند و گرما را از محیط جذب خود کند. سپس این هوا به کویل دیگری منتقل می شود که درواقع خارج از فضای ساختمان است. در نهایت مجددا به مایع تبدیل می شود به کویل قبلی باز می گردد. این چرخه دائما در سیستم های تهویه تکرار می شود. هر سیستم تهویه مطبوعی دارای یک کمپروسور نیز می باشد که از طریق آن تمامی انرژی مورد نیاز برای این سیستم تامین می شود.

چه کنیم تا سیستم های تهویه در خانه کارایی بهتری داشته باشند؟

حالا که تا اینجا درباره این سیستم ها اطلاعاتی کسب کردید و به اهمیت سیستم تهویه پی بردید، بد نیست بدانید چطور می توان کارایی آن ها افزایش داد و به نوعی از هزینه تعمیرات آن ها نیز کاست. یکی از بزرگترین و مهمترین کارهایی که باید برای افزایش کارایی سیستم های تهویه مطبوع انجام دهید این است که مراقب هرگونه نشتی در لوله های سیستم باشید. علاوه بر این باید دائما به فکر تمیز کردن فیلترهای آن ها و تمیز کردن کویل ها باشید.

علاوه بر این لازم است که هر از چند گاهی تمامی لوله ها را بررسی کنید تا چیزی در آن ها گیر نکرده باشد و مسیر هوا در آن ها مسدود نشده باشد. بهترین توصیه ما به شما این است که سیستم تهویه مطبوعی را انتخاب کنید که مناسب اقلیم و آب و هوای شما است. در ضمن حتما این نکته را در نظر داشته باشید که باید نصب سیستم های تهویه را بر عهده افراد متخصص این کار گذارید. از طرفی دستگاه های اینورتر می توانند به افزایش راندمان سیستم شما کمک شایانی کنند. پس هنگام خرید به اینورتر بودن یا نبودن آن توجه داشته باشید.

اهمیت سیستم تهویه مطبوع را باید برای سلامت ریه های مان جدی بگیریم و یادمان باشد برای افزایش کارایی آن ها باید هر فصل آن ها را سرویس کنید و در صورت نیاز فیلتر ها را تمیز کنید. این کار می تواند به کاهش مصرف برق به طور چشم گیری کمک کند. علاوه بر این ها مراقب باشید که کندانسور دستگاه را حتما در سایه نصب کنید و در صورتی که این امکان برای شما وجود ندارد، یک سایبان روی آن نصب کنید. پنل خارجی هم باید به گونه ای نصب شود که پشت آن برای رد و بدل شدن هوا، به اندازه کافی فضا باشد.

یک نکته فنی دیگری که در زمان نصب سیستم تهویه هوا باید آن را جدی بگیرید این است که آن را در مسیر باد نصب کنید. با این کار حرارت را می توانید خیلی راحت تر به اطراف منتقل کنید و شاهد کاهش مصرف انرژی و بهره وری بیشتر دستگاه باشید. اما باید بدانید در هر فصل دمای سیستم های تهویه مطبوع را روی چند درجه تنظیم کنید تا بهترین هوا را داخل تجربه کنید. در ادامه به توضیح این مورد هم می پردازیم…

اهمیت سیستم تهویه
اهمیت سیستم تهویه

تنظیم دمای سیستم های تهویه مطبوع

از آنجایی که همه به اهمیت سیستم تهویه در منازل و مکان های اداری پی برده اند، تولید کنندگان این سیستم ها نیز سعی کرده اند آخرین فناوری ها را در تهیه و تولید این سیستم ها به کار گرفته اند و به همین منظور کار شما در تنظیم دمای این سیستم ها ساده تر شده است. توصیه می شود در فصل گرم و تابستان دمای سیستم تهویه خود را روی بیست الی بیست و پنج تنظیم کنید. با این کار می توانید تا حدود زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

در کل یادتان باشد هرچه کمتر به سیستم تهویه خود فشار وارد کنید، عمر مفید آن بیشتر خواهد شد و کارایی بالاتری نیز خواهد داشت. برای کنترل دمای این سیستم ها بهتر است تمامی درز ها و منافذ باز را ببندید و از درز گیر ها استفاده کنید. یادتان باشد با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع می توانید کیفیت هوای داخل را بهبود بخشید. بنابراین اهمیت سیستم تهویه چیزی فراتر از تولید هوای سرد و گرم است. این دستگاه ها می توانند ضمن تامین رطوبت مناسب ما، هوا را نیز تصفیه می کنند و تنفس دلنشین تری برای ما به همراه خواهند داشت.

استفاده از سیستم های تهویه مطبوع برای افرادی که دارای فرزند کوچک هستند و یا افراد مسنی در خانه دارند و یا خدایی نکرده از بیماری تنفسی رنج می برند، گزینه ای بسیار حرفه ای و ایده آل می باشند. از طرفی اداره ها و شرکت هایی که رفت و آمد در آن ها زیاد است نیز باید مجهز به سیستم های تهویه مطبوع باشند تا با وجود رفت و آمد های مکرر هوای فضای بسته شان تصفیه شود و عاری از هر گونه آلودگی باشد. این کار می تواند کمک زیادی به سلامت کارمندان آن مکان کند.

اهمیت سیستم تهویه
اهمیت سیستم تهویه

کدام سیستم تهویه را برای خانه خود انتخاب کنیم؟

تا اینجا دیگر به اهمیت سیستم تهویه و لزوم حضور آن در محیط های بسته خانگی و اداری پی برده اید. اما چه نکاتی را باید برای انتخاب سیستم تهویه مطوبع مناسب در نظر گیرید؟ همین ابتدا بگوییم که انتخاب سیستم تهویه به بودجه و وضعیت اقتصادی شما بستگی دارد اما ما در ادامه به توضیح یک سری از موارد و نکات دیگر می پردازیم. درواقع بد نیست انواع سیستم تهویه را بشناسید و با توجه به کارایی آن ها نسبت به خرید شان اقدام کنید.

  1. تهویه مطوبع مرکزی: اولین انتخاب بسیاری از افراد این نوع سیستم تهویه مطبوع می باشد و مناسب محیط های بزرگ می باشد. انتخاب این نوع سیستم نیازمند محاسبه دقیق مساحت می باشد و نیاز محیط مناسبی برای نصب است.
  2.  اسپیلت های کوچک بدون کانال: بهترین سیستم برای مطبوع کردن هوای داخل خانه، همین اسپیلت ها می باشند که دارای یک کندانسور خارجی و یک یا چند پانل داخلی است. این سیستم نیازی به کانال کشی ندارد و همه به یک کمپرسور متصل هستند. یونیت های داخلی هرکدام یک ترموستات دارند و می توان هر قسمت را خودتان می توانید مدیریت کنید.
  3.  سیستم های تهویه مطبوع پنجره ای: اگر می خواهید اتاق یا فضای کوچکی را مجهز به هوای مطبوع کنید، این نوع سیستم ها مناسب می باشند.
  4. سیستم های تهویه مطبوع قابل حمل: این سیستم هوای داخل را می گیرند و آن را خنک می کنند و گرمای هوا را از طریق یک سری لوله به بیرون هدایت می کنند. مزیت بزرگ این دستگاه ها این است که به راحتی می توانید آن ها را حمل کنید و محل آن را تغییر دهید.
  5.  سیستم های تهویه مطبوع هیبریدی: این سیستم ها همانطور که از نام شان پیدا است انرژی کمتری هدر می دهند. پس بهتر است به فکر تهیه بودجه کافی برای آن ها باشید و برای یک عمر خیال تان از بابت هزینه های انرژی راحت باشد.