زیباترین آسمان خراش های دنیا

با زیباترین آسمان خراش های دنیا آشنا شوید

آسمان خراش ها، ساختمان هایی می باشند که در حال تغییر دنیای امروزی هستند. در زبان فارسی معمولا به این ساختمان ها برج گفته می شود و طبق تعاریف موجود، به ساختمان هایی که بیش از ۱۵۰ متر ارتفاع و ۴۰ طبقه دارند، آسمان خراش یا در زبان انگلیسی Skyscraper گفته می شود. با پیشرفت فناوری و علوم مهندسی، ساختمان سازی نیز وارد مراحل جدیدی شده و برج های بلند در شهرهای مختلف سر بر آوردند.

بسیاری از این برج ها و آسمان خراش ها، کاربردهای مختلف و چند گانه داشته و از مراکز تجاری، اقتصادی، تفریحی و حتی مسکونی می باشند. امروزه با توجه به پیشرفت های شگرف در حوزه ساختمان سازی، آسمان خراش ها و برج های زیبایی ساخته شده است که تحسین همگان را بر می انگیزد. در این مقاله می خواهیم با زیبا ترین برج ها و آسمان خراش های دنیا آشنا شویم. با املاک زمین همراه باشید.

قبل از اینکه به مطالعه این موضوع بپردازیم بد نیست، اگر به دنبال خرید و فروش زمین و آپارتمان هستید، نگاهی به آگهی های وب سایت املاک زمین بیاندازید.

زیباترین آسمان خراش های دنیا

یکی از مهم ترین معیارهای در ساخت آسمان خراش ها، بلند بودن و در اختیار داشتن برخی فاکتورها همانند ایمنی و کاربرد بوده است. اما امروزه رقابت اصلی نه بر سر بلندی، بلکه بر سر زیبایی است. آسمان خراش ها با توجه به ابعاد و اندازه خود، بسیار در دید بوده و از این رو زیبایی آن ها می تواند تاثیر خوبی بر روی نظر مردم درباره آن ها داشته باشد. آسمان خراش هاو برج های زیبایی در دنیا وجود دارند که می توان ساعت ها به آن ها خیره شد. در ادامه با برخی از مهم ترین این برج ها آشنا خواهیم شد.

برج خلیفه Khalifa Tower

برج خلیفه در حال حاضر، بلند ترین آسمان خراش و یکی از زیبا ترین سازه های ساختمانی ساخته شده به دست انسان است. رکورد بزرگ ترین برج جهان هم اکنون در دست برج خلیفه بوده و این آسمان خراش با ۸۲۸ متر بلندی و ۱۶۳ طبقه، بلند ترین برج جهان است. ساخت این آسمان خراش در سال ۲۰۰۴ در مرکز شهر دبی شروع شد و تا سال ۲۰۱۰ ادامه شد که در این سال، برج خلیفه افتتاح شد. برج خلیفه هم اکنون نماد امارات متحده عربی و ساختمانی با کاربری تجاری، ادارای، مسکونی و تفریحی است که رکوردهای بسیاری نیز در اختیار دارد.

طراحی این برج به گونه ای است که هر چه ارتفاع می گیرد از دو طرف ساختمان از پهنای آن کم شده و باریک تر می شود که این نوع معماری جلوه زیبا و خیره کننده ای به برج خلیفه داده است. طراحی این سازه عظیم بر عهده شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز و مریل و معمار برجسته آمریکایی ادرین اسمیت است که این ساختمان را با الهام از معماری اسلامی، گل هایمنوکالیس و صحرای امارات طراحی کرده اند.

تایپه ۱۰۱ Taipe

برج تایپه ۱۰۱، یکی از برج های مرتفع آسیا و جهان است که در تایپه تایوان واقع شده است. این آسمان خراش ۱۰۱ طبقه دارد که از این رو نام آن نیز تایپه ۱۰۱ گذاشته شده است. این آسمان خراش در منطقه ای زلزله خیز واقع شده است و مطابق فناوری های نوین مقابله با زلزله ساخته شده است تا مقاومت خود را در برابر این حوادث طبیعی به نمایش بگذارد. این آسمان خراش ۵۰۸ متر ارتفاع دارد که بین طبقه ۸۷ تا ۹۲ آن یه گوی ۶۶۰ تنی قرار دارد که به چندین بازو متصل بوده و تعادل ساختمان را در حواد طبیعی همانند زلزله های مهیب و طوفان ها حفظ می کند.

طراحی این برج مطابق با فرهنگ و سنت چینی است و در ظاهر این ساختمان می توانید طراحی سازه های طبقه طبقه ای سنتی چینی به نام پاگودا را مشاهده کنید. رنگ سبز، آبی و فیروزه ای این برج نیز یادآور بامبوهای بومی تایوان است که نمای زیبایی به این برج بلند داده اند. تایپه ۱۰۱ هم اکنون یکی از نمادهای تایوان و مرکزی تجاری، اداری و تفریحی است که بسیاری از مراسمات فرهنگی و فستیوال های بومی نیز در آن برگزار می شود.

زیباترین آسمان خراش های دنیا
زیباترین آسمان خراش های دنیا

مرکز مالی جهانی شانگهای Shanghai World Financial Center

مرکز مالی جهانی شانگهای یا مرکز تجارت جهانی شانگهای، یک آسمان خراش مشهور در قلب شانگهای است که ساخت آن در سال ۱۹۹۷ آغاز شد و پس از ۱۱ سال ساخت، در سال ۲۰۰۸ ساخت آن به اتمام رسید و افتتاح شد. این برج ۴۹۲ متر ارتفاع و ۱۰۱ طبقه دارد. این آسمان خراش توسط شرکت معماری مشهور آمریکایی کون پدرسون فاکس طراحی شده است. با نگاه به این برج متوجه می شوید بالای این برج یک فضای خالی وجود دارد که برای کاهش فشار باد بر روی ساختمان طراحی شده است. در ارتفاعات بالا به دلیل وزش بادهای شدید، فشار زیادی بر روی ساختمان وارد می شود که وجود این فضای خالی باعث عبور باد و کاهش این فشار می شود. شرکت موری ژاپن نیز به عنوان همکار در طراحی این پروژه عظیم دست داشت. این برج هم اکنون با کاربری تجاری، اداری و تفریحی یکی از بلند ترین برج های شانگهای چین است.

برج های دوقلو پتروناس کوالالامپور Petronas Twin Towers

برج های دوقلو پتروناس کوالالامپور از بلند ترین برج های مالزی و دنیا است که به سبب نوع طراحی، از زیبا ترین آسمان خراش های دنیا می باشند. پتروناس در واقع یک ساختمان نیست و دو برج دوقلو در کنار یکدیگر است که توسط یک تونل در ارتفاع بالا به یکدیگر متصل شده اند. این برج ها ۴۵۲ متر ارتفاع و ۸۸ طبقه دارند که طبقات ۴۱ و ۴۲ این برج ها توسط یک پل به یکدیگر متصل شده اند. این برج یک مرکز اداری، تجاری و تفریحی بزرگ است که در آن می توانید به خرید یا تفریح پرداخته و از زیبایی ها و امکانات آن لذت ببرید. تونل این برج ها از جاذبه های گردشگری است و افراد بسیاری برای دیدن کوالالامپور از ارتفاع بالا این مکان زیبا را انتخاب می کنند. طراحی این برج ها بر عهده معمار آرژانتینی Cesar Pelli و تیم او بوده است.

زیباترین آسمان خراش های دنیا
زیباترین آسمان خراش های دنیا

مرکز تجارت جهانی گوانگ ژو Guangzhou International Finance Center West Tower

مرکز تجارت جهانی گوانگ ژو یکی از زیبا ترین و بلند ترین آسمان خراش های دنیا است که در گوانگ ژو چین قرار دارد. این آسمان خراش ۱۰۳ طبقه و ۴۳۸ متر ارتفاع دارد که کاربری آن نیز هتل، اداری و تجاری است. ساخت این برج در سال ۲۰۰۵ شروع شد و پس از ۵ سال در سال ۲۰۱۰ به اتمام رسیده و افتتاح شد. طراحی این برج بر عهده شرکت معماری مطرح انگلستانی ویلکینسون آیر بوده است. در طراحی این برج شکل هلالی در دو طرف برج به چشم می خود که با ارتفاع گرفتن آن پهنای برج نیز کاسته شده و باریک تر می شود.
با برخی از مهم ترین و زیباترین برج ها و آسمان خراش های دنیا آشنا شدیم. با توجه به پیشرفت های روز افزون در صنعت ساختمان سازی و علوم مهندسی، هر روزه آسمان خراش ها و برج های بیشتر و زیباتری ساخته شده و از شهرهای مختلف جهان سر بر می آورند.