مصالح ساختمان سازي را بهتر بشناسيد

مصالح ساختمان سازی را بهتر بشناسید

حتما تا به حال از کنار ساختمان های نیمه آماده رد شده و کارگرانی که مشغول کار بوده اند را دیده اید. این نما چه چیزی را در ذهن شما می آورد؟ این سازه قرار است به یک ویلا تبدیل شود یا یک آپارتمان لوکس؟ البته دیدگاه و طرز فکر هر کسی پس دیدن نمای ساختمان نیمه آماده به آرزو ها و خانه رویایی در ذهن او بستگی دارد.

به عنوان مثال شما عاشق این هستید که یک خانه بزرگ ویلایی با یک حیاط بزرگ داشته باشید، از این با دیدن یک ملک فروشی یا ساختمانی که هنوز به مرحله ساخت نرسیده به فکر خانه رویایی خود فرو می روید. تمام این موارد به دلیل داشتن ویژگی های فکری و سلیقه ای متفاوت است. همان طور که می دانید هر ساختمان برای اینکه به آنچه می خواهید تبدیل شود، به لوازم و مصالحی نیاز دارد. قبل از آن، بد نیست اگر به فکر تنوع و تغییر محل زندگی تان هستید، نگاهی به آگهی های خرید و فروش زمین در اصفهان در وب سایت املاک زمین بیاندازید و خانه خود را از صفر با بهترین مصالح، شروع کنید.

این مصالح ساختمانی را می توان از مراکز خرید و فروش شان تهیه کرد. سوالی که پیش می آید این است که آیا شما به عنوان یک خریدار یا سازنده خانه تا به حال به مصالحی که در ساخت آپارتمان یا خانه ویلایی بکار می رود، توجه کرده اید؟ بدون شک در هر مکانی مواد و لوازم مخصوصی استفاده می شود چرا که میزان تعمیر یا ماندگاری هر یک متفاوت خواهد بود.

مصالح ساختمان سازی را بهتر بشناسید
مصالح ساختمان سازی را بهتر بشناسید

از این جهت توصیه می شود برای شناسایی مصالح ساختمانی مناسب با مشاوران وب سایت املاک زمین که سال هاست در این مسیر فعالیت می کنند و اطلاعات بسیاری دارند، صحبت کنید تا بتوانید خانه مورد علاقه تان را آن گونه که شایسته است، بسازید.

نگاهی تاریخی به ساخت خانه

همان طور که می دانید مصالح ساختمانی مواد مورد نیاز ساخت یک بنا هستند که بدون وجود آن ها نمی توان به مراحل زیبا سازی و طراحی دکوراسیون داخلی منازل رسید. این در صورتی است که یک معمار یا فردی که مسئولیت تهیه منابع ساخت خانه را بر عهده دارد، بر چگونگی انتخاب مصالح ساختمانی مناسب آشنایی داشته باشد. از طرفی کیفیت و میزان ماندگاری هر ساختمان به موادی که در آن بکار رفته بستگی دارد.

در حدود ۱۰ هزار سال پیش، انسان ها شروع کردند تغییراتی اساسی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنند، چرا که آن ها تا مدت ها در غار ها زندگی می کردند و برای تهیه غذا به مکان های دیگر مهاجرت می کردند. تنها نیاز آن ها در دوران غار نشینی، پیدا کردن غذا و فرار از هرگونه حیوان یا مواردی که آن ها را به مرگ تهدید می کرد، بود. انسان ها سعی کردند به آرامی از یک سبک زندگی عشایری دور شوند و به مدت طولانی در یک مکان بمانند. البته آن ها پس از اتمام عصر یخبندان قادر بودند مواد غذایی را به وفور پیدا کنند و به رفع دیگر نیاز ها که با توجه به گذشت سال ها به وجود آمده بود، مشغول شوند.

با گذشت زمان، انسان ها احساس کردند که به یک خانه با استحکام بیشتر نیاز دارند. آن ها همواره از مواد مختلفی استفاده کردند تا بهترین نوع را برای ساخت خانه شناسایی کنند. پس از مدتی دریافتند که چه نوع مصالح ساختمانی برای این کار لازم است. به عنوان مثال آن ها درختان را می بریدند و از چوب آن ها برای ساخت خانه مورد علاقه شان استفاده می کردند.

تمام این موارد به ما کمک می کند تا تصویری از تلاش گذشتگان برای ساختن سازه های طولانی را در ذهن ها ترسیم کنیم. لازم به ذکر است که در دنیای کنونی سیر تکاملی معماری با این چالش ها روبرو می شود که افرادی که قصد انتخاب مصالح خوب را دارند نباید از آن ها غافل شوند.

نکات کلیدی در انتخاب مصالح ساختمانی مناسب

نکته ای که در خرید مصالح محکم و خوب در نظر گرفته می شود، انتخاب انواع مصالح ساختمانی است که باید با توجه به نظرات و ایده پردازی تیم پیمانکاری صورت گیرد. تمام این موارد به دلیل جلوگیری از پرداخت هزینه های بیهوده است که درصورت عدم توجه به انتخاب لوازم شکل می گیرد. برای مثال تصور کنید که فردی قصد ساخت آپارتمانی را دارد، بدون در نظر گرفتن استحکام و قدرت و کهنه بودن مصالح آن ها را خریداری می کند و در اختیار فرد سازنده و تیم پیمانکاری قرار دهد. در حالی بایستی به این کار توسط افراد کاردان و خبره صورت گیرد.

مصالح ساختمان سازی را بهتر بشناسید
مصالح ساختمان سازی را بهتر بشناسید

نکته ای که باید قبل از خرید مصالح به آن دقت شود، در نظر گرفتن بهترین برند هاست. اگر فرد قدرت پرداخت هزینه های بسیار برای خرید مواد گران قیمت را ندارد، می تواند با کمی پرس و جو و کسب اطلاعات بیشتر با معماران و افراد متخصص در این زمینه مشورت کند. چرا که پیدا کردن مصالحی با کیفیت و با قیمت مناسب نیز امکان پذیر است.

بدون شک می دانید که ساخت خانه ایده آل منجر به حفظ امنیت می شود و حس وجود پناهگاهی امن را به انسان می دهد. از این جهت توصیه می شود تا در ساخت سقف و فونداسیون اصلی ساختمان از مصالح باکیفیت استفاده شود چرا که ممکن است با تغییرات جوی مانند زلزله تخریبات جبران ناپذیری بوجود آید. همچنین نقشه ساختمان بایستی بدون نقص باشد که تا انتها مشکلی پیش نیاید.

آشنایی با مصالح ساختمان سازی ایده آل

همان طور که می دانید، دوره، دوره ارتباطات و تکنولوژی است و هیچ کس ساخت ابزارالات جدید در هر سال را نمی تواند انکار کند. در صورتی که فرد در شناخت مصالح جدید اقدام نکند، بدون شک چندین پله به عقب سقوط خواهد کرد و وی به هیچگونه پیشرفت و ترقی نخواهد رسید. لازم به ذکر است که مواد، محصولات و سیستم های ساخت و ساز به طور مداوم در حال پیشرفت و پیروی از فناوری های جدید، اکتشافات و روند بازار هستند.

سوالی که پیش می آید این است که آیا معماران با توجه به این پیشرفت ها، به توسعه شغلی رسیده اند و یا خیر؟ البته دنیا به قدری در حال توسعه یافتن است که خانه های سنتی در حال جایگزینی با خانه های هوشمند هستند. از همه مهمتر این است که آیا این سیستم های جدید می توانند بدون در نظر گرفتن حساسیت های مردم و نحوه تاثیر گذاری بر کیفیت زندگی، به پیشرفت خود ادامه دهند؟

به منظور پاسخگویی به این سوالات تنها کافی است مصالح ساختمان سازی را بهتر از قبل بشناسید و در تهیه خانه رویایی تان نقش موثری داشته باشید. لذا توصیه می شود تا به منظور سرعت یافتن این روند با مشاوران وب سایت املاک زمین مشورت شود تا بدون آگاهی نسبت به انتخاب مصالح اقدام نشود. در این بخش قصد داریم به معرفی برخی از این مصالح بپردازیم. از شما می خواهیم تا کمی از وقت خود را به خواندن این مطلب اختصاص دهید و از اتفاقاتی که ممکن است در آینده پیش آید جلوگیری کنید.

مصالح ساختمان سازی را بهتر بشناسید
مصالح ساختمان سازی را بهتر بشناسید

 

  • چوب

به عنوان یک ماده ساختمانی، چوب مورد علاقه تعداد بی شماری از انسان هاست. این ماده در شهر هایی شمالی و خانه های ویلایی آن بخش ها دیده می شود و معماران و پیمانکاران معمولا از آن ها در ساخت خانه های ویلایی استفاده می کنند. جالب است بدانید که چوب می تواند به عنوان یک ماده اولیه مورد استفاده قرار گیرد.

چوب در مقایسه با سنگ سبک تر است و اگر رطوبت حاصله را از بین ببرید، محکم نمود خواهد کرد. چوب با توجه به زیبایی ها و مزیت هایی که دارد، در برگیرنده معایبی نیز هست. یکی از آن ها پوسیدگی است. این نوع مصالح ساختمانی بیشتر در برابر آتش سوزی، پوسیدگی و موجوداتی نظیر حشرات مانند موریانه بسیار آسیب پذیر است.

  • آجر

آجر که معمولاً از خشت ساخته شده است، در بسیاری از سازه های باستانی مانند قنات های رومی، پانتئون و دیوار بزرگ چین مورد استفاده قرار گرفته است. سومری ها اولین آجرهای ثبت شده را ساخته اند و می توان نتیجه گرفت که این آجرهای اولیه که در ساخت و ساز استفاده می شده است. جالب است بدانید که بلوک های خام، ناهموار توسط آفتاب خشک می شدند چرا که آن ها را پس از تهیه زیر آفتاب پهن می کردند. این گونه مصالح ساختمانی معمولا برای ساخت خانه هایی در طرح کلبه و ساختمان های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند.

  • سنگ

سنگ یکی از انواع مصالح ساختمانی بادوام است که به شکل چشم گیری مورد توجه افراد ثروتمند در دنیای کنونی واقع شده است. این ماده در سال های کنونی در خانه های گران قیمت یافت می شود چرا که افراد باید برای خرید آن ها هزینه های زیادی پرداخت کنند. جالب است بدانید که سنگ می تواند یک ماده طبیعی فوق العاده قوی و مفید باشد.

 

برخلاف آجر، می توان آن را بدون ملات چیده و از بارهای عمودی سنگین پشتیبانی کرد. یکی از مزیت های بکارگیری سنگ این است که در برابر تغییر شکل مقاومت می کند، آتش سوزی روی آن تاثیری نمی گذارد و به حفظ امنیت داخلی محیط کمک شایانی می کند. لازم به ذکر است که سازه های سنگی بسیار خارق العاده بسیار زیادی دارند که برخی از آن ها برای تزئین و زیباسازی دکوراسیون داخلی استفاده می کنند.

  • بتن

بتن یکی از انواع مصالح ساختمانی است که همه آن را به عنوان سنگ دانه می شناسند که از موادی مانند سنگ و شن تشکیل شده است که با موادی مانند سیمان و آب که حالت چسبنده دارد، مخلوط می شود. پس از مدتی این مخلوط نگه داری می شود تا به مقدار کافی سفت و محکم گردد.

  • آهن و فولاد

هنگامی که انسان برای ساخت خانه و آپارتمان اقدام کرد، تصمیم گرفت تا برای جلوگیری از ایجاد خرابی های ناشی از سیل و زلزله و آتش سوزی از آهن و فولاد استفاده کند. این مواد بسیار محکم هستند و امنیت بیشتری را برای اعضای خانه فراهم می کنند.