7 سبک رایج در طراحی داخلی

۷ سبک رایج در طراحی داخلی

به دنبال تزئین خانه جدید خود هستید و نمی دانید که این روزها چه سبک های در طراحی داخلی متداول تر است؟ لازم نیست خیلی جستجو کنید، در این مقاله۷ سبک رایج طراحی داخلی که این روزها در خانه های مدرن استفاده می شوند را بررسی می کنیم.

در هر یک از سبک ها، عناصر مختلفی از چندین سبک تزئینی با یکدیگر ترکیب می شوند ، اما هر کدام جنبه های اصلی و متفاوتی دارند که باعث متمایز شدن آنها از یکدیگر می شود. واضح است که سبک های طراحی داخلی خیلی بیشتر از ۷ نوع مشخص شده در این مقاله است، اما تمرکز اصلی بر روی مواردی که در حال حاضر مد هستند.

7 سبک رایج در طراحی داخلی
7 سبک رایج در طراحی داخلی

سبک مدرن اواسط قرن بیستم

این سبک معماری یک جنبش طراحی آمریکایی در طراحی داخلی، طراحی گرافیک، معماری و توسعه شهری است که تقریبا از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۹ رایج شد. پس از جنگ جهانی دوم در کشور آمریکا، این اصطلاح، به عنوان توصیف کننده این سبک استفاده می شد و در سال ۱۹۸۳ کارا گرینبرگ آن را در کتاب خود با عنوان سبک مدرن اواسط قرن ۲۰، مجددا مطرح کرد.

زیبایی شناسی این سبک از لحاظ سبک و ساخت مدرن مورد توجه بوده و همسو با جنبش مدرنیسم آن دوره است. از ویژگی های بارز این سبک، خطوط مجزا، ساده، استفاده درست از مواد بوده و به طور کلی شامل تزئینات زیادی نیست.

جنبش مدرن اواسط قرن در کشور آمریکا بازتاب آمریکایی جنبش های بین المللی و باهاوس بود. معماری این سبک غالبا در سازه های مسکونی با هدف وارد کردن مدرنیسم به زندگی پس از جنگ آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. این سبک بر ایجاد سازه هایی با پنجره های بزرگ و فضاهای باز، به منظور باز کردن فضاهای داخلی و ورود به فضای خارج از خانه تاکید دارد.

سبک صنعتی

سبک صنعتی یکی از سبک های رایج و امروزی در طراحی داخلی است که از کارخانه های قدیمی و فضاهای صنعتی الهام می گیرد. اجزای سبک صنعتی شامل چوب های فرسوده، استفاده از تجهیزات ساختمانی، نماهای آجری، تجهیزات روشنایی صنعتی و بتن است.

این سبک در اواخر سال ۲۰۰۰ محبوب شد و همچنان نیز رایج است. سبک صنعتی را می توان در استفاده از مصالح غیر معمول که در ساختمان استفاده می شود نیز به راحتی شناخت. این سبک معمولا در مناطق شهری استفاده می شود.

سبک صنعتی حاوی برخی از عناصر کلیدی از جمله آجر و لوله، کف بتونی و پنجره های بزرگ باز است. این عناصر کمک می کند تا فضایی شبیه به انبار ایجاد شود که هدف نهایی این سبک از طراحی داخلی است. این سبک مواد خام را در خود جای داده و به فضای حس نیمه کاره بودن کار ساخت فضا را می دهد.

برای اینکه کاملا حس صنعتی در محیط ایجاد شود، معمولا از رنگ های طبیعی استفاده می شود. این رنگ ها ترکیبی از رنگ های خاکستری، خنثی و روستایی هستند. این رنگ های ساده امکان استفاده از مبلمان و سایر لوازم جانبی را فراهم کرده تا به فضای صنعتی بیشتر نزدیک شود.

علاوه بر این، استفاده از رنگ خنثی بر روی دیوارها باعث می شود که در قسمت های باز عناصر استفاده شده مثل لوله های روکار و غیره بزرگتر و بهم پیوسته تر احساس شود و در عین حال باعث می شود تا مبلمان جریان طبیعی در اتاق ایجاد کنند.

سبک اسکاندیناویایی

سبک اسکاندیناویی یک جنبش طراحی است که با سادگی، مینیمالیسم و کارایی شناخته می شود و در اوایل قرن ۲۰ ظهور کرد و در پی آن در دهه ۵۰ میلادی در پنج کشور شمال اروپا: نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک و ایسلند شکوفا شد.

طراحان اسکاندیناویایی به ویژه برای وسایل خانگی از جمله مبلمان، منسوجات، سرامیک، لامپ و شیشه شناخته می شود، اما طراحی اسکاندیناوی بر روی طراحی های صنعتی مانند لوازم الکترونیکی مصرفی، تلفن های همراه و اتومبیل نیز تاثیر گذاشته است.

به سبک دکوراسیون اسکاندیناوی سبک تقلید یا شبیه سازی هم گفته می ‌شود. این سبک به نوعی از مینیمالیست و شاخه ‌های دیگری از دکوراسیون شکل گرفته است. یکی از شاخصه ‌های این سبک در سادگی است. برای این که این سادگی با مینیمالیستی اشتباه گرفته نشود، اصولی را برای خود در نظر گرفته است.

7 سبک رایج در طراحی داخلی
7 سبک رایج در طراحی داخلی

سبک بوهمی

بوهمیایی به ساکن بوهمیا گفته می شود که امروزه منطقه ای از جمهوری چک یا پادشاهی سابق بوهمیا (سرزمین های تاج بوهمیا) است. در انگلیسی، قبل از رواج کلمه “چک” در اوایل قرن ۲۰ ، کلمه بوهمیا برای نشان دادن مردم چک و همچنین زبان چک استفاده می شد.

بوهمیایی به معنای یک فرد غیر متعارف اجتماعی، به ویژه کسی که درگیر هنر است نیز گفته می شود. طراحی داخلی بوهمی یک سبک داغ و مد روز است. فقط کافی است در شبکه های مجانی کمی سرچ کنید، همه جا پر از این سبک است.

سبک های طراحی داخلی آزاد از رنگ و بافت گرفته تا الگوها در این سبک به گونه ای است که حس زیبایی و آرامش و منحصر به فرد بودن را نشان می دهد. این سبک بی تردید برای کسانی که می خواهند فضای راحت و شخصی داشته باشند، بسیار مناسب است.

سبک بوهمی یا سبک کولی وار به طور کلی به سبکی گفته می شود که در آن همه چیز غیر متعارف از سبک های متعارف است. برای طراحی داخلی به سبک بوهمی هیچ دستور و قاعده‌ ای برای رعایت رنگ وجود ندارد، با این حال استفاده از رنگ‌ های گرم و خاکستری در این سبک نسبت به سایر رنگ ها بیشتر است.

این رنگ ها ترکیبی از قهوه ای تیره ، قهوه ای روشن ، سبز و خاکستری است و با نارنجی پر رنگ و آبی یخی است. ترکیب کردن این رنگ ‌ها با هم و ایجاد لایه‌ های رنگی درست همان چیزی است که شما را از دیگران متمایز می‌ کند و باعث می ‌شود خاص به نظر برسید.

سبک خانه روستایی

سبک خانه روستایی یک سبک مدرن برای طراحی داخلی است. این سبک ترکیبی از طراحی داخلی راحت، بدون سر و صدا و کاربردی است تا با کمک آنها یک فضای روستایی گرم ایجاد شود. عناصر طبیعی به عنوان پایه و نقطه شروع برای طراحی داخلی به سبک خانه روستایی مورد استفاده قرار می گیرد.

دکوراسیون و وسایل در این سبک، با چوب و عناصر طبیعی مشخص می شود. از نظر رنگی، بیشتر از رنگ های سفید و بژ استفاده می شود. علاوه بر این دو رنگ اصلی، رنگ فیروزه ای یا زرد روشن نیز که بر گرفته از اعتقادات مذهبی است در این سبک دیده می شود.

7 سبک رایج در طراحی داخلی
7 سبک رایج در طراحی داخلی

سبک مدرن شهری

طراحی داخلی شهری ناشی از موج طراحی مدرن در شهرهای بزرگ است. اگر عناصر سبک های صنعتی، معاصر و مینیمالیستی را دوست دارید، پس سبک مدرن شهری برای شما مناسب است. یک سبک مدرن شهری ترکیبی از سبک ها و عناصر بین المللی. منطقه ای متفاوت اما در عین حال مکمل با یکدیگر است.

ویژگی های سبک مینیمالیستی، با طرح های لبه دار و کمی زرق و برق در یک اتاق مدرن شهری شاید چندان غیر معمول نباشد. با این حال، سبک مدرن شهری در طراحی داخلی، نسبت به سبک های کاملا صنعتی یا معاصر کمی لطف تر است و در عین حال احساس راحتی در فضا ایجاد می کند.

زمانی که اتاقی وسایل مینیمالیستی دارد ، باید در مورد مقیاس و تناسب وسایل با هم دقت داشته باشید. به عنوان مثال، آشپزخانه ای که آویزهای ساده اما بزرگ دارد، فضای مدرن و متفاوتی را ایجاد می کند.

جزئیات کوچک در سبک مدرن شهری بسیار کاربردی است. به عنوان مثال، از پارچه های خاکستری ساده همراه با یک طرح گرافیکی به رنگ آبی برای اضافه کردن جلوه به فضا، یک سبک مدرن و در عین حال شهری و مدرن را به وجود می آورد.

یک شابی شیک( shabby chic)

شابی شیک اسم سبکی در طراحی داخلی است، که در فارسی آن را ژنده پوش با کلاس یا شیک ترجمه کرده اند. طرح و دکوری که شبیه به خانه های قدیمی است که با زیور آلات و وسایل و دکوراسیون آنتیک تزیین شده باشد.

آغاز این سبک از طراحی داخلی، دکوراسیون شبی شیک نوعی طراحی داخلی است که از بریتانیا شروع شد. در این سبک خانه ‌های بزرگ ییلاقی، مبلمانی نسبتا رنگ و رو رفته دارند و آثار گذشت زمان بر روی آنها دیده می شود. این سبک برخلاف دکورهای گران سلطنتی مرسوم، بیشتر با بازیافت و بازسازی مبلمان و ظاهری کهنه و قدیمی تاکید دارد.

سبک شابی شیک از سبک های دیگر مثل، قصرهای ییلاقی فرانسوی، دکورهای رنگی سوئدی و حتی سادگی و خلوص یکی از رویکردهای آمریکایی الهام گرفته است. این سبک به‌ عنوان سبکی آرام، ظریف، و رمانتیک شناخته می شود که راحت و دعوت کننده است.

از مشخص ترین ویژگی های سبک شابی شیک در طراحی داخلی، استفاده از رنگ سفید، وسایل عتیقه، لوسترهای بزرگ و درخشان، پارچه های گلدار و سنتی است. استفاده از پارچه های قدیمی با طرح های گلدار برای دکوراسیون قسمت های مختلف خانه در این سبک بسیار رایج است.

جمع بندی

زمانی که موضوع طراحی داخلی مطرح می شود، استفاده از سبک های مختلف در طراحی داخلی نیز مطرح می شود. با توجه به فضا، کاربرد، هدف و سایر موارد می توان از سبک های مختلف استفاده کرد.

این روزها سبک های مختلفی در طراحی داخلی رایج است که به ۷ مورد از آنها در این مقاله اشاره شد. با این حال این سبک ها تنها به این ۷ مورد محدود نبوده و سبک های دیگری نیز وجود دارد. هر فرد با توجه به سلیقه و نوع کاربری فضای مورد نظر خود، می تواند از هر یک از این سبک ها استفاده کند. در کنار آن می توانید برای تنوع حتی خانه خود را عوض کنید. وب سایت املاک زمین در این زمینه می تواند کمک شما باشد. به این منظور آگهی های خرید و فروش ملک در اصفهان را در املاک زمین را مشاهده کنید.