سازه معروف جهان

۶ سازه معروف جهان

بخشی از سفرهای گردشگری همیشه به بازدید از سازه های خاص و منحصر به فرد اختصاص دارد. معماری همیشه جز جدایی ناپذیر در فرهنگ های مختلف بوده است و به همین دلیل همیشه شاهد شاهکارهای معماری در طول تاریخ بوده ایم. شاید فکر کنید بعد از اهرام ثلاثه مصر و دیوار بزرگ چین دیگر سازه های خاص و خارق العاده ای خلق نشدند. اما باید گفت هر دوره زمانی با توجه به شرایط خاص خود دست به خلق شاهکار های ساختمانی زده است به طوری که در دنیای مدرن امروزی هم شاهد سازه هایی مانند برج های دو قلوی پتروناس در مالزی و یا امثال آن هستیم.

در مقاله امروز قصد داریم، شما را با چند سازه معروف جهان هم در دنیای مدرن و هم دوران باستان، آشنا کنیم. پس مطالعه این نوشته را از دست ندهید… در ضمن درصورتی به فکر خرید و فروش خانه و ملک در اصفهان هستید، می توانید آگهی های وب سایت املاک زمین را هم مطالعه کنید.

معبد لوتوس در دهلی نو هندوستان

لوتوس به معنای نیلوفر آبی است. از آنجایی که معبد لوتوس به شکل یک نیلوفر آبی ساخته شده است، این نام را برای آن انتخاب کرده اند. در کشور هند این معبد را مادر معابد دیگر می دانند که هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. در آیین بهایی هشت معبد وجود دارد که معبد لوتوس یکی از آن ها است. این معبد امکان عبادت را برای تمامی افراد با هر اعتقادی فراهم کرده است تا در سکوت به مناجات بپردازند.

جالب است بدانید که این سازه زیبا توسط یک معمار بهایی ایرانی ساخته شده است و تا کنون توانسته است جوایز زیادی به دلیل معماری زیبایش دریافت کند. در ساخت این معبد از بتن سفید و سنگ مرمر استفاده شده است و طراحی آن شامل ۲۷ گلبرگ است. سیستم تهویه در این سازه به این صورت است که با تماشای آن به یاد بادگیرهای ایرانی می افتید چرا که به گونه در لابه لای گلبرگ ها طراحی شده است که الهام بخش سازه های سنتی ایرانی می باشد.

اما وقتی وارد این سازه می شوید هیچ تزئینات و یا نمادی خاصی مشاهده نخواهید کرد. معماری داخلی این معبد بسیار ساده است و هیچ نشانی از هیچ دینی در آن نیست تا همه افراد بتوانند آزادانه با هر اعتقادی که دارند وارد آن شوند. توصیه می کنیم اگر گذرتان به کشور هند و شهر دهلی نو افتاد، حتما از این سازه زیبا دیدن کنید و یک خاطره خوب برای خودتان بسازید.

سازه معروف جهان
سازه معروف جهان

کلیسای جامع در شهر کلن آلمان دومین سازه معروف جهان

دومین سازه معروف جهان که می خواهیم به شما معرفی کنیم، کلیسای جامع کلن در کشور آلمان می باشد. امکان ندارد کسی به شهر کلن آلمان سفر کند و از این سازه زیبا و باستانی دیدن نکند. هر ساله گردشگران زیادی از این کلیسای زیبا دیدن می کنند و مجذوب معماری آن می شوند. حتی گفته می شود در تمام قاره اروپا این سازه حرف اول را می زند. اسقف اعظم در این کلیسا زندگی می کند و جزئ یکی از بزگترین کلیساهای جهان می باشد.

تا مدتی قبل این سازه، جزء بلند ترین کلیساهای جهان نیز به شمار می آمد. نکته جالب توجه درباره این کلیسا این است که ساخت آن در حدود ششصد سال به طول انجامیده است! گفته می شود از سال ۱۲۴۸ میلادی تا ۱۸۸۰ این کلیسا در حال ساخت و گسترش بوده است. این کلیسا حتی در یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است و همیشه از آن تحت عنوان کار استثنایی نبوغ و خلاقیت انسانی یاد می شود.

بخشی از زیبایی های این کلیسا به پنجره های بزرگ آن مربوط است. اگر کل پنجره ها را در کنار هم قرار دهیم، مساحت آن ها به بیش از یک هکتار می رسد. عبور نور از این پنجره ها، صحنه های بسیار زیبایی در کلیسا خلق می کند و قدمت شیشه های آن ها نیز به سال های بسیار قبل بر می گردد. با سفر به شهر کلن آلمان می توانید به صورت رایگان از این سازه زیبا دیدن کنید و از تماشای عظمت و شکوه آن لذت ببرید. اما اگر کمی هزینه کنید، این امکان برای شما وجود دارد که از برج این کلیسا بالا بروید و شهر زیبای کلن را از ارتفاع ۹۷ متری مشاهده کنید. فقط یادتان باشد که تمام این مسیر را باید با بیش از پانصد پله طی کنید!

سازه معروف جهان
سازه معروف جهان

کازا میلا، سازه معروف جهان در شهر بارسلونا، اسپانیا

سازه کازا میلا موفق ترین و معروف ترین سازه معماری به نام گائودی است. این سازه در کشور اسپانیا هر سال توانسته است صدها هزار نفر را جذب خود کند. معماری زیبای این سازه، چشم هر بیننده را به خود خیره می کند و ماهیت غیر معمولی بودن آن، کاملا مشهود است. هدف از ساخت چنین بنایی استفاده مسکونی از آن بود که توسط فردی ثروتمند و تاجری شناخته شده به نام “پدرو میلا” دستور ساخت آن صادر شد.

کازا میلا یا کاسا میلا فراتر از خلاقیت معمار آن پیش رفت و به همین دلیل امروز به عنوان یک سازه غیر معمول و خاص در جهان شناخته می شود. به دلیل اینکه قوانین ساخت در این سازه رعایت نشده بود، در آن زمان مورد اعتراض فرماندار محلی قرار گرفت. اما خبر نداشتند که سال ها بعد همین نا هماهنگی ها چطور باعث شهرت آن می شود.

برج‌های دوقلو پتروناس در کوالالامپور مالزی

یکی دیگر از سازه های معروف جهان، برج های دو قلوی پتروناس در مالزی می باشند. این برج به همراه آنتن های بالای آن، دارای ۴۵۲ متر ارتفاع می باشد. تا سال ۲۰۰۴ بلند ترین برج جهان برج های دو قلوی پتروناس بودند اما بعد از ساخت برج الخلیفه در دبی این عنوان از آن برداشته شد. به هر حال همچنان برج های دو قلوی پتروناس در شهر زیبای کوآلالامپور جزء سیزده برج بلند جهان می باشد. ایرانیان زیادی هر ساله کشور مالزی را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. پس اگر این کشور برای شما نیز جذابیت دارد، حتما بازدید از این برج ها را در برنامه خود قرار دهید.

شهرت این برج ها تا آنجا است که امروزه از آن ها به عنوان نماد مهم کشور مالزی یا می کنند. این دو برج دارای ۸۸ طبقه هستند و کاملا شبیه به یکدیگر ساخته شده اند. نکته جالب آن ها، پل میان این دو برج می باشد که از یک سو طبقه چهل و یک و از سوی دیگر طبقه چهل و دو را به هم متصل می کند. این برج ها از ساختاری بسیار پیچیده و شگفت انگیز برخوردارند و به همین دلیل می توانیم هنوز هم شاهد شگفتی هایی در عالم ساخت و ساز های بزرگ باشیم.

سازه معروف جهان
سازه معروف جهان

برج پیزا در ایتالیا

برج پیزا در حقیقت یک برج ناقوس معمولی از کلیسای جامع شهر پیزا در ایتالیا است که در سراسر جهان شناخته شده است. این برج به دلیل یک پایه بی ثبات تقریبا ۴ درجه کج است. همین کج بودن سوزه بسیاری از عکاسان و توریست هایی است که از آن بازدید می کنند و شاید اگر همین چهار درجه کجی را نداشت، کسی به آن اهمیتی نمی داد.

این برج در پشت کلیسای جامع پیزا واقع شده است و پس از کلیسای جامع و تعمیدگاه پیزا، سومین سازه قدیمی در میدان کلیسای جامع این شهر به حساب می آید. ارتفاع برج در قسمت پایین از زمین ۵۵.۸۶ و در سمت بلند از سطح زمین ۶۷/۵۶ متر است. عرض وزن ۱۶ هزار تن تخمین زده شده است. این برج ۲۹۶ یا ۲۹۴ پله دارد و طبقه هفتم دو پله کمتر در راه پله رو به شمال وجود دارد.

برج پیزا در حین ساخت و ساز در قرن ۱۲ شروع به خم شدن کرد و دلیل آن زمین نرمی بود که نمی توانست وزن سازه را به درستی تحمل کند. شیب این برج سال ۱۹۹۰ ، به ۵.۵ درجه رسید و با کارهای ترمیمی که در بین سال های ۱۹۹۳ و ۲۰۰۱ بر روی آن انجام شده این شیب تثبیت شده و در نتیجه باعث کاهش شیب به ۳.۹۷ درجه شد.

کلیسای جامع سنت پاستیل در روسیه

کلیسای جامع واسیلی، معروف به کلیسای جامع سنت باسیل یک کلیسای ارتدکس در میدان سرخ مسکو و یکی از محبوب ترین نمادهای فرهنگی روسیه است. این ساختمان امروزه به موزه تبدیل شده از سال ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ به دستور ایوان مخوف ساخته و یادآور تصرف کازان و آستاراخان است. این ساختمان تا زمان اتمام برج ناقوس بزرگ ایوان در سال ۱۶۰۰ بلندترین ساختمان این شهر بود.

بنای اصلی، معروف به کلیسای ترینیتی و بعدا کلیسای جامع ترینیتی، شامل هشت نمازخانه بود که در اطراف نمازخانه نهم و مرکزی که به شفاعت اختصاص داده شده بود قرار داشتند. در قرون ۱۶ و ۱۷، این کلیسا به عنوان نماد زمینی یک شهر آسمانی تصور می شد و در بین مردم به عنوان “اورشلیم” معروف بود.

به عنوان بخشی از برنامه دولت این کلیسا از جامعه ارتدکس روسیه به عنوان بخشی از مبارزات ضد دین اتحاد جماهیر شوروی مصادره و از سال ۱۹۲۸ به عنوان یک بخش از موزه تاریخی دولت فعالیت می کند. این کلیسا از سال ۱۹۹۰ همراه با کاخ کرملین و میدان سرخ در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. با انحلال اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، خدمات هفتگی مسیحیان ارتدکس با دعای مقدس باسیل از سال ۱۹۹۷ در آن برگزار می شود.