فنگ شویی

آیا می دانید فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی ( 風水) ، یک شبه علم است که ریشه بسیار قدیمی داشته و قدمت آن به چین باستان می رسد. طرفداران اصول فنگ شویی ادعا می کنند که این شبه علم از انرژی برای هماهنگی افراد با محیط اطرافشان استفاده می کند. اصطلاح فنگ شویی به معنای باد و آب بوده و یکی از پنج هنر متافیزیک چینی است که اعتقاد دارد نیروهای نامرئی جهان، زمین و بشریت را به هم پیوند می دهد. اگر تمایل دارید، خانه و یا محل کارتان را بر اساس اصول فنگ شویی چیدمان کنید،حتما در ادامه همراه ما باشید…

در ضمن اگر به دنبال خرید زمین در اصفهان، خرید ملک تجاری و یا خانه و آپارتمان هستید، سری به آگهی های املاک زمین نیز بزنید.

فنگ شویی
فنگ شویی

بررسی های تاریخی نشان می دهد که فنگ شویی به طور گسترده ای برای ساخت انواع سازه های مذهبی و اعتقادی مثل مقبره ها مورد استفاده قرار می گرفته است، اما در منازل مسکونی و سایر بناها نیز برای ایجاد فضایی که بهترین انرژی را داشته باشد نیز به کار می رفته و همچنان نیز از آن استفاده می شود.

تاریخچه فنگ شویی

از سال ۲۰۱۳ اولین شواهد شناخته شده در مورد استفاده از فنگ شویی ارائه شد. فنگ شویی تا زمان اختراع قطب نما مغناطیسی برای پیدا کردن ارتباط بین انسان و جهان ظاهرا به نجوم متکی بوده است. در ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد، در دوران ژو، به گفته شیجینگ، یینگشی به عنوان دینگ شناخته می شد و از آن برای نشان دادن زمان مناسب برای ساخت یک پایتخت استفاده می شد.

محوطه تاریخی یانگشاو در دادیوان که قدمت آن به حدود ۳۵۰۰–۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد شامل یک ساختمان کاخ مانند در مرکز است. این ساختمان رو به جنوب است و با یک میدان بزرگ هم مرز است. این بنا در یک محور شمال به جنوب با ساختمان دیگری قرار دارد که ظاهرا فعالیت های جمعی در آن صورت می گرفته است. یک گور قدمی مربوط به حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد که در آن موزایک استفاده شده، در واقع یک نقشه ستاره چینی است که در امتداد یک محور شمال به جنوب قرار دارد و نشان می دهد.

ابزارها و فنون اولیه در فنگ شویی

تاریخچه فنگ شویی که به بیش از ۳۵۰۰ سال قبل از اختراع قطب نمای مغناطیسی می رسد، از علم نجوم چینی منشا گرفته است. بعضی از فنون فعلی در دوران نوسنگی وجود داشته اند ، در حالی که بعضی دیگر بعدا اضافه شدند به ویژه سلسله هان، تانگ و مینگ فنون زیادی به فنگ شویی اضافه شد.

تاثیر نجوم در فنگ شویی در ایجاد ابزارها و فنون مربوط به آن دیده می شود. چینی ها از مسیر حرکت ستاره ها برای تعیین محور شمال و جنوب جایی که قرار داشتند استفاده می کردند. این روش توضیح می دهد که چرا کاخ شانگ در ۱۰ درجه شرقی شمال قرار دارد. در بعضی از موارد از زاویه بین جهت های طلوع و غروب خورشید برای پیدا کردن جهت شمال استفاده می کردند. با این روش تراز های دقیق تری به وجود می آمد و به همین دلیل دیوارهای شانگ در یانشی و ژنگژو دیوارهای به مراتب صاف تری هستند.

فنگ شویی
فنگ شویی

ابزاری که برای استفاده از فنون فنگ شویی به کار می رفت به یک پیشگویی نیاز داشت تا پدیده های آسمان فعلی را بررسی و آن ابزار را نسبت به موقعیت پیش بینی شده تنظیم کند. قدیمی ترین ابزاری که برای فنگ شویی استفاده می شد اسطرلاب لیورن بود. اولین نمونه های اسطرلاب در مقبره هایی کشف شده است که قدمت آن ها به سال های ۲۷۸ و ۲۰۹ سال قبل از میلاد بر می گردد.

نقطه چی در فلسفه فنگ شویی

در فنگ شوی، چی نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی یا دم کیهانی یا انرژی حیاتی است. در فلسفه فنگ شویی انرژی حیاتی یا دم کیهانی باعث می شود تا شانس خوب به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل شده و جریان چی در خانه یا هر فضایی که ساخته می شود اهمیت زیادی دارد. درست بر عکس این موضوع در صورتی که چی ثابت و بدون حرکت باقی بماند و جریان نداشته باشد به انرژی بد و مخرب تبدیل می گردد که به آن که شا چی یا شا گفته می شود.

مواردی مثل انباشتگی و بی نظمی مثل فضای نامرتب و روی هم ریختن وسایل، یا جمع کردن وسایل بی‌ مصرف در یک جا، یا در محل هایی مثل راه رو و تراس، از جریان آزادانه چی جلوگیری کرده و آن به شا چی تبدیل می‌ کند. برای اینکه چی جریان داشته باشد، وسایلی که نوک تیز هستند را باید از محیط حذف کرد، به همین دلیل در فلسفه فنگ شویی وسایلی که لبه گرد دارند بهتر از وسایل نوک تیز هستند. زیرا چی در خطوط منحنی حرکت می کند و شا چی در خطوط تیز و شکسته در جریان است.

یین و ینگ در فنگ شویی

یین و ینگ سمبلی است که در آن دو رنگ سایه و سفید در یک دایره به شکل موجی هماهنگ کنار یکدیگر قرار دارند. دایره سفید ینگ و دایره سیاه یین است. یین و ینگ بر اساس فلسفه چینی، دو نیروی اصلی هستند که تمام زندگی را شکل می دهند و آن را متعادل می کنند و در فنگ شویی جایگاه ویژه ای دارند.

فنگ شویی
فنگ شویی

به همین دلیل برای استفاده از فنگ شویی باید درک و شناخت اساسی از یین و ینگ داشته باشید. از اصول مهم و کاربردی فنگ شویی است که با یاد گرفتن این اصول درباره محیط زندگی و نحوه اثر آن بر انسان توضیح داده می شود. ماه و خورشید سمبل یین و ینگ نیز هستند که به عنوان دو نیروی متضاد در جهان هستی در نظر گرفته می شوند و همه چیز تحت تاثیر آنها قرار دارد.

هیچ چیزی به طور مطلق یین و ینگ نیست و این مفهوم کاملا نسبی است، یعنی هر چیزی می تواند هم زمان ترکیبی از این دو نیز باشد. بر اساس فلسفه چینی انسان در طول روز بیشتر در حالت ینگ است و در شب یا روزهای ابری در حالت یین و به همین دلیل در شب احساس آرام تری دارد.

مهمترین منبع انرژی ینگ، خورشید است که در شب حضور ندارد و جای خود را به یین می دهد. بر اساس این فلسفه ضلع جنوبی خانه برای کار و فعالیت و بخش شمالی برای استراحت خوب است. با این حال اگر فردی خودش ینگ باشد، پس بهتر است که در بخش شمالی خانه که انرژی آرام تری دارد قرار بگیرد تا به تعادل برسد.

کاربرد پنج عنصر در فنگ شویی

مطابق با فلسفه چینی در دنیا پنج عنصر وجود دارد. این پنج عنصر عبارتند از چوب، آتش، خاک، فلز، آب. شاید برایتان جالب باشد که بدانید عدد ۵ در چین عدد بخت است. در مقایسه با کسانی که به عناصر اربعه اعتقاد دارند، چینی ها معتقدند که جهان از پنج عنصر جداگانه ساخته شده و این عنصرها بیانگر تغییر هستند و هر کدام عنصر بعدی را به وجود می آورند. در بین این عناصر یک چرخه وجود دارد که عبارتند از:

چرخه سازنده: در این چرخه هر یک از پنج عنصر بیانگر تغییر بوده و هر کدام عنصر بعدی را به وجود می آورند. در چرخه سازنده آب، چوب را به وجود می آورد و از چوب آتش به وجود می آید. آتش، خاک را خاکستر می کند و فلز از خاک درست می شود. در نهایت عنصر فلز مثل آب جاری می شود و این چرخه به همین شکل ادامه پیدا می کند.

چرخه مخرب: در صورتی که عناصر پنجگانه به درستی استفاده نشوند، یعنی ترتیب استفاده از آن ها درست نباشد و مثلا به شکل یکی در میان مورد استفاده قرار گیرند یک چرخه مخرب ایجاد می کنند. دلیل این تخریب این است که آب، آتش را خاموش و آتش فلز را ذوب می‌ کند. فلز می تواند چوب را ببرد و چوب باعث فرسایش خاک می شود. و در نهایت عنصر خاک باعث آلودگی آب می شود.

چرخه تحلیل برنده: درست برعکس چرخه سازنده چرخه تحلیل برنده وجود دارد که در آن آتش چوب را از بین می برد و چوب باعث ضعیف شدن آب می شود. آب فلز، فلز خاک و خاک آتش را خراب می کند. باید به این موضوع توجه داشته باشید که چرخه تحلیل برنده با چرخه مخرب متفاوت است. چرخه مخرب باعث تولید شا چی می شود ، اما چرخه تحلیل برنده انرژی منفی به وجود نمی آورد و تنها باعث ضعف عناصر می شود. با استفاده بیش از اندازه یک عنصر در چرخه تحلیل برنده، می توان بدون ایجاد انرژی مخرب تعادل را در محیط به وجود آورد.

جهت های مختلف در فنگ شویی

مطابق با فلسفه فنگ‌ شویی هر کدام از پنج عنصر به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص دارند. به همین دلیل جهت های جغرافیایی در فنگ ‌شویی اهمیت زیادی دارند. هر جهت به یک عنصر مربوط بوده و هر کدام بر دیگری تاثیر می گذارد. برای استفاده از فنون فنگ شویی چه برای دکوراسیون داخلی و یا حتی ساخت یک بنا باید به جهت های جغرافیایی توجه داشته باشید. ارتباط عناصر با جهت های جغرافیایی به ترتیب زیر است:

  • آب به جهت شمال
  • چوب به شرق و جنوب شرقی
  • خاک به مرکز، شمال شرقی و جنوب غربی
  • فلز به غرب و شمال غربی

فنگ‌ شویی در دکوراسیون چه کاربردی دارد؟

بر اساس فنگ‌ شویی رنگ ها نیز اثر قوی و قابل توجهی بر انسان و به خصوص عملکرد مغز دارند. برای مثال رنگ قرمز به خوش شانسی نسبت داده می شود و به همین دلیل بهترین رنگ برای ورودی است. رنگ سبز برای تازگی و رشد است و رنگ ‌های تیره باعث احساس آرامش می شوند. بر خلاف رنگ های تیره، رنگ‌ های روشن سطح انرژی را بالا آورده و برای شروع کار گزینه های مناسبی هستند. رنگ های قهوه‌ای و نارنجی نیز سمبل سلامتی و دانش در نظر گرفته می شوند.